7.01.2003 - Trepca.net

(Ja pse) Dorasit nė Kosovė nuk kapen

 

Adriatik Kelmendi (Marrė nga Shekulli )

Edhe ngjarja rreth vrasjes nė Pejė ka ndodhur me skenarin e frikshėm, e tashmė edhe frikshėm tė mėrzitshėm. Tre persona janė vrarė nga pusia. Nuk ka asnjė dėshmitar. Policia nuk di motivet e vrasjes. E vetmja gjė qė zakonisht ndryshon nė kėta skenarė makabėr janė emrat e viktimave. Kėsaj radhe ata janė tė ish-eprorit tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Tahir Zemaj, djalit tė tij Enisit dhe kushėririt, Hasanit.

Ndėrkaq, si pothuajse nė shumicėn e rasteve tė vrasjeve pas luftės nė Kosovė, e vetmja gjė qė si policia e UNMIK-ut ashtu edhe Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK) dinė janė ``inicialet`` e dorasve: N.N.

Dy rrethanat pėr tė cilat do tė lexoni mė poshtė, e tė cilat nuk janė bėrė publike, flasin mjaft pėr realitetin poshtėrues sot nė Kosovė – ku ka gjasa qė secili tė vrasė secilin dhe tė mos kapet.

Njėra: Kur viktimat Zemaj tė shtunėn rreth orės 17:00 kishin qenė duke qėndruar tė parkuar nė afėrsi tė Kombinatit tė Drurit nė Pejė, nė po tė njėjtin vend ka qenė duke pritur udhėtarėt e vet edhe autobusi i agjencisė turistike ``Beci Turs``. Aty ndodheshin edhe disa automjete qė kishin ardhur pėr tė sjellė dhe pėrshėndetur pasagjerėt e autobusit.

Ndėrkohė autobusi ishte nisur pėr tė marrė udhėtarė tė tjerė nė Gjakovė, pėr ta vazhduar mėpastaj rrugėtimin drejt Zvicrės. Dy vetura qė kishin pėrcjellur pasagjerė pėr Zvicėr, pėr ndonjė arsye kishin vazhduar qė edhe pėr njė kohė tė qėndrojnė nė vendin prej nga ishte nisur autobusi.

Nė njė afat prej disa minutash kishte ndodhur edhe vrasja e Zemajve, nė afėrsinė prej pak metrash prej tyre. Pasi qė kishte ardhur policia, dy veturat sė bashku me njerėzit nė to, ishin gjendur brenda kordonit policor dhe natyrisht vlenin si dėshmitarėt kryesorė tė krimit.

Ndėrkohė, nė vendin e ngjarjes kanė arritur rreth njėqind pjesėtarė tė policisė sė UNMIK-ut, tė SHPK-sė, si dhe policė civilė. Por, mister mbetet se si dy veturat me dėshmitarėt, pas rreth njė ore tė ngjarjes, duket t’i kishte lėshuar dheu.

Pėrgjigja e parė e policėve nė pyetjet e eprorėve tė tyre ka qenė: Kėtu ishin.

E dyta: Shkuan.

E treta: I lėshoi njė polic ndėrkombėtar.

E katėrta: Askush nuk e di se cili ėshtė ai polic ndėrkombėtar.

Pastaj, pėrveē kėtyre, del se askush nuk i di as emrat e personave/dėshmitarėve nė kėto vetura; e askush nuk ėshtė kujtuar qė biles tė shėnojė numrin e targave tė tyre. Suma sumarum, dėshmitarėt e artė tė momentit janė humbur nga, thėnė sė buti, pakujdesia e policisė. Kjo tė shtyn pashmangshėm tė bėsh njė pyetje:

Kur policia lejon qė tė ikin edhe dėshmitarėt qė Zoti ia ka dėrguar nė vendin e ngjarjes, si tė pritet qė tė njėjtit tė kapin dorasit qė nuk i kanė parė kurrė?

Tjetra: Jo mė shumė se njė orė pas krimit, njė zėdhėnės i UNMIK-ut pėr rajonin e Pejės ka deklaruar pėr media se policia ėshtė nė krye tė detyrės. ``Policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja janė duke shtuar prezencėn e tyre jo vetėm nė Pejė, por edhe nė Deēan, Burim (Istog), Klinė e Gjakovė nė kėrkim tė tė dyshuarve``, - ka theksuar Chuck Runnon i UNMIK-ut. Me dallim prej vetėm disa minutash plus ose minus tė kėsaj deklarate, rastis qė tre familjarė tė mij tė nisen nga Peja pėr nė Prishtinė.

Pėr t’iu shmangur tollovisė sė krijuar nė vendin ku ka ndodhur incidenti, ata kanė zgjedhur qė pėr tė dalė nga Peja tė pėrdorin rrugėn transitore, qė nis nė dalje tė qytetit nė drejtim tė Deēanit dhe del nė rrugėn magjistrale pėr nė Prishtinė, vetėm pak qindra metra nga vendi i krimit.

Dhe ēudia e tyre ishte e madhe. Le qė nė tėrė udhėtimin 86-kilometėrsh nuk i kishte ndalur asnjė patrullė policie, por as qė kishin parė ndonjė polic gjėkundi gjatė gjithė rrugės. Rrėfim tė ngjashėm ka edhe vetė njė pjesėtar i SHPK-sė.

Me tė dėgjuar pėr rastin, edhe ai i veshur me rroba civile dhe veturė private ishte nisur pėr tė ardhur nė vendin e ngjarjes nga Deēani. Dhe, rezultati i njėjtė – nuk ishte ndaluar askund nga policia.

Kjo tė shtyn tė bėsh edhe njė pyetje: Kur pohohet vetėm deklarativisht se policia ėshtė nė krye tė detyrės nė gjithė rajonin, kurse ata as qė ndalojnė makinat qė qarkullojnė nė ato momente, si tė mos besohet qė nė afat prej tri orėsh dorasit tė kenė qenė duke pirė kafe tė relaksuar, jashtė gjithė asaj rrėmuje, nė Maqedoni ose Shqipėri?

Nė anėn tjetėr, dėshirėn pėr tė besuar se kėtu bėhet fjalė vetėm pėr lėshime tė izoluara rasti tė policisė menjėherė ta mbyt thirrja nė statistika.

Vetė policia tregon se rreth nėntėdhjetė pėr qind e vrasjeve enigmatike nė Kosovė pas luftės kanė mbetur tė pazgjidhura. Ndėrsa pjesė tė madhe tė fajit kėtu padyshim kanė edhe dėshmitarėt, tė cilėt, si nė rastin e pėrmendur, me tė gjitha mėnyrat pėrpiqen t’i eskivojnė dėshmimit pėr krimin qė po ia zė frymėn proceseve progresive tė filluara nė Kosovė. A jemi tė sigurtė, sot?

adriatik@koha.net
Adriatik Kelmendi redaktor pėrgjegjės - editor

http://www.shekulli.com.al/koment/7janar2003/dorasit.htm

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.