7.01.2003 - Trepca.net

Nė Kosovė vetėm tė vdekurit janė tė lirė

 
7 janar 2003 / Shkruan: Sabit Rrustemi / QIK - Opinione

Asnjėherė nė trevat shqipare nuk ka ndodhur njė vrasje e kėtillė e cila aq shumė i ka pėrgjasuar romanit tė Markezit "Kronika e njė vrasjeje tė paralajmėruar".
 
Ky shkrimtar kolumbian "lexuesit" mė fanatikė tė veprės sė tij si duket i paska pasur pikėrisht vrasėsit e tė ndjerit kolonel Tahir Zemės.

Dhe,krejt ngjashėm,njėsoj siē nuk mundi tė parandalohej krimi makabėr nė romanin e cituar tashmė tė Markezit,njejtė nuk mundi tė shpėtohej nga vrasja e paralajmėruar edhe Tahir Zema. Atentatorėt e ndiqnin kėmba-kėmbės thuaja qe katėr vite.

Vetėm nuk dihej momenti kur do tė ndodhė,vendi dhe shoqėruesit qė do ta pėsonin.

Tashmė edhe kjo u bė e qartė, njėsoj siē u bė e qartė edhe pamundėsia jonė nė mbrojtjen e veprimtarėve tė rezistencės kombėtare,nė mbrojtjen e lirisė sė lėvizjes dhe qarkullimit,nė mbrojtjen e asaj qė ėshtė e drejtė themelore e njeriut - jeta.

Nė rastin e kolonel Tahir Zemės, u bė e qartė edhe prova e rėndė e njeriut nė mbrojtjen e vlerės institucionale tė luftės dhe lirisė pėr Kosovėn,nė mbrojtjen e tė vėrtetės pėr njė luftė sa tė drejtė, sublime po edhe pėr anėn e saj tejet tė ndytė, e cila siē po shihet, ende nuk ka pėrfunduar.

Shqiptarėt duket se janė tė dėnuar qė nga antikiteti e kėndej,qė asnjėherė mos ta shijojnė atė pėr tė cilėn kanė luftuar e gjakuar me afsh.Vetėm qė ende nuk po dihet kush i ka dėnuar dhe pėr ē'faj.

Mbase pėr krimin qė prore e kanė bėrė dhe vazhdojnė pėr ta bėrė kundėr vetvetes. Kundėr njėri-tjetrit, shkaku i njė ambicje tė sėmurė. Shkaku i njė uni tė pakuptimtė.Tė qenit i pari dhe mbi tė gjithė. I mosdurimit tė tjetrit qė pėrherė ka qėlluar i gjakut tend.Gjakues si ti,si ai tjetri.

Njėri ndėr kėta gjakues, sakrifikues dhe tash i flijuar pėr lirinė,pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės, ėshtė edhe Tahir Zema,ai qė tashmė ėshtė i lire vetėm si i vdekur.

Nxitėsit si dhe ata qė qėlluan mbi tė vetėm sa ia vėrtetuan epitetin e njė heroi tė ri pėr njė Kosovė tė lire, pa dhunė dhe mbi tė gjitha pėr njė Kosovė tė pavarur.

Dhe, ajo qė ėshtė mė tragjikja,pėr mua dhe pėr shumėkend sot nė Kosovė, se, edhe me gjithė kėto trupa ushtarake, policore si dhe shėrbime tė ndryshme inteligjente, nuk po arrijmė ta parandalojmė, dėnojmė,denoncojmė,dėnojmė dhe gjykojmė njė krim mafioz politik i cili po ndodhė nė vazhdimėsi. E, kjo flet mė sė miri se sa jemi tė paaftė,sa jemi tė papėrgatitur dhe tė pazotė, nė arritjen e asaj pėr tė cilėn jemi pėrcaktuar, pavarėsinė e Kosovės.

Kjo,ndodhė pėr faktin se pėrherė kėrkohen vetėm ekzekutorėt e asnjėherė inspiratorėt po dhe ideatorėt e kėtij krimi mafioz politik nė Kosovė.

Pėrderisa nuk izolohen kėta inspiratorė dhe ideatorė, nuk do tė izolohet e as parandalohet ky krim i cili po i hanė nė rend tė parė gjakuesit, vepruesit dhe ideatorėt e pavarėsisė sė Kosovės.

Vrasja makabre e Tahir Zemės si dhe e birit tė tij Enisit si dhe veprimtarit tė dalluar tė LDK-sė Hasan Zemės, jo vetėm qė ėshtė vrasje e vijės institucionale dhe pavarsiste tė Kosovės, por, edhe vrasje e dinjitetit tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi.

Nė veēanti, kjo ėshtė vrasje e krahut profesionist tė luftės sė Kosovės qė filloi me tė ndjerin kolonel Ahmet Krasniqin dhe qė ishalla e ka fundin me kolonel Tahir Zemėn.

Tahir Zema edhe do tė pranonte tė ishte kurban i parandalimit tė mėtejmė tė vrasjeve tė kėtilla nė Kosovė,sikur kjo tė kėrkohej prej tij, njėsoj qė do tė pranonte tė ishte kurban i pėrmbylljes sė kėsaj tė keqeje qė po e godet Kosovėn, akėcili shqiptar qė bie dhe zgjohet me njė mendim tė ndėrgjegjshėm po pėr Kosovėn.

Fatmirėsisht qė Markezi nuk jeton nė Kosovė, sepse edhe ai do tė denoncohej dhe vritej pėr leximin paraprak tė mbrapshtive njerėzore, projekteve vrasėse pėr gjithė ata qė dijnė dhe kanė guxim tė ėndėrrojnė bukur.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.