7.01.2003 - Trepca.net

Intervistė e Ramush HARADINAJT, kryetar i AAK-sė dhėnė radios Evropa e Lirė

R. HARADINAJ:"SHĖRBIMET E HUAJA TĖ INVOLVUARA NĖ VRASJEN E T. ZEMAJT..."

 
E martė, 7. Janar, 2003 / Evropa e Lirė
 
 
RADIO EVROPA E LIRĖ

Zoti Haradinaj, para pak javėsh ju keni kėrkuar qė parlamenti i Kosovės tė miratojė njė deklaratė pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėrkohė qė lidhur me kėtė ka pasur reagime tė ndryshme. A mund ta elaboroni paksa kėrkesėn tuaj?
 

RAMUSH HARADINAJ

AAK-ja, duke i bėrė njė analizė vitit 2002 dhe duke pasur tė qartė synimin pėr vitin vitin 2003 dhe periudhėn qė vjen, jemi pėrcaktuar qė tė shpallim, tė miratojmė deklaratėn pėr pavarėsinė e Kosovės. Po ashtu, kėtė propozim ua kemi propozuar edhe grupeve tė tjera parlamentaere dhe partive, nė mėnyrė qė kėtė ta bėjė edhe parlamenti i Kosovės. Mendojmė se deklarata jonė ėshtė njė filim i mbarė pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės.


RADIO EVROPA E LIRĖ

Ndėrkohė, zoti Haradinaj, qarqe tė ndryshme kanė vlerėsuar se kjo kėrkesė juaja mund tė shkaktojė konfrontimin mė tė madh tė ndėrkombėtarėve dhe vendorėve, nėse UNMIK-u do tė zhvlerėsonte njė deklaratė eventuale pėr pavarėsinė. Cilat do tė ishin efektetet e kėtyre zhvillimeve?


RAMUSH HARADINAJ

Ne jemi tė vetėdijshėm se tė arriturat nė Kosovė janė tė pėrbashkėta, janė tonat dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare. Mendojmė se ky hap i parlamenit tė Kosovės, pra shpallja e Kosovės shtet i pavarur ėshtė vetėm mbėshtetje pėrpjekjeve tona tė pėrbashkėta pėr zgjidhjen mė tė shpejtė tė statusit final tė Kosovės dhe pėr pėrmbylljen e misionit tė Kosovės. Shpallja e pavarėsisė nga parlamenti nuk do tė thotė ndėrprerje e marrėdhėnieve me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe konfrontim, por pėrkundrazi vetėm njė fillim i ri i njė bashkėpunimi tė ndėrsjellė, kur dihet se ne qė mė parė jemi pėrcaktuar pėr mandat tė pėrhershėm tė NATO-s nė Kosovė dhe pėr bashkėpunim tė vazhdueshėm me bashkėsinė ndėrkombėtare nė forma tė reja tė bashkėpunimit.


RADIO EVROPA E LIRĖ
 
Kryeministri i Serbisė Gjingjiq ka deklaruar se duhet njė Dejton i ri pėr Kosovėn. Ai ka thėnė se pavarėsia e Kosovės nuk ėshtė temė tabu, por njohja e pavarėsisė do tė ishte precedent sa i pėrket ndryshimit tė kufijve. Cili ėshtė komenti juaj?


RAMUSH HARADINAJ

Mendojmė se kryeministri i Serbisė, Gjingjiq, me kėtė e shpreh njė guxim, do ta quaja mė tė madh, tė politikės sė Beogardit pėr Kosovėn. Ende deri mė tani askush nuk ėshtė pėrcaktuar pėr njė metodė ose pėr njė plan se si do tė arrihet tė zgjidhet statusi final i Kosovės. Ne do ta lusnim kryeministrin Gjingjiq qė tė marrė nė shqyrtim ofertėn tonė, pra shpalljen e Kosovės shtet tė pavarur dhe njohjen e Kosovės si shtet nga fqinjėt, nga Serbia dhe nga tė tjerėt. Mendoj se kjo formė do tė ishte mė e qėndrueshme dhe mė e dobishme pėr tė gjithė ne.


RADIO EVROPA E LIRĖ

Zoti Haradinaj mė katėr janar nė njė sulm tė armatosur ėshtė vrarė Tahir Zemaj. Ndėrkohė qė policia nuk ka dhėnė detaje pėr motivet, parti tė ndryshme e kanė vlerėsuar kėtė njė vrasje me motive politike. Cili ėshtė qėndrimi juaj?


