5.01.2003 - Trepca.net

Kryesia e PLK-sė dėnon aktin terrorist nė Pejė

 
Prishtinė, 5 janar 2003 - Kryesia e Partisė Liberale tė Kosovės (PLK) nėpėrmjet njė komunikate thekson se atentati mbi Tahir Zemajn, ish-komandant i UĒK-sė, djalin e tij Enisin dhe kushėririn Hasan Zemaj, kryetar i FR tė LDK-sė nė Deēan, ėshtė akt i paramenduar terrorist dhe i dėmshėm pėr tė ardhmen e Kosovės.

Kryesia e PLK-sė dėnon kėtė akt tė shėmtuar terrorist i cili u krye me paramendim nė Pejė, qytet ky i cili pas luftės ėshtė shndėrruar nė vatėr tė krimit, korrupsionit dhe veprave tė liga. tė cilat po dėmtojnė imazhin dhe tė ardhmen e Kosovės, thuhet nė kėtė komunikatė.

Kryesia e PLK-sė shpreh indinjatėn dhe shqetėsimin e saj tė thellė pėr neglizhencėn dhe joefikasitetin e strukturave tė mbrojtjes dhe sigurisė nė Kosovė, siē ėshtė policia e UNMIK-ut, KFOR-i, SHPK dhe TMK, nė parandalimin e akteve tė tilla terroriste dhe kapjen e autorėve tė krimit tė organizuar nė Kosovė, prandaj edhe funksionarėt mė tė lartė tė kėtyre strukturave ndėrkombėtare dhe vendore janė pėrgjegjės dhe duhet tė ofrojnė dorėheqje pėr shterpėsinė e tyre nė kryerjen e obligimeve nė mbrojtje tė rendit, qetėsisė dhe sigurisė.

PLK-ja thekson se aktet e tilla terroriste njollosin sakrificėn dhe gjakun e dėshmorėve tė Kosovės pėr liri, demokraci, pavarėsi dhe integrim, thuhet nė njė komunikatė tė PLK-sė, tė nėnshkruar nga kryetari i saj, Gjergj Dedaj.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.