7.01.2003 - Trepca.net

Zyra e Shteteve tė Bashkuara dėnon vrasjen e Tahir Zemajt

 
Prishtinė, 7 janar 2002 – Z. Alec Mally, pėrkohėsisht shef i Misionit pranė zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, fuqimisht dėnoi vrasjen e z. Tahir Zemaj, birit tė tij Enis Zemajt, dhe nipit tė tij Hasan Zemaj, udhėheqės i Forumit Rinor tė LDK-sė nė Deqan, mė 4 janar nė Pejė. Duke u shprehur nga zyra e SHBA-ve, Z. Mally tha:

"Jam i shokuar dhe i pikėlluar nga vrasja e pakuptimtė e z. Tahir Zemaj dhe dy anėtarėve tė familjes sė tij nė mbrėmjen e 4 janarit", thotė z. Mally.

"Se a janė kėto vrasje njė akt terrori politik apo kanė bazė tjetėr mbetet ende pėr tu pėrcaktuar. Megjithatė, kėto vrasje tregojnė se disa njerėz ende shohin dhunėn dhe frikėsimet si tė ligjshme nė Kosovėn e pasluftės.

"Eshtė posaēėrisht problematike qė kjo vrasje ndodh pas gjykimit nė tė cilin z. Zemaj ishte nė cilėsinė e dėshmitarit. Se a ėshtė vrasja e tij e lidhur me atė gjykim apo jo mbetet tė shihet. Nė ēdo rast, njė vrasje e tillė, nė kėtė kohė, nuk mund tė ndihmojė, por frikėson tė tjerėt tė cilėt do tė mund tė bashkėpunonin me autoritetet ligjore nė vendosjen e sundimit tė ligjit nėpėr rrugėt e Kosovės".

"Qeveria e SHBA-ve nxit ēdonjėrin qė ka informata nė lidhje me kėto vrasje tė paraqitet dhe ndajė informatat qė ka me policinė. Ne tė gjithė duhet tė bėjmė ēdo gjė tė mundshme pėr tė sjellė autorėt e krimit para drejtėsisė.

"Ka ardhur koha qė tė gjitha partitė politike dhe grupet nė Kosovė tė marrin njė qėndrim tė fuqishėm kundėr frikėsimeve, dhunės dhe terrorit politik. Dhuna politike ishte dashtė tė ndalej shumė kohė mė parė. Njerėzit e involvuar nė dhunė, qoftė ajo e natyrės sė terrorit politik apo aspekt i krimit tė organizuar, janė armiq tė demokracisė, armiq tė Kosovės, dhe armiq tė Shteteve tė Bashkuara.

"Nė emėr tė Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara dhe zyrės sė SHBA-ve, unė dėnoj kėto akte tė paramenduara dhe qyqare, si dhe i shpreh ngushėllimet tona mė tė thella familjes Zemaj. Mendimet dhe lutjet tona janė me ju", thuhet nė fund tė deklaratės sė zotit Alec Mally.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.