5.01.2003 - Trepca.net

Forumi i Rinisė sė LDK-sė dėnon ashpėr aktin kriminal tė vrasjes sė kryetarit tė FR nė Deēan, Hasan Zemaj, dhe tė kolonel Zemajt me tė birin

 
Prishtinė, 5 janar 2002 - Forumi i Rinisė sė LDK-sė dėnon ashpėr aktin kriminal dhe makabėr tė vrasjes sė kryetarit tė FR tė LDK-sė, dhe anėtar i Kryesisė sė degės sė LDK-sė nė Deēan Hasan Zemaj, ish-ushtar i UĒK-sė, dhe tė kolonel Tahir Zemajt dhe djalit tė tij Enisit.

Nė njė komunikatė tė FR tė LDK-sė thuhet se kjo vrasje ka goditur thellė gjithė opinionin e Kosovės, e nė veēanti tė rinjtė e LDK-sė, pjesė e sė cilės strukturė organizative pėr mė shumė se njė dekadė ishte edhe vetė Hasan Zemaj.

Vrasja e mbrėmshme nė Pejė, s'ka si tė mos kuptohet ndryshe veē me motive tė qarta politike, thuhet nė vazhdim tė komunikatės dhe theksohet se ata qė kryejnė vepra tė tilla kriminale po e vrasin ardhmėrinė e Kosovės, po e vrasin tė ardhmen e rinisė sonė.

Forumi i Rinisė sė LDK-sė me kėtė rast edhe njėherė bėn thirrje qė t'i jipet fund dhunės dhe vrasjeve politike nė Kosovė dhe kėrkon nga organet e rendit, sigurisė dhe drejtėsisė qė aktorėt e tillė tė izolohen, tė kapen dhe tė nxirren para drejtėsisė, thuhet nė fund tė kėsaj komunikate.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.