5.01.2003 - Trepca.net

Pas atentatit terrorist nė Pejė

TELEGRAM NGUSHĖLLIMI I BASHKIMIT TĖ INTELEKTUALĖVE SHQIPTARĖ NĖ MĖRGIM

 
Familjes sė nderuar Zemaj,
Kryetarit tė Kosovės Dr. Ibrahim Rugova,
Kryeministrit Dr. Bajram Rexhepi,
Bashkėkombas tė nderuar !
 
Edhe janari i vitit 2003 pėr tė satėn herė u la me gjakun e bijėve mė tė mirė tė kombit.
 
U vra mizorisht kolonel Tahir Zemaj, ish komandant i UĒK-sė pėr zonėn operative tė Dukagjinit bashkė me tė birin Enisin dhe kusherinin Hasanin.
 
Mjerisht, popullit shqiptar tė Kosovės nga dorė kriminele dhe tradhtare iu vra edhe njė ushtarak i lartė, iu vra nė mėnyrė mizore njėri nga bijtė mė tė shtrejtė tė saj, iu vra edhe njė luftėtar i denjė i lirisė dhe pavarėsisė.
 
Me vrasjen e kol. Tahir Zemajt u vra edhe liria jonė, u njollos epopeja e luftės ēlirimtare si dhe gjaku i mijėra dėshmorėve tanė. Me kėto atentate po vritet e ardhmja jonė.
 
Nė kėto ēaste tė pikėllimit tė madh duke ndarė sė bashku me ju dhimbejn pėr humbjen e bashkėshortit, komandantit, njeriut, shokut dhe bashkėluftėtarit tuaj tė dashur dhe tė pėrkushtuar ndaj ēėshtjes sė Kosovės, pranoni ngushllimet tona mė tė thella.
 
Lavdi i qoftė jetės dhe veprės sė Kolonel Tahir Zemajt ! 
 
 
Gjermani, 05 janar 2003                                 Pėr kryesinė e BISHM-it
                                                                    Nikollė Shabani, u.d. kryetarit

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.