OPINIONE

   
4.01.2003 - Trepca.net

TRIPTIK PĖR FILLIMVITI

HESHTJA SI REZIGNIM, APO IKJA NGA REALITETI..?

 
1 janar 2003 / Shkruan: Rexhep Elezaj
 
Nuk ėshtė qėllimi me kėtė qė do ta them mė poshtė qė t’i detyrojė tė tjerėt tė mendojnė si unė, kurrėsesi, por ama nuk mund ta marrė me mend se ka intelektualė qė frikėsohen nga vdekja, se ka tė tillė qė frikėsohen t’i bien malit pėrmes qoftė natėn ose ditėn, vetėm pėr ate se diku nė mes tė tij do hasėsh nė tė papritura, ose pse nė thellėsit e tij gjendėn puse kėnetash, ku s’ke rrugė tjetėr kah tė kalosh pėrpos duke iu rėnė pėrmes. Mirėpo, tė mbytėsh nė kėnetat politike pėr shkak tė pėrkuljeve tė imponuara gjatė ecjes sė njeriut nėpėr labirinthėt e kėsaj bote, ėshtė padyshim vetėvrasje e rėndė, meqė pėrpos asaj se shpirti tė del pėr gazepi, do tė pėrlloqitesh i tėri me baltėn e rėndė tė tyre qė ėshtė mjaftė vėshtirė qė ta pastrosh vetėn ndonjėherė. Ndonėse pėrzgjedhja e rrugės politike e cila ėshtė pėrplotė me rreziqe pėr shkakun se ke qenė kurreshtarė, ose pse nuk i ke parė mė herėt tė papriturat e saj, ėshtė verbėri, or shok?!
 
Dhe, si tė mos jetė vėrbėri pėr intelektualin i cili me vetėdije ose pa tė bie nė heshtje mordi dhe nuk e gjykon me asnjė fjalė krimin e shumllojshėm i cili ndodhė brenda kombit tė cilit i takon, krim i llojllojshėm i cili ndodhė para syve tė tij, si nuk ėshtė vdekje pėr sė gjalli pėr ate i cili i thotė vetės i arsimuar e nė asnjė mėnyrė nuk e ngritė zėrin kundėr formave tė ndryshme tė dhunės e cila manifestohet brenda shoqėrisė pjestarė i tė cilės je edhe vetė, dhe pėr tė qenė tragjika intelektuale edhe mė e rėndė disa edhe e pėrkrahin ate, qoftė duke heshtur, qoftė duke iu bėrė akran. Si nuk ėshtė vėrbėri intelektuale dhe politike kur i shkolluari pajtohet dhe nuk lufton kundėr dukurive negative nė shoqėri si dhe kundėr tė kėqijave siē janė; gėnjeshtrat, shpifjet, tė pavertetat, dhuna nė familje, vrasja e fjalės dhe e mendimit tė lirė, mjerisht, edhe tė pėrgjakura gjatė viteve tė fundit, kundėr vrasjeve me motive hakmarrėse, etj, e qė tė gjitha kėto tė pėrdorura haptazi dhe shpeshherė si mjet “disciplinues”?!
 
E, pra, ē’mund t’i thotė ndėrgjegjės sė vetė ai intelektual i cili nuk e lufton as dukurinė e drogės dhe tė prostitucionit brenda shoqėrisė ku jeton, por e ulė kokėn duke u shtirė se nuk sheh asgjė se ē’po ndodhė nė afėrsi tė tij, i fut veshėt nė lesh dhe ecėn i lakuar rrugėve tė lagjės tė cilit fėmijtė i fishkėllojnė pas, e ai gjithnjė mbarohet “francezė” duke harruar se ėshtė shqiptar! Pra, kėshtu vazhdon tė jetojė intelektuali ynė bashkė me heshtjen dhe vėrbėrinė e tij i mbytur nė kėnetėn e injorancės, por vazhdon tė jetojė edhe me frikėn e pėrgjėsisė nė gji, vazhdon pra tė jetojė si i vdekur pėr sė gjalli, dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo qė quhet ikja dhe rezignimi mė fatal nga fronti dhe detyrat e jetės.
 
Si mund tė heshtėt ndaj tė kėqijave tė cilat gjatė vitit qė lamė pas nė vend se tė zvogloheshin disa sosh na tronditėn edhe shumė (nuk dua t’i numrojė, sepse ato i dijmė tė gjithė), sa shpeshherė detyrohem ta pyes vetvetėn; jam nė ėndėrrė, apo vertetė tė kėqijat qė ndodhėn vitin qė posa iku paskanė ngjarė diku larg nė ndonjė vend tė Afrikės, diku nė gjunglat e saj, ku siē dihet nuk ka rregulla strikte tė gjuetisė, meqė aty sundon ligji i mė tė fortit?!
 
