7.01.2003 - Trepca.net

Njė dėshmi pėr vrasjen e kolonel Zemajt

 
- Klasa politike kosovare ka dėnuar vrasjet nė Pejė. Flet njė prej dėshmitarėve tė pranishėm
- Nė vendngjarje ndodhej dhe njė xhip me targa shqiptare dhe njė “askona” qė kanė bllokuar trafikun

Nga Peja Bashkim Shala  / SHEKULLI

PEJĖ - "Unė rastisa i pari nė vendin e ngjarjes, pothuaj njė a dy minuta, pasi kishte ndodhur vrasja”,- thotė pėr "Shekullin” njė burim qė dėshiron tė mbetet anonim, i afėrt me ngjarjen e mbrėmjes tė sė shtunės.

Ai po ashtu dėshmon se makina xhip e kolonelit Zemaj ishte e ndaluar jashtė rrugės nė drejtim tė Pejės dhe se nė timonin e saj ishte i ndjeri Zemaj, tė cilin nuk e ka njohur, edhe pse me drita tė automjetit tė vet, po pėrpiqej tė ndriēonte mjetin e bėrė shoshė nga plumbat.

"U ndala tė shoh se ē’ kishte ndodhur, kur njė sirenė po binte pa pushuar", - shton burimi, duke shpjegur se shoferit i kishte mbetur dora nė sirenė tek po jepte sinjal, duke besuar se kėtė, po e bėnte pėr tė kėrkuar ndihmė. I njėjti burim ka pėrshkruar ngjarjen prej orės 17:15 deri 17:35, e cila "po paraqiste rrezik edhe pėr kalimtarėt e rastit dhe pėr pjesėtarėt e tjerė tė trafikut".

"Ende pa ardhur policia, insistova tė ndaloja patrullėn e parė tė KFOR-it dhe ndonjė veturė tjetėr pėr tė dėrguar nė spital njerėzit, porse askush nuk ndaloi",- shton ai, duke shtuar se mė vonė ka ardhur edhe njė patrullė tjetėr e KFOR-it, e cila ka filluar tė lokalizojė vendin.

Dėshmitari thotė policia e ka marrė nėn kontroll vendin e ngjarjes, diku pas 25 minutash, kurse pėr autoambulancėn ai dėshmon se ka ardhur edhe mė vonė. Nga fjalėt qė ka dėgjuar aty, tregon se janė parė dy makina, njė xhip i Shqipėrisė dhe njė "Ascona", tė cilat kanė ngushtuar kalimin e automjeteve qė po hynin nė Pejė.

Pėr to kanė thėnė se kanė ikur me shpejtėsi tė madhe rrugės pėr nė Fabrikėn e Birrės. Po ashtu ka shtuar se afėr xhipit tė Zemajt ishe i ndaluar njė autobus, duke mos mundur tė sqaronte nėse Zemaj kishte gjė tė bėnte me tė. Pėr kėtė fakt njė polic qė ka ardhur ndėr tė parėt nė vendin e ngjarjes, thotė se Zemaj ishte ndaluar qė tė niste djalin e vet Enisin pėr nė Prishtinė.

Ai thotė se tė shtėnat e shumta nga armė tė tipit "Kallashnikov" janė zbrazur fillimisht nė derėn e parė tė shoferit, duke besuar se udhėtari nė ndenjėsen e pasme do tė shpėtonte nga plumbat. Vrasjen e familjarėve Zemaj tė Strellcit tė komunės sė Deēanit e kanė dėnuar gjithė partitė politike nė Kosovė. Ata e kanė konsideruar njė akt terrorist, kriminal dhe qė pengon stabilitetin e Kosovės.

Nė njė reagim tė saj, Lidhja Demokratike e Kosovės e ka cilėsuar vrasjen nė Pejė tė motivuar politikisht. Ndėrsa pėr PDK-nė ėshtė njė akt dhune i papranueshėm. AAK-ja gjithashtu ka dėnuar vrasjen dhe ka kėrkuar qė organet e rendit dhe ato tė drejtėsisė tė kryejnė punėn e tyre nė zbardhjen e vrajses.

Ndėrkohė zėdhėnėsi i UNMIK-ut ka deklaruar dje se ende nuk ka asnjė motiv, pėr vrasjen e Tahir, Enis dhe Hasan Zemajt. Zėdhėnėsi i UNMIK-ut deklaroi se kush ka informacion pėr kėtė ngjarje tė njoftojė nė polici. Pėr tė dėnuar vrasjen e ish -komandantit tė FARK-ut, Tahir Zemaj, tė dielėn nė mbrėmje nė qendėr tė Prishtinės u zhvillua njė protestė paqėsore me moton “Ndal Vrasjet dhe Dhunėn Politike nė Kosovė!”

Protesta u organizua nga Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike. Pjesėmarrėsit ndezėn qirinj pėr nder tė viktimave, Tahir Zemaj, tė birit dhe nipit tė tij. Pas kėtyre protestave nė Prishtinė, protesta tė reja kundėr vrasjeve dhe dhunės politike janė paralajmėruar edhe nė komunėn e Decanit.

http://www.shekulli.com.al/bota/7janar2003/deshmia.htm

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.