7.01.2003 - Trepca.net

Eliot Engel: "I dėnoj ashpėr kėto vrasje tė tmerrshme si njė akt tė egėr dhe hakmarrės ndaj popullit tė Kosovės"

 
Nju Jork, 7 janar 2003 - Kongresisti amerikan Eliot Engėl, lidhur me vrasjen e kolonel Tahir Zemajt, tė birit Enisit dhe kėshėririt Hasan Zemajt, ka shprehur shqetėsimet e tij pėr vrasjet e fundit nė Kosovė. Engel nė njė prononcim ėshtė shprehur: "I dėnoj ashpėr kėto vrasje tė tmerrshme si njė akt tė egėr dhe hakmarrės ndaj popullit tė Kosovės.
 
Kėto atentate qė po ndodhin nė Kosovė arsyetojnė shqetėsimin tim qė Administrata e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės d.m.th. Administrata e Presidentit Xhorxh W. Bush nuk guxon dhe nuk duhet qė ta humbasė dhe as ta zvogėlojė vėmendjen dhe pėrqendrimin e SHBA-ve ndaj kėtij rajoni mjaft tė rėndėsishėm".

"Ndėrkohė qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės po ndjekin interesat amerikane nė anėt e tjera tė botės, SHBA–tė duhet tė vazhdojnė qė tė jenė, nė mėnyrė aktive prezente dhe tė involvuara nė Kosovė", thuhet nė prononcinin e kongresistit Eilot Engel.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.