5.01.2003 - Trepca.net

Kryesia e LDK-sė dėnon ashpėr vrasjen e mbrėmshme mizore nė Pejė

 
   
Prishtinė, 5 janar 2003 - Kryesia e Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK) dėnon ashpėr vrasjen mizore mbrėmė nė Pejė tė ish-komandantit tė UĒK-sė, kolonel Tahir Zemaj, me djalin e tij Enisin dhe antėarit tė Kryesisė sė Degės sė LDK-sė dhe kryetarit tė FR tė LDK-sė nė Deēan, Hasan Zemaj.

Nė njė komunikatė tė lėshuar nga Kryesia qendrore e LDK-sė thuhet se pėr LDK-nė, kjo ėshtė njė vrasje qė godet rėndė demokracinė, lirinė e qytetarėve, dhe njėherit ėshtė goditje e drejtuar kundėr pavarėsisė, stabilitetit dhe progresit nė Kosovės.

Fillimi i vitit tė ri, 2003 me kėtė vrasje kriminale, ėshtė njė shenjė se nė Kosovė megjithatė ende ka individė dhe grupacione qė punojnė dhe veprojnė kundėr stabilitetit politik, zhvillimit dhe pėrparimit tė Kosovės.

LDK-ja, thuhet mė tutje nė komunikatė, edhe njė herė u bėn thirrje tė gjitha organeve kompetente, policisė sė UNMIK-ut, SHPK-sė dhe organeve tė drejtėsisė qė tė zbardhin rastin sa mė shpejt dhe aktorėt e krimeve tė tilla tė dalin sa mė parė para drejtėsisė.

Me kėtė rast Kryesoia e LDK-sė u shpreh ngushėllimet e thella familjeve tė tė ndjerėve.

Ministri Ahmet Krasniqi dhe koloneli Tahir Zemaj (1998) dy heronj tė dashur tė popullit tė Kosovės.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.