RAMUSH HARADINAJ

Nė radhė tė parė AAK, por edhe unė personalisht shprehim kundėrshtimin ndaj akteve tė dhunės dhe i dėnojmė tė gjitha aktet e dhunės dhe sidomos edhe vrasjen e para disa ditėsh nė Pejė, ku u vra kolonel Tahir Zemaj dhe dy familjarė tė tij. Ne nuk i dimė motivet e kėsaj vrasjeje, sikurse nuk i dimė as autorėt, por duam t’u japim mbėshtetje mekanizmave tė rendit dhe tė sigurisė qė tė zbardhin kėtė vrasje. Mendojmė se kjo vrasje ėshtė edhe njė goditje ndaj pėrpjekjeve qė po bėjmė nė Kosovė pėr stabilitet, pra pėr rend dhe siguri, por edhe pėr njė imazh mė tė mirė tė Kosovės, si dhe tė forcave politike e nė kėtė kuadėr edhe tėe AAK-sė e cila ka njė shtrirje tė mirė nė kėtė rajon.


RADIO EVROPA E LIRĖ

Sė fundi, zoti Haradinaj ju keni theksuar se ju dhe Aleanca… nuk keni pasur ndonjė motiv kundėr tashmė tė ndjerit Zemajt dhe keni theksuar se kjo vrasje mund tė jetė bėrė nga shėrbime sekrete. A do ta sqaroni kėtė pak mė shumė kėtė qėndrim?


RAMUSH HARADINAJ

AAK, por edhe unė personalisht nuk kemi pasur nė asnjė mėnyrė ndonjė motiv tė veprojmė kundėr jetės dhe tė sulmojmė zotin Zemaj. Kjo, sidomos kur lidhet me zhvillimet nė gjykimin qė ndodhi ditė mė parė nė Prishtinė, ku zoti Zemaj me dėshminė e tij i dha njė mbėshtetje tė fuqishme mbrojtjes sė Daut Haradinajt dhe tė gjykuarve tė tjerė dhe vetė mbrojtja e Dautit u shėrbye me deklaratėn e zotit Zemaj. Mendojmė se nė kėtė rast janė tė involvuara ndonjė nga shėrbimet e huaja qė mund tė veprojė nė Kosovė me qėllime tė kėqija, pėr tė dėmtuar imazhin e Kosovės, pėr tė dėmtuar pėrpjekjet tona, por edhe imazhin e forcave politike, pra edhe tė AAK-sė, duke ditur, siē thashė, se ne kemi shtrirje nė atė rajon.


RADIO EVROPA E LIRĖ

Ndėrkohė, zoti Haradinaj, siguria dhe kthimi i serbėve tė zhvendosur janė ndėr standardet themelore qė Steiner ka pėrcaktuar para se t’i hyhet statusit. Si i shihni ju gjasėt qė Kosova tė pėrmbushė standardet e pėrcaktuara nga Steiner?


RAMUSH HARADINAJ

Po, mendojmė se nxjerrja e standardeve nga zoti Steiner ėshtė njė pėrpjekje e tij pėr tė nxjerrė njė plan tė pėrbashkėt pėr Kosovėn dhe bashkėsinė ndėrkombėtare. Pėr fat tė keq, ky plan ka mbetur i zotit Steiner dhe nuk ka arritur qė tė pranohet dhe tė implementohet bashkėrisht, pėr faktin se ne jemi nė mungesė tė instrumenteve dhe kompetencave me tė cilat do tė bėnim mė shumė. Mendoj se mėnyra mė e mirė pėr tė bėrė njė pėrparim nė kėtė drejtim ėshtė qė institucioneve tė Kosovės t’u besohen kompetencat pėr tė qeverisur me Kosovėn. Pra, tė pranohet gatishmėria jonė pėr tė marrė pėrgjegjėsi tė plota pėr Kosovėn.


RADIO EVROPA E LIRĖ

Dhe zoti Haradinaj, si do ta bindni ju praninė ndėrkombėtare nė Kosovė qė tė bartė mė shumė kompetenca tek institucionet vendore?


RAMUSH HARADINAJ

Mendoj se deri tash kemi edhe prova tė shumta konkrete pėr njė qasje dhe seriozitet nė punė, por edhe pėr suksese tė arritura, duke qenė se tani kemi krijuar edhe njė pėrvojė tė parė, mendojmė se janė kėto tė mjaftueshme qė bashkėsia ndėrkombėtare t’u besojė institucioneve tė Kosovės pėrgjegjėsi tė plota pėr tė qeverisur nė Kosovė.

Intervistoi: Rrahman Paēarizi

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.