4.01.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune, 4 janar 2003

 

Pėrmbajtja:

 • Reno Harnish: Pėrderisa tė mos zgjidhet ēėshtja e tė kthyerve, do tė jetė vėshtirė tė arrihet stabiliteti afatgjatė nė Kosovė

 • S.Hamiti: Pėrcaktimi i statusit tė Kosovės ėshtė njė prej obligimeve nga programet e partive politike

 • "Ekonomist": Nė Institutin pėr Paqe tė SHBA-ve politikėbėrėsit amerikanė ishin dukshėm mė tė disponuar pėr pavarėsinė e Kosovės

 • Anėtarėt e Kryesisė sė Parlamentit tė Kosovės diskutojnė finalizimin e Regullores sė punės sė Kuvendit

 • Energjia elektrike do tė faturohet dhe tė paguhet edhe nga serbėt nė veri tė Mitrovicės

 • Merxha e ka quajtur tendencė manipuluese iniciativėn e Trajkoviqit pėr krijimin e koalicionit serbo-rom

 • Dalin nė shesh mosmarrėveshjet mes Beogradit dhe udhėheqėsve serbė tė Kosovės

 • Policia greke bėri tė ditur se ka asgjėsuar tri grupe trafikantėsh shqiptarė tė drogės qė vepronin nė Athinė

 • Prosper: Ėshtė koha e fundit tė zgjidhet ēėshtja e kriminelėve tė luftės

 • Koreja e Veriut nuk pranon asnjė kusht pėr bisedime me Washingtonin

 • Presidenti Bush shpreson nė shmangien e luftės me Irakun

 • Fatkeqėsi hekurudhore nė Indi - 15 tė vdekur

 • Rebelim nė njė kamp izraelit tė internimit

 • Administrata e presidentit Bush nuk ka qėllime armiqėsore ndaj Koresė Veriore

 • Holanda ka kėrkuar nga Rusia tė lejojė grupin tė vazhdojė vėzhgimin e luftės nė Ēeēeni

 • Paqeruajtėsit rus nė Gjorgji kanė vrarė dy banorė vendas qė kishin sulmuar njė oficer rus

 • Nga moti i lig gjithandej Evropės kanė vdekur rreth 200 veta

 • Dy vetė kanė vdekur dhe disa tė tjerė janė plagosur nė demonstratat kundėrqeveritare nė Venezuelė


 

Reno Harnish: Pėrderisa tė mos zgjidhet ēėshtja e tė kthyerve, do tė jetė vėshtirė tė arrihet stabiliteti afatgjatė nė Kosovė
 
Prishtinė, 4 janar 2003 - "Pėrderisa tė mos zgjidhet ēėshtja e tė kthyerve, do tė jetė vėshtirė tė arrihet stabiliteti afatgjatė dhe kjo na brengos tė gjithėve ne qė punojmė nė ndėrtimin e njė shoqėrie civile aktive dhe tė angazhuar pėrbrenda njė Kosove tė qėndrueshme dhe demokratike", thotė Reno Harnish, shef i Misionit amerikan nė Prishtinė.
 
Nė njė shkrim autorial tė botuar nė numrin e sotėm tė gazetės "Zėri" z. Harnish thekson se "ēėshtja e tė kthyerve ėshtė gjithashtu shumė e rėndėsishme pėr Shtetet e Bashkuara dhe partnerėt e saj ndėrkombėtarė".

"Miqtė tuaj amerikanė, sikurse dhe pėrkrahėsit tuaj tė tjerė nė bashkėsinė ndėrkombėtare, kuptojnė se kjo ėshtė njė ēėshtje e fuqishme emocionale.... por ne kėrkojmė nga ju kėtė pėr hir tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės dhe ardhmėrisė sė saj", thotė Harnish.

Ai mė tutje thekson se "ēdonjėri nė Kosovė mund tė jetė shumė krenar pėr pėrparimin e bėrė nė Kosovė kėtė vit. Qeveria e Shteteve tė Bashkuara ėshtė e kėnaqur me pėrparimin e bėrė dhe me lidershipin qė shumė liderė politikė kosovarė kanė treguar nė vitin 2002".
 
Zoti Harnish nė fund thekson se kjo ėshtė dėshirė e tij pėr vitin e ri qė ēdonjeri qė thėrret Kosovėn "shtėpi" tė mund tė jetojė kėtu nė paqe dhe siguri nė shtėpitė e tyre.
 
