7.01.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova: Tahir Zemaj punoi pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės

 
Prishtinė, 7 janar 2003 - Me rastin e vrasjes sė se kolonel Tahir Zemajt, birit tė tij Enisit dhe Hasan Zemajt, kryetar i Forumit tė Rinisė dhe anėtarit tė Kryesisė sė LDK-sė nė Deēan, nė organzizim tė FR tė LDK-sė, sot nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės nė Prishtinė, u mbajt njė mbledhje pėrkujtimore.
 
Merrnin pjesė funksionarė e aktivistė tė LDK-sė, deputetė dhe zyrtarė tė tjerė, si dhe anėtarėt e familjes sė ngushtė tė ndjerėve.

Nė kėtė mbledhje pėrkujtimore foli Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova.
 
"Ju kam ftuar nė kėtė Mbledhje pėrkujtimore pėr t'i bėrė nderimin tonė kolonel Tahir Zemajt. E kam ftuar kėtė tubim pėrkujtimi sė bashku me Forumin Rinor tė LDK-sė, qė tė pėrkujtojmė edhe Hasan Zemajn, kryetar i kėtij Forumi nė Deēan", tha nė fillim tė fjalės sė tij Presidenti Rugova.

"Kur e gjithė Kosova gjendej nė kremtimin e festės sė Vitit tė Ri, nė atmosferė gėzimi qė po pėrmbyllnim njė vit tė frytshėm tė lirisė sė Kosovės dhe kur po bėheshim gati pėr njė vit tjetėr mė tė frytshėm, ditėn e shtunė morėm lajmin tronditės pėr vrasjen makabre tė kolonel Tahir Zemajt, tė birit tė tij Enisit dhe tė Hasan Zemajt, qė gjendeshin nė shoqėri tė tij, tė kryer nga kriminelėt vrasės".

"Kjo vrasje e trefishtė na vjen mė e rėndė, kur Kosova ende nuk i ka shėruar plagėt nga vrasja e kryetarit tė komunės sė Therandės, Ukė Bytyēit, kur tė gjithė gėzoheshin pėr pėrfundimin me sukses tė zgjedhjeve tė dyta lokale. Kėta janė kriminelė tė cilėt duan ta vrasin gėzimin dhe lumturinė e popullit tė Kosovės. Por nuk do t'ia dalin", theksoi zoti Rugova dhe vazhdoi:

"Ne tė gjithė sot kemi dhembje tė thellė dhe po ashtu ndjenjėn e krenarisė pėr veprėn dhe personalitetin e kolonel Tahir Zemajt qė ua la brezave qė do tė vijnė. Zemaj ishte njeri, i cili mbi tė gjitha e donte Atdheun e vet, Kosovėn. Gjatė luftės, nė vitin 1998, Zemaj hyri nė Kosovė dhe ishte Komandant i Zonės sė Dukagjinit.
 
Si ushtar profesionist dhe patriot ai punoi nė kuadėr tė institucioneve me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės. Ai dėshironte tė kryente pjesėn e vet tė detyrės si ushtarak nė mbrojtje tė vendit. E njihte Komandantin Suprem simbas Kushtetutės sė Republikės dhe strukturat e tjera shtetėrore.

Kolonel Zemaj edhe gjatė luftės u tregua si burrė i sinqertė dhe njeri i pajtimit mė tė mirė tė atdheut. Nuk i pranoi konceptet provokuese, por punoi nė mbrojtjen e vendit dhe tė popullit. Ai nuk u kthye nė Kosovė, pas 12 qershorit tė vitit 1999, kur hynė trupat e NATO-s, KFOR-it, vetėm pėr tė ruajtur situatėn pozitive qė po krijohej.
 
Ai u kthye nė Kosovė nė qershor tė vitit 2001 pėr t’i kontribuar progresit qė po shėnonte Kosova. Me kėtė rast e prita nė Rezidencė, e falėnderova pėr punėn qė kishte bėrė dhe ia dhurova njė Medalion tė Artė tė Nėnės Tereze. Kjo e gėzoi shumė dhe mė tha: 'Se mos ėshtė kjo shumė pėr mua'! I thashė: 'Jo, sepse Ju meritoni mė shumė, po tash pėr tash ende nuk i kam pėrgatitur medaljet zyrtare".

"Edhe pas luftės kolonel Zemaj u tregua si njeri i pajtimit dhe i matur. I respektoi institucionet e Kosovės tė dala nga zgjedhjet. I premtova se do ta emėroj kėshilltar pėr siguri dhe emergjencė nė Zyrėn time. Pėr shkak tė procedurave administrative, prisja ta bėja kėtė brenda kėtij viti", nėnvizoi Presidenti.

"Kolonel Zemaj ishte njė burrė i madh i Kosovės qė punoi pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės. Ai ėshtė shembull i ushtarakut me kulturė shtetėrore, gjithmonė i gatshėm pėr tė mbrojtur e nderuar vendin e vet. Njerėz tė tillė i duhen Kosovės edhe nė kohė tė paqes".

"Sot e pėrkujtojmė edhe Hasan Zemajn, bashkėluftėtar i kolonel Zemajt dhe Kryetar i Forumit Rinor tė LDK-sė dhe anėtar i Kryesisė sė LDK-sė nė Deēan. Hasan Zemaj, si i ri, ishte njė aktivist i shquar nė Deēan. Kėto ditė ai priste tė mirrte diplomėn e Fakultetit tė Elektros nė Universitetin e Prishtinės, por kriminelėt i shuan jetėn e tij tė re. Vrasja e tij ėshtė vrasje kundėr rinisė sė Kosovės, kundėr ardhmėrisė sė Kosovės", tha Presidenti Rugova pėr tė theksuar:

"Vrasja e kolonel Zemajt dhe e Hasan Zemajt ėshtė kundėr progresit, lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės. Kjo vrasje e trefishtė ėshtė akt terrori nga kriminelėt dhe padronėt e tyre politikė e jopolitikė".
"Ne si popull dhe shtet duhet t'i izolojmė kėta kriminelė qė veprojnė kundėr pavarėsisė dhe prosperitetit tė vendit tonė.
 
Ne duhet tė marrim edhe masa preventive pėrmes pajtimit, respektimit tė ligjit, qė tė ndėrpriten krimet e tilla nė Kosovė". "Institucionet e Kosovės sė bashku me UNMIK-un dhe organet e drejtėsisė do tė marrin masa nė ndjekjen dhe vėnien e kriminelėve para gjyqit", theksoi Presidenti dhe nė fund tha:

"Nė historinė mė tė re tė Kosovės, vepra dhe figura e Tahir Zemajt do tė mbeten si shembull si duhet vepruar pėr tė mirėn e vendit. Kolonel Zemaj do tė kujtohet gjithmonė si burrė trim, luftėtar i lirisė, pra hero i Kosovės.

U qoftė i lehtė dheu i Kosovės sė lire!

Zoti e bekoftė Tahir Zemajn me tė birin Enisin!
Zoti e bekoftė Hasan Zemajn!
Zoti e bekoftė familjen Zemaj!
Zoti e bekoftė Kosovėn!"
 
Nė fund tė kėsaj mbledhjeje i vėllai i Tahir Zemajt, Ramė Zemaj falėnderoi Presidentin dhe tė pranishmit pėr pjesėmarrje dhe tha se "Tahiri e deshi Kosovėn dhe ēmoi Presidentin, e ēmoi popullin e vet, i deshi fėmijėt e Kosovės, por mė sė shumti e deshi pavarėsinė e Kosovės dhe popullin e saj".

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.