5.01.2003 - Trepca.net

Deklaratė e Presidentit Rugova me rastin e aktit kriminal nė Pejė

 
Prishtinė, 5 janar 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me rastin e aktit tė mbrėmshėm kriminal qė ndodhi nė Pejė, ka lėshuar njė deklaratė nė tė cilėn thuhet.

"Me dhembje tė thellė e morėm lajmin pėr vrasjen e luftėtarit tė lirisė, kolonel Tahir Zemajt, dhe tė birit tė tij, Enisit, si dhe tė Hasan Zemajt, kryetar i Forumit Rinor tė LDK-sė dhe anėtar i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Deēan, qė ndodhi mbrėmė nė hyrje tė Pejės.

I dėnojmė ashpėr kėto vrasje kriminale me motiv politik. Ky ishte njė akt terrori i drejtuar kundėr progresit dhe pavarėsisė sė Kosovės, kundėr ardhmėrisė sė fėmijėve tanė.

Kėrkojmė nga organet kompetente tė ndjekjes, ato tė drejtėsisė dhe nga UNMIK-u, qė kėta kriminelė tė zihen dhe tė nxirren para gjyqit sa mė shpejt.

Shoqėria jonė duhet t'i izolojė kėta kriminelė qė punojnė kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė vendit tonė, kundėr tė mirės sė Kosovės", njofton Zyra e Presidentit tė Kosovės.
 
 
 
Presidenti Rugova ngushėlloi familjen e Tahir Zemajt
 
Prishtinė, 5 janar 2002 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes sė kolonel Tahir Zemajt, nė tė cilin thuhet:

"Me rastin e vrasjes sė mė tė dashurve Tuaj, Tahir Zemajt, kolonelit dhe luftėtarit tė lirisė, dhe birit tė tij, Enisit, pranoni ngushėllimet e mia dhe tė popullit tė Kosovės.

Kjo vrasje ka tronditur gjithė Kosovėn dhe ėshtė njė akt terrori kundėr luftėtarėve tė lirisė, kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Tahir Zemaj nė historinė mė tė re tė Kosovės do tė mbetet njė burrė i madh, luftėtar i lirisė dhe hero i Kosovės.
Familje e nderuar,

Bėhuni tė fortė nė kėto momente tė rėnda. Ne jemi pranė Jush", thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė Presidentit Rugova.
 
 
 
Presidenti Rugova ngushėlloi familjen e Hasan Zemajt
 
Prishtinė, 5 janar 2002 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi familjes sė Hasan Zemajt, me kėtė pėrmbajtje:

"Me rastin e vrasjes sė Hasan Zemajt, mė tė dashurit Tuaj, kryetar i Forumit Rinor tė LDK-sė nė Deēan, pranoni ngushėllimet e mia dhe tė popullit tė Kosovės.

Vrasja e tė riut dhe aktivistit Hasan Zemaj, sė bashku me kolonel Tahir Zemajn, ėshtė akt terrori kundėr lirisė, pavarėsisė dhe kundėr rinisė sė Kosovės.

Familje e nderuar,

Nė kėto momente tė vėshtira pėr tė gjithė ne, bėhuni tė fortė, sepse gjendemi me Ju", thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė Presidentit Rugova.

  

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.