 
S.Hamiti: Pėrcaktimi i statusit tė Kosovės ėshtė njė prej obligimeve nga programet e partive politike
 
Prishtinė, 4 janar 2003 - Ēėshtjet kryesore nė tė cilat do tė pėrqendrohet Parlamenti i Kosovės do tė jenė statusi pėrfundimtar i Kosovės dhe privatizimi i pronės. Shefi i Grupit parlamentar i LDK-sė Sabri Hamiti thotė se pėrcaktimi i statusit tė Kosovės ėshtė njė prej obligimeve qė rrjedh nga programet e partive politike.
 
Ai thekson se partitė qė kanė fituar zgjedhjet janė tė obliguara qė t'i realizojnė programet e veta nė tė gjitha instancat e institucioneve tė Kosovės.
 
Zoti Hamiti shtoi se kėto parti kanė pėrgjegjėsi dhe kanė obligime para zgjedhėsve qė tė punojnė realizimin e programeve tė tyre edhe sa i takon statusit politik tė Kosovės, por edhe tė gjitha problemeve tė tjera.
 
 
"Ekonomist": Nė Institutin pėr Paqe tė SHBA-ve politikėbėrėsit amerikanė ishin dukshėm mė tė disponuar pėr pavarėsinė e Kosovės
 
Londėr, 4 janar 2003 - Gazeta londineze "Ekonomist" duke komentuar zhvillimet e fundit nė raportet Beograd - Podgoricė vė nė pah se ato kanė shqetėsuar udhėheqėsit shqiptarė tė Kosovės qė frikėsohen se amerikanėt dhe evropianėt, tė cilėt janė duke zvogėluar praninė ushtarake, dėshirojnė fillimin e bisedimeve pėr statusin final nė pėrpjekje pėr tė detyruar kosovarėt qė tė heqin dorė nga pavarėsia.
 
"Nė veēanti amerikanėt qė tani janė tė fokusuar politikisht dhe ushtarakisht nė Irak dhe nė luftėn kundėr terrorizmit, dėshirojnė qė shqiptarėt dhe serbėt tė hapin dialogun", pohon gazeta londineze "Ekonomist" pėr tė shtuar se ka pak gjasa qė bisedimet pėr statusin final tė Kosovės tė fillojnė para njė ose mė shumė vitesh.
 
Nė njė takim tė mbajtur vonė nė Institutin pėr Paqe tė Shteteve tė Bashkuara polikėbėrėsit amerikanė ishin dukshėm mė tė disponuar pėr pavarėsinė e Kosovės, pos tjerash edhe si pasojė e pėrpjekjeve qė para evropianėve tė braktisin kėtė hapėsirė, thuhet nė kėtė shkrim.
 
Sidoqoftė nė tė dy anėt e Atlantikut ekziston pajtueshmėria se serbėt dhe shqiptarėt duhet tė fillojnė tė bisedojnė sė paku pėr gjėrat siē janė energjia elektrike apo transporti. Presioni i bėrė mbi ta nė kėtė drejtim ėshtė duke dhėnė frute, pohon "Ekonomist".
 
 
Anėtarėt e Kryesisė sė Parlamentit tė Kosovės diskutojnė finalizimin e Regullores sė punės sė Kuvendit
 
Prishtinė, 4 janar 2003 - Anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės pėr dy ditė me radhė do ta diskutojnė nė Brezovicė finalizimin e Regullores sė punės sė Kuvendit e cila pritet tė miratohet nė seancėn e parė tė kėtij viti.
 
Kjo rregullore paraqet aktin mė tė rėndėsishėm tė Kuvendit tė Kosovės dhe ajo tashmė ėshtė kryer dhe pritet tė finalizohet nga anėtarėt e Kryesisė sė Kuvendit dhe grupi punues i saj e pastaj tė procedohet e tė miratohet nga Kuvendi i Kosovės. Nė kėtė takim do tė marrin pjesė edhe ekspertėt e Instituti Nacional Demokratik dhe pėrfaqėsues tė Misionit tė OSBE-sė nė Kosovė.
 
 
Energjia elektrike do tė faturohet dhe tė paguhet edhe nga serbėt nė veri tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 4 janar 2003 - Drejtori i ri i KEK-ut nė njėsinė e Mitrovicės Lazėr Krasniqi ka deklaruar se do tė angazohet qė energjia elektrike tė faturohet dhe tė paguhet edhe nga serbėt nė pjesėn veriore tė Mitrovicės gjė qė deri mė tash nuk ėshtė bėrė.
 
Faturimi i energjisė edhe nė atė pjesė tė qytetit ėshtė njė nga ēėshtjet primare pėr tė cilėt do tė angazhohet, thotė Krasniqi. Ai ka shtuar se qytetarėt qė nuk i kryjnė obligimet ndaj KEK-ut do tė shkyēen nga rrjeti elektrik.
 
 
Merxha e ka quajtur tendencė manipuluese iniciativėn e Trajkoviqit pėr krijimin e koalicionit serbo-rom
 
Prishtinė, 4 janar 2003 - Kryetari i Partisė Rome tė Bashkuar tė Kosovės Haxhi Zylfi Merxha e ka quajtur tendencė manipuluese iniciativėn e Momēillo Trajkoviqit pėr krijimin e koalicionit serbo-rom.
 
Ai ka theksuar se romėt e Kosovės kanė pėrfaqėsuesit e vetė legal nė institucionet e Kosovės dhe kundėrshtojnė ēdo pėrpjekje siē ėshtė ajo e Trajkoviqit.
 
Askush e veēmas njerėzit si Trajkoviqi qė i kanė luftuar dhe i luftojnė institucionet legale tė Kosovės nuk kanė tė drejtė tė manipulojnė pėr qėllime tė errta me vullnetin e shprehur tė romėve.
 
 
Dalin nė shesh mosmarrėveshjet mes Beogradit dhe udhėheqėsve serbė tė Kosovės
 
Beograd, 4 janar 2003 - Dorėheqja e Rada Trajkoviqit nga posti i shefit tė deputetėve tė Koalicionit serb "Kthimi" nxori nė shesh mosmarrėveshjet mes Beogradit dhe disa prej udhėheqėsve serbė tė Kosovės. Nė radhė tė parė shihet se zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq nuk e ka pėrkrahjen e plotė tė serbėve tė Kosovės pėr marrjen e vendimeve.
 
Rada Trajkoviq ka deklaruar se pėrēarjet brenda serbėve kanė vėshtirėsuar nė masė tė madhe aktivitetet drejt zgjidhjes sė problemeve tė tyre.
 
Ajo ka theksuar se veprimi i Ēoviqit ishte jashtėzakonisht i vėshtirėsuar, kjo pėr shkakun se ai synonte marrėveshje me bashkėsinė ndėrkombėtare qė i ka vėshtirėsuar nė radhė tė parė pozuicionet negociuse sepse kur ofroni koncepte tė ndryshme atėherė duhe tė ofroni edhe mjetet pėr zbatimin e tyre.

Ndėrkohė shefi i ri i koalicionit serb "Kthimi" Dragisha Kėrstoviq ka paralajmėruar se aktivitetin e kėtij koalicioni do ta karakterizojė puna mė e madhe ekipore nė bashkėpunim me forcat relevante tė Kosovės.
 
Ai poashtu ka vlerėsuar se kėtė vit mund tė fillojė dialogu mes Beogradit dhe Prishtinės, por sipas tij kjo do tė varet nga shkalla e plotėsimit tė standardeve - kthimit, decentralizimit dhe tė ēėshtjeve tė tjera vitale pėr serbėt.
 
Kėrstoviqi thotė se ende nuk ėshtė marrė vendim pėr kthimin e koalicionit nė punimet e Kuvendit tė Kosovės dhe se kjo ēėshtje do tė shqyrtohet me zyrtarėt mė tė lartė nė Beograd.
 
 
Policia greke bėri tė ditur se ka asgjėsuar tri grupe trafikantėsh shqiptarė tė drogės qė vepronin nė Athinė
 
Athinė, 4 janar 2003 - Policia greke bėri tė ditur se ka asgjėsuar tri grupe trafikantėsh shqiptarė tė drogės qė vepronin nė Athinė.
 
Nė operacionet e njėpasnjėshme janė arrestuar 8 shtetas shqiptarė dhe tre bashkėpunėtorė grekė, ndėrsa janė sekuestruar sasira tė konsiderueshme droge si dhe katėr armė.

Kėta persona u arrestuan njė natė para Vitit tė Ri dhe kėtė festė e kaluan nė qelitė e njė burgu tė Athinės.
 
 
Prosper: Ėshtė koha e fundit tė zgjidhet ēėshtja e kriminelėve tė luftės
 
Uashington, 4 janar 2003 - Zyrtari i lartė amerikan nė Departamntin e Shtetit, pėrgjegjės pėr ēėshtjet e krimeve tė luftės, Pjer Rishar Prosper, ka deklaruar se "ėshtė koha e fundit qė njėherė e pėrgjithmonė tė zgjidhim ēėshtjen e kriminelėve tė luftės dhe kėtė problem ta lėmė pas vetes".
 
Prosper kėtė deklaratė ia ka drejtuar zyrtarėve tė Beogradit, duke thėnė se "tri certifikimet e gjertanishme pėr ndihmėn ekonomike pėr Jugosllavinė pėr Kongresin amerikan janė tė tepėrta".
 
 
Koreja e Veriut nuk pranon asnjė kusht pėr bisedime me Washingtonin
 
Seul, 4 janar 2003 - Koreja e Veriut fajėsoi tė premten Shtetet e Bashkuara pėr ballafaqimin e tensionuar rreth programit tė saj bėrthamor, por u shpreh se ekzisojnė mundėsitė pėr zhvillimin e bisedimeve pėr tė zgjidhur krizėn, sikur Uashingtoni tė pranojė tė hyjė nė negociata me Penianin pėr njė traktat mossulmimi.
 
Ambasadori i Koresė sė Veriut nė Kinė, i cili pėrvijoi pozitėn e vendit tė tij gjatė njė konference shtypi nė Pekin, tha se Koreja e Veriut nuk do tė pranonte asnjė kusht pėr zhvillimin e bisedimeve.

Uashingtoni ende nuk ka reaguar ndaj kėtyre komenteve, por administrata e presidentit Bush kėmbėngul qė para se tė fillojnė bisedimet, Koreja e Veriut duhet tė ndalojė veprimtarinė nė programin e saj tė sapo riaktivizuar bėrthamor.
 
 
Presidenti Bush shpreson nė shmangien e luftės me Irakun
 
Uashington, 4 janar  2003 - Presidenti Bush tha se udhėheqėsit tė Irakut, Sadam Husein, po i afrohet dita tė vendosė sesi tė veprojė dhe shtoi se ai ende shpreson qė Shtetet e Bashkuara mund ta shmangin luftėn me Irakun. Presidenti Bush thotė se i takon Presidenti Sadam Huseinit tė vendosė qė tė ēarmatoset pėr tė shmangur njė ndėrhyrje ushtarake.
 
Ndėrkohė qė Bush komentonte rreth gjendjes nė Irak, Uashingtoni vazhdoi dislokimin e trupave dhe pajisjeve tė tjera nė rajonin e Gjirit Persik. Mė shumė se njė mijė trupa morėn urdhėr tė enjten tė dislokohen nė rajon.
 
 
Fatkeqėsi hekurudhore nė Indi - 15 tė vdekur
 
Nju Delhi, 4 janar 2003 - Gjatė njė fatkeqėsie hekurudhore nė perėndim tė Indisė, sipas tė dhėnave mė tė reja, kanė vdekur 15 njerėz dhe 50 tė tjerė janė lėnduar. Nė Gatanandur nė shtetin Maharashatra ėshtė ndeshur njė tren udhėtarėsh me njė tjetėr tren mallrash.
 
Autoritetet theksuan se faji ishte i perosnelit tė hekurudhės dhe jo teknik. Gabimi ishte shkaktuar me rastin e dhėnies sė sinjaleve tė gabuara.
 
 
Rebelim nė njė kamp izraelit tė internimit
 
Jerusalem, 4 janar 2003 - Ushtria izraelite ka mposhtur njė rebelim tė palestinezėvė nė njė kamp internimi. Qetėsia nė kampin Ofer, nė veri tė Jerusalemit, ėshtė vendosur sėrish me ndihmėn e gazit lotsjellės, theksoi njė zėdhėnės i ushtrisė.
 
Tė 40 tė plagosurit pėr shkak tė lėndimeve qė pėsuan nga gazi lotėsjellės, u detyruan t'i nėnshtroheshin trajtimit mjekėsor. Sipas tė dhėnave tė njė organizate izraelite pėr tė drejtat e njeriut, Izraeli po mban pa tė drejtė, mbi 1000 palestinezė nė kėto kampe internimi.
 
 
Administrata e presidentit Bush nuk ka qėllime armiqėsore ndaj Koresė Veriore
 
Uashington, 4 janar 2003 - Administrata e presidentit Bush nuk ka qėllime armiqėsore ndaj Koresė Veriore, por Shtetet e Bashkuara kėrkojnė nga Pheniani t'u pėrmbahet marrėveshjeve ndėrkombėtare dhe tė eliminojė programin e tij pėr armė bėrthamore, tha Stejt Departmenti Amerikan.

Zyrtarėt nga Koreja Jugore, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara kanė planifikuar tė takohen nga fillimi i javės sė ardhėshme qė tė diskutojnė tensionimet bėrthamore me Korenė Veriore.
 
 
Holanda ka kėrkuar nga Rusia tė lejojė grupin tė vazhdojė vėzhgimin e luftės nė Ēeēeni
 
Amsterdam, 4 janar 2003 - Holanda, si kryesuese e re e OSBE-sė, ka kėrkuar nga Rusