5.01.2003 - Trepca.net

Reagim i Degės sė LDK-sė nė Nju Jork pėr vrasjen e kolonelit, Tahir Zemaj

 
Nju Jork, 5 janar 2002 - Dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės nė Nju Jork ka lėshuar njė komunikatė nė tė cilėn thuhet se me hidhėrim tė madh ka mėsuar lajmin pėr vrasjen mizore tė kolonel Tahir Zemajt, ish-oficer i lartė i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, sė bashku me tė i birin 20-vjeēar, si dhe njė tė afėrm tė familjes sė tij, nipin 30-vjeēar.

Nė komunikatė mė tutje thuhet se "LDK-ja nė Nju Jork, kolonel Tahir Zemajn, i cili takon plejadės sė kėsaj gjenerate, e nė veēanti nė historinė e re, e moderne tė Kosovės martire, pėr popullin e Kosovės, do ta kujtojė si ushtarak, politikan, burrė tė zgjuar e trim, qė dha gjithēka pėr fitoren e luftės tė popullit Kosovės, e cila e lindi dhe e rriti atė nė luftėtar trim dhe komandant legjendar".

"Pėr hir tė sė vėrtetės, duhet pranuar se populli i Kosovės, dhe lufta qė ai bėri i dha emėr. Kosova e ēmoi personalitetin dhe luftėn e tij shumėplanėshe pėr liri dhe pavarsi. Dhe pikėrisht pėr kėto tipare dalluese, nė veēanti gjatė luftės dhe pas luftės me armikun shekullor, atij dhe iu bė "gjykimi" fatal, qė do tė ishin atentatet si paralajmėrim pėr kobin e zi qė do ta gjente e deri tek vrasja mizore sė bashku me djalin dhe nipin e tij kėto fidanishte tė shqiptarizmit".

Ėshtė edhe kjo vrasje si tė gjitha ato qė kanė ndodhur gjatė kėtyre vjetėve qė vjen nga kulisat e errėta tė kėsaj lufte tė heshtur, qė po i dėshiron dhe fundin tragjik Kosovės sė Lirė, tė gjithė patriotėve, demokratėve dhe nacionalistėve tė cilėt lindėn dhe po vdesin mė ėndrrėn shqiptare pėr Kosovėn e Lirė e tė Pavarur... Kolonel Tahir Zemaj do tė jetojė sė bashku me Lirinė me Pavarėsinė, pėr ato tė cilat dha edhe jetėn", thuhet nė fund tė komunikatės sė LDK-sė nė Nju Jork.

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.