7.01.2003 - Trepca.net

Podujevė: "Dėnojmė me forcė aktin kriminel e me prapavijė politike"

 
Podujevė, 7 janar 2003 - "Dėnojmė me forcė aktin kriminel e me prapavijė politike qė ndodhi tė shtunėn mbrėma nė Pejė", thuhet nė deklaratėn pėr media tė degės sė LDK, Forumit tė Rinisė dhe Forumit tė Gruas tė Podujevės.
 
Dega e LDK e Podujevės konsideron se vrasja e kolonel Tahir Zemajt, tė birit Enisit dhe e kryetarit tė FR tė LDK tė Deēanit Hasan Zemajt ėshtė vrasje e vlerave tė qėndresės e tė sakrificės, njėherit e tė ardhmes tė lirė e tė pavarur tė Kosovės.

Ndėrkaq Komiteti i Ballit Kombėtar pėr rrethin e Llapit ka dėnuar ashpėr kėtė akt makabėr si dhe ēdo vrasje me motive politike. "Jemi tė prekur thellė nga ky akt sepse ne pėrkrahim tolerancėn politike, kėrkojmė paqėsim dhe kėrkojmė tė ndriēohen kėto vrasje pa marrė parasysh kush qėndron prapa tyre", ka theksuar kryetari i BK z. Mehmet Breznica.

Aktin e vrasjes kriminale e mizore tė kolonel Tahir Zemajt, djalit Enisit dhe Kryetarit tė FR tė LDK tė Deēanit e ka dėnuar edhe bashkėsia e degėve tė PSHDK-sė e Podujevės.
 
"Ky akt i ulėt me prapavijė politike ku vritet njeriu i cili ka luftuar pėr ēlirimin e Kosovės dhe vritet nė paqė nga kriminelė vrastarė ėshtė atak nė familjen e viktimave por edhe nė ardhmėrinė e Kosovės sė lirė", ka theksuar kryetari Shaban Bajoku.

LDK, Balli Kombėtar dhe PSHDK tė Podujevės kėrkojnė nga KFOR-i, SHPK-ja dhe policia e UNMIK-ut qė sa mė parė ti ndriēojnė vrasjet politike, kryesit e krimeve dhe frymėzuesit e tyre.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.