Prandaj, edhe dua tė besoj se viti 2003 nuk do t’i ngjajė kurrė mė kėtij qė shkojė, sepse nuk dua ta shoh mė popullin tim duke i vajtuar bijtė e tij tė vrarė nė liri, duke i rėnkuar bijtė e tij tė droguarė, bijat e tij tė prostituara, sepse nuk dua tė dėgjoj mė pėr vrasje me motive politike, pėr atentate dhe vrasje nė hyrje tė banesave, pėr plaēkitje tė shtėpive dhe pasurive tė huaja, sepse nuk dua mė tė jetojė me frikėn nga vdekja e cila mund tė mė vie nga dorė e fshehtė dhe tinzare, jo se i frikėsohem vdekjes, por pse jetėn e dua mė shumė se vdekjen, ashtu tė ėmbėl dhe tė hidhur njėsoi, se nuk dua mė t’i shoh nėnat shqiptare duke i vajtuar bijtė e tyre tė cilėve ende nuk ua dijnė as varret, nuk dua tė dėgjoj mė pėr eksplodime autobombash nė qendra tė qyteteve tona, nuk dua t’i dėgjoj as zogjėt duke cicėruar pėrmallshėm pėr foletė e tyre tė rrėzuara nga dora e druvarėsve tė cilėt prejnė nė mėnyrė tė egėr pyjet tona, nuk dua tė dėgjoj mė vaje fėmijsh tė cilėt i humbasin gjymtyrėt nga eksplodimi i minave nėntokėsore tė kurdisura nga barbarėt serbė nga koha e luftės, sepse vajet e tyre mė fusin pėr sė gjalli nė dhe, sepse ata nė moshėn mė tė re po mbesin invalidė tėrė jetėn, nuk dua tė shoh mė as aksidente nė komunikacion nga tė cilat ēdo ditė nė Kosovėn time po vdesin me qindra tė rinjė vetėm pėr shkak tė pakujdesisė. Dua pra, qė nė Kosovėn martire nė kėtė vit dhe gjithmonė tė mbretėrojė plotėsisht paqa, liria, harmonia, gėzimi, dashuria, mirėkuptimi, toleranca dhe durimi vėllazėror. Dua qė populli im aq i shumvuajtur ta gėzojė lirinė, demokracinė dhe pavarėsinė e saj, dua qė Kosova tė shtet i pavarur, tė bėhėt oazė bukurie dhe njė kopshtė me lule prej mė tė bukurave nė botė, ia dėshirojė tė gjitha kėto atdheut tim, sepse ėshtė vendi mė i bukur nė botė.
 
Nuk ka liri tė kriminalizuar, nuk ka askund nė botė demokraci tė dhunuar, nuk ka pavarėsi tė kritikuar, sepse, ose ka liri tė vertetė ose nuk ka fare liri, ose ka demokraci tė mirėfilltė ose nuk ka fare demokraci, ose ka pavarėsi tė plotė ose nuk ka fare pavarėsi, dhe siē tregojė historia jonė e hidhur; nuk pati dhe as nuk kishte liri komuniste, nuk pati dhe as nuk kishte demokraci moniste, nuk pati dhe as nuk kishte pavarėsi socialiste!
 
Po ashtu, nė vitin qė sapo kemi hyrė dėshiroj qė politika tė mos jetė mė preokupimi kryesorė i tė gjithė njerėzve, tė mos jetė pluralizmi burim ngatėrresash dhe konfliktesh tė panevojshme midis politikanėve dhe partive tona, dėshiroj qė tė mos ketė mė njerėz tė varfur nė Kosovė, tė mos ketė mė njerėz pa kulm mbi kokė, dėshiroj qė tė ketė dritė dhe ujė pėr ēdo ditė, qė tė ketė bukė pėr tė gjithė njėsoi, tokė dhe hapsirė tė mjaftueshme pėr tė gjithė njėsoi, liri, gėzim e hare pėr tė gjithė njėsoi, drejtėsi pėr tė githė njėsoi, tė mos ketė mė grindje politike, sharje, kritika, shantazhe, kėrcnime, pėrdhunime, nėnēmime, keqpėrdorime, fushata denigruese, etj. Pra, dėshiroj tė kemi tė gjithė pėrgjegjėsi ndaj atdheut dhe ato t’i ndajmė nė mėnyrė tė barabart, t’i nderojmė njėsoi tė gjithė heronjėt e kombit, tė kemi obligime tė njėjta, shpėrblime e mirėnjohje tė merituara, dekorata tė fituara me punė dhe djerės, tė kemi ekonomi tė intensifikuar, tokė sa mė shumė tė punuar, pyje tė gjelbruara, ara tė mbushura pėrplot me tė lashta, livadhe tė zbukuruara pėrplotė me bagėti, lumenjė tė pastėr, ujėra tė rrjedhshme, xeherore tė shfrytėzuara, dhe kėshtu me rradhė, sepse tėra kėto mė bėjnė qė atdheun tim, Kosovėn kreshnike, ta dua edhe mė fortė.
 
I shpreha kėto dėshira sepse e dua me shpirt atdheun tim, e dua me shpirt popullin dhe kombin tim, andaj kėtė triptik sa pėr fillimviti e bėra me qėllim pėr t’i shprehur lirisht, njėherė nė jetėn time, ndjenjat tė cilat me dekada i mbaja tė ndrydhura nė brendinė e shpirtit tim, ngase, hiē mė larg se para 12 qershorit tė vitit 1999, nuk guxoje asnjė nga kėto t’i thoje i lirė e nė liri, ose pa drojėn se pėr shkak tė shprehjes sė tyre publikisht nuk do tė pėrfundoje nė duart e xhelatėve serbė. Ndėrsa sot, sė paku kėto si dhe shumė dėshira tjera njeriu mund t’i shprehė mė i lirė, tė cilat sa mė parė do duhej t’i realizojmė nė jetė, pėrndryshe nėsė nuk i bėjmė sė shpejti realitet, atėherė nuk ka dyshim se fajin kolektiv pėr dėshtim eventual do ta bartim vetė pėrgjithmonė dhe askush tjetėr!
 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.