OPINIONE

   
5.01.2003 - Trepca.net

JANARĖT E PĖRGJAKUR TĖ KOSOVĖS

KRIMINELĖT QĖ VRANĖ KOL. TAHIR ZEMĖN, BASHKĖ  ME TĖ VRANĖ LIRINĖ DHE PAVARĖSINĖ E KOSOVĖS..!!

 
5 janar 2003 / Rexhep Elezaj
 
Lajmi i kobshėm dhe shumė pikėllues pėr vrasjen e rradhės tė personaliteteve mė tė larta politike dhe ushtarake nė Kosovėn e pas luftės, pėr vrasjen e ish komandantit tė UĒK-sė pėr zonėn operative tė Dukagjinit kolonal Tahir Zemaj bashkė me tė birin Enisin 20 vjeēar dhe kushėrinin Hasanin nė njė pritė nė hyrje tė qytetit tė Pejės, na ka tronditur pa masė dhe pėr tė satėn herė i pllakosi nė vaje gjithė shqiptarėt kudo, zemrat e tė cilėve janė tė shkrumuara dhe ende tė pashėruara nga plagėt dhe vėrragėt e luftės me armikun shka.
Tanimė me vrasjen e kolonel Tahir Zemajt, pothuajse u s’qarua pėrfundimisht pyetja se kush po e vretė lirinė dhe aspiratat e shqiptarėve pėr pavarėsinė e Kosovės tė cilėn ata e paguan aq shtrejtė me gjakun dhe sakrificat e bijėve dhe bijave mė tė mira tė kombit, dhe ate qė nga fillimi i shekullit tė kaluar e deri nė kėto ēaste pikėlluese pėr kombin shqiptar. U bė e qartė, edhe pse dihej, se cilėt janė ata tė cilėt duan ta vrasin nė ēdo mėnyrė tė ardhmėn e Kosovės dhe fėmijėve tanė, pra, u muar vesh se kush po vret pas shpine dhe pėr ēfarė “shkaqesh” e motivesh po vazhdojnė tė vriten politikanėt, gazetarėt dhe ushtarakėt shqiptarė nė Kosovė.
 
U bė e qartė pėrfundimisht se cila dorė kriminele nė bashkėpunim me UDB-nė serbe po godet kaq mizorisht mbi bijtė mė tė mirė tė popullit, cila dorė e paguar dhe tradhtare po ua shuan jetėn patriotėve atdhetarė tė cilėt me tėrė qenjėn dhe mundin e tyre ndihmuan ēlirimin e Kosovės duke bėrė luftė dhe duke udhėhequr betejat mė tė suksesshme tė UĒK-sė kundėr armikut shekullor siē ishte komandant Tahir Zemaj i cili duke e mbrojtur Loxhėn i dha ushtrisė barbare serbe leksionin dhe humbjen mė tė madhe ushtarake tė cilėn ajo kurrė nuk do ta harrojė.
 
Me vrasjen e kol. Tahir Zemajt u bė plotėsisht e qartė se cilėt janė ata qė po nxisin luftėn civile dhe vėllavrasėse nė Kosovė, se cilat janė prapavijat politike tė kėtyre vrasjeve makabre, siē u s’qarua poashtu definitivisht se cili pėrbindėsh po pinė gjakun e djemve mė trima dhe mė tė spikatur tė Kosovės, u bė e qartė se nė emėr tė cilės luftė “ideologjike” po vriten njėri pas tjetrit luftėtarėt e lirisė, komandantėt ushtarakė tė luftės, pishtarėt e demokracisė, heronjėt e fjalės sė lirė, burrat mė tė mėdhenjė tė Kosovės siē ishte Tahir Zemaj.
 
U bė e qartė se pėr interesa tė kujt po bėhėt gjithnjė atentat mbi njerėzit mė tė pėrkushtuar pėr pavarėsinė e Kosovės, u ēartėsua se pse po vriten ithtarėt dhe bashkėpuntorėt mė tė afėrt tė Rugovės, se pse vrasjet dhe atentatet po ndodhin nė anėn e krahut “rugovistė”, pra, vetėm nė anėn e krahut tė djathtė politikė, vetėm nė anėn e atyre tė cilėt nuk pajtohen me politikėn e cila Kosovėn do ta fus nėn jurisdikcioni serb si dhe ta shėndrrojė nė monopol dhe ēiflig politik tė tipit tė F. Kastros.
 
Vrasja e kol. Tahir Zemės bashkė me tė birin dhe tė afėrmin e tij Hasanin janė edhe njė humbje e madhe pėr Kosovėn nė ēastet kur mė sė shumti asaj i duheshin oficerėt e rangut tė tij. Kolonel Zemaj u vra nė kohėn kur populli shqiptar kishte mė sė shumti nevojė pėr punėn dhe kontributin e oficerėve tė cilėt i shkollojė me aq shumė vuajtje, pra u vra nė kohėn kur nuk duhej tė vritej, nė kohėn kur Kosova mė sė shumti kishte nevojė pėr kuadra dhe oficerė tė lartė dhe me pėrvojė ushtarake siē ishte kol. Zemaj.
 
Ata qė goditėn mbi ushtarakun tonė tė madh kol. Tahir Zemaj, goditėn dhe vranė pėr sė vdekuri gjithė shpirtat dhe varret e mijėra dėshmorėve tė kombit, tė mijėra heronjėve dhe ushtarėve ēlirimtarė tė cilėt nėn komandėn e tij luftuan ballė pėr ballė kundėr ushtrisė barbare serbe nė Rrafsh tė Dugagjinit, ata qė vranė ushtarakun e lartė tė Kosovės tė cilit ia kishte zilinė dhe frikėn edhe vetė ushtria kriminele serbe, vranė dhe pėrgjakėn forcat e ardhshme tė armatosura tė Kosovės, oficerė i tė cilės duhej tė ishte edhe kol. Tahir Zemaj.
 
Me vrasjen mizore tė tij populli shqiptar i Kosovės humbi njėrin ndėr figurat dhe komandantėt mė tė shquar tė luftės sonė ēlirimtare, humbi birin e madh tė luftės dhe tė lirisė i cili me sukses nxorri dhe shpėtojė mbi 60 mijė shqiptarė nga masakrat e mundshme serbe, i cili njohu dhe respektojė me pėrkushtim institucionet shtetrore tė Kosovės, i cili njohu pėr komandant suprem tė forcave tė armatosura tė Ushtrisė ēlirimtare vetėm presidentin e Kosovės Dr. Ibrahim Rugovėn.
 
Kol. Tahir Zemaj nuk e tradhtojė kurrė ēėshtjen kombėtare, nuk ishte tradhtarė siē shpifnin panderprerė kundėrshtarėt e tij, nuk ishte kurrė bashkėpuntorė i armikut, nuk ishte dezetor dhe as sabotues i luftės, sepse ai luftojė trimėrisht nė front kundėr armikut serbė, ishte komandant i zgjuar i njėsiteve dhe arradhave tė UĒK-sė pėr rajonin e Dukagjinit, ishte oficerė i lartė i cili mbi tė gjitha deshi qė ta formojė ushtrinė profesioniste tė Kosovės, prandaj ata tė cilėt shtinė barbarisht mbi oficerin e Ushtrisė sonė ēlirimtare, na e bėjnė tė ditur se nė Kosovė nuk ka ardhur ende liria, se nė Kosovė nuk ka demokraci, se nuk ka ligj dhe as nuk drejtėsi, prandaj ata qė pandehin se pavarėsia e Kosovės vie duke vrarė politikanėt, ushtarakėt dhe gazetarėt mė tė mirė tė saj, janė ēmenduria mė e shėmtuar politike qė ka dominuar ndonjėherė nė hapėsirėn politike shqiptare. Le ta dijnė vrastarėt ordinerė tė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės se me kėto vrasje nuk mund ta mposhtin kurrė vullnetin e popullit shqiptar pėr liri dhe demokraci tė mirėfilltė si dhe pėr pavarėsi tė plotė tė Kosovės deri nė bashkimin pėrfundimtar tė kombit.
 
Ndėshkimi i popullit dhe mallkimi i Zotit qoftė mbi ata tė cilėt po vrasin bijtė mė tė mėdhenjė tė kombit siē ishte kol.Tahir Zemaj. Lavdi i qoftė jetės dhe veprės sė tij !  

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.