5.01.2003 - Trepca.net

Dega e LDK-sė nė Gjakovė dėnon ashpėr atentatin e mbrėmshėm nė Pejė, kurse autorėt tė nxirren para drejtėsiė

 
Gjakovė, 5 janar 2002 - Dega e LDK-sė nė Gjakovė reagon ashpėr ndaj atentatit tė mbrėmshėm ndaj ish-komandantit tė UĒK-sė, Tahir Zemaj, tė birit Enisit, si dhe kryetarit tė FR nė Deēan, Hasan Zemaj.

Nė njė komunikatė tė kėsaj dege thuhet se vrasja nė pritė e organizuar nga dora kriminale e cila mori tri jetė, ėshtė vrasje makabėr kundėr pėrpjekjeve pėr pavarėsimin e Kosovės, kundėr vlerave tė luftės ēlirimtare pėr liri, ėshtė vrasje kriminale ndaj njerėzve tė pafajshėm.

"Kosova edhe sot gdhiu e pėrgjakur. Dhe nė vend se tė renditen sukseset dhe arritjet tona nė kėtė periudhė tė vėshtirė tė pasluftės ne po rendisim arkivolet me trupat e pajetė tė njerėzve tė mėdhenj e me vlera kolosale.

Nga UNMIK-u dhe KFOR-i, tė cilėt janė pėrgjegjės pėr sigurinė nė Kosovė, kėrkojmė me ngulm qė autorėt e atentatit tė kapen dhe tė dalin para organeve tė drejtėsisė", thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj dege nė Gjakovė.

Poashtu ka reaguar edhe Forumi i Gruas i LDK-sė nė Gjakovė, duike dėnuar ashpėr atentatin mbi ish-komandantin e UĒK-sė Tahir Zemaj, tė birin Enisin dhe kryetarin e FR tė LDK-sė nė Deēan Hasan Zemaj.

"Ne gratė dhe nėnat aktiviste qė derdhėm mundin e djersėn pėr ēlirim nga zgjedha e okupatorit klasik, ne nėnat qė mbajtėm mbi supet tona vuajtjet dhe pasojat e luftės, sot jemi tė goditura mė shumė se kurrė mė parė pėr faktin se para syve tė botės po vriten djemtė mė tė mirė qė ia zbardhėn faqen kombit dhe shtetit mė tė ri nė botė.

"Dėnojmė ashpėr kėtė akt mizor e tė organizuar dhe kėrkojmė urgjentisht nga KFOR-i dhe UNMIK-u. tė cilėt janė pėrgjegjės pėr sigurinė nė Kosovė, qė sa mė parė tė kapin kėta kriminelė dhe t'i hedhin para drejtėsisė", thuhet nė reagimin e Forumit tė Gruas sė LDK-sė nė Gjakovė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.