7.01.2003 - Trepca.net

Robert Doll i bėri thirrje UNMIK-ut qė tė ndriēojė sa mė shpejt rastin e vrasjes sė Tahir Zemajt dhe tė afėrmėve tė tij

 
Uashington, 7 janar 2003 - Aktin kriminal qė ndodhi nė Pejė ku persona tė panjohur vranė Tahir Zemajn, birin e tij Enisin dhe kushėririn Hasan Zemaj e ka dėnuar ashpėr edhe senatori amerikan Robert Doll.

Senatori Doll, i emėruar kohė mė parė nga presidenti Rugova ambasador nderi dhe pėrfaqėsues i lartė i Kosovės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, i ka bėrė thirrje administratės sė UNMIK-ut qė tė ndriēojė sa mė shpejtė kėtė rast dhe t'i nxjerrė personat pėrgjegjėsit para drejtėsisė.
 
Vrasjet e sė shtunės, thotė ambasadori Doll janė identike me njė sėrė vrasjesh tjera me motive politike, qė UNMIK-u nuk ka arritur t'i ndriēojė, megjithėse faktet nuk kanė munguar. Senatori Doll pastaj thekson se vrasėsit synojnė ta tėrheqin Kosovėn nė nivelet e tyre tė mafias, por nuk do tė kenė sukses.
 
Kosova ka hedhur poshtė anarkinė, korrupsionin dhe marrjen e pushtetit me dhunė, duke hyrė nė rrugėn e lirisė dhe tė demokracisė, duke pėrkujtuar UNMIK-un pėr obligimet e veta qė ka marrė pėr sigurinė e Kosovės, thotė zoti Doll.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.