5.01.2003 - Trepca.net

Mbrėmė nė Pejė nė njė atentat u vranė koloneli Tahir Zemaj, i biri i tij Enisi dhe kushėriri Hasani

 
  
Pejė, 5 janar 2002 - Koloneli Tahir Zemaj, i biri i tij Enisi dhe kushėriri i tyre, Hasan Zemaj, janė vrarė mbrėmė nė njė atentat.
 
Rreth orės 17.30, nė hyrje tė Pejės, afėr Kombinatitit tė Drurit, atentatorė, tash pėr tash tė panjohur, kanė zbrazur breshėri plumbash nga njė veturė nė lėvizje nė automobilin ku ndodheshin Tahiri (1951), Enisi (22) dhe Hasani (rreth tė 30), qė po ktheheshin nga Prishtina.
 
Dėshmitarėt okularė kanė deklaruar se atentatorėt pas krimit tė kryer kanė ikur me shpejtėsi tė madhe me veturėn e tyre tė tipit "Opel-Askona" nė drejtim tė Fabrikės sė Birrės.

Koloneli Tahir Zemaj dhe Hasan Zemaj nga plagėt e marra kanė vdekur nė vendin e ngjarjes, kurse Enisi gjatė rrugės pėr nė spital.

Menjeherė pas kėtij atentati mizor policia e UNMIK-ut dhe pjesėtarėt e SHPK-sė kanė dalė nė vendin e ngjarjes dhe i kanė filluar hetimet, por nuk kanė dhėnė njoftime pėr kėto vrasje.
 
Koloneli Tahir Zemaj, ka qenė oficer i karrierės dhe nė vitin 1998 hyri nė radhėt e UĒK-sė dhe njė kohė ishte komandant i zonės operative tė Dukagjinit, nė kuadėr tė FARK-ut.
   
Ėshtė e njohur beteja e Loxhės (njė fshat shumė afėr Pejės), nėn komandėn e Tahir Zemajt i cili me forcat e tij pėr njė kohė dėboi pushtuesit serbė nga aty.

Kundėr kolonel Zemaj ka pasur disa tentativa pėr atentat. Tentativa e fundit ka qenė nė gusht tė vitit tė kaluar mu afėr Pejės, kur nga njė sulm me bazukė u plagos bashkė me disa persona tė tjerė qė ndodheshin me tė.

Hasan Zemaj, pjesėtar i ish- UĒK-sė, ka qenė kryetar i Formit Rinor tė LDK-sė dhe anėtar i Kryesisė sė degės sė LDK-sė nė Deēan, si dhe kryetar i Shtabit Zgjedhor tė LDK-sė nė zgjedhjet e fundit lokale pėr kėtė komunė.

Kėto vrasje mizore kanė shkaktuar indinjatė dhe revoltė te popullata e Pejės dhe Deēanit.

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.