7.01.2003 - Trepca.net

Presidenti Moisiu thotė se vrasja e Tahir Zemajt dhe dy tė afėrmit tė tij, ėshtė njė goditje e rėndė pėr Kosovėn

 
Tiranė, 7 janar 2003 - Me rastin e vrasjes sė kolonelit Tahir Zemajt dhe tė afėrmėve tė tij presidenti shqiptar Alfred Moisiu i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.
 
Sipas njoftimit pėr shtyp tė zėdhėnėsit tė presidencės, presidenti shqiptar ka theksuar nė telegramin e tij se vrasja e Tahir Zemajt, djalit Enisit dhe kushėririt tė tij Hasan Zemajt nė Pejė ėshtė humbje e madhe jo vetėm pėr familjet e tė ndjerėve, por edhe pėr mbarė Kosovėn.
 
Moisiu vlerėson se ky akt kriminal ėshtė njė goditje e rėndė pėr progresin e bėrė nė Kosovė, pėr proceset e filluara demokratike dhe pėr imazhin e Kosovės nė tėrėsi.

"Me kėtė rast tė dhembshėm mė lejoni qė nė emrin tim dhe tė popullit tė Shqipėrisė t'ju shpreh juve dhe nėpėrmjet jush familjeve, bashkėluftėtarėve dhe bashkėpunėtorėve tė tyre ngushėllimet e mia tė ngrohta", pėrfundon telegrami i presidentit tė Shqipėrisė Alfred Moisiu, dėrguar presidentit Rugova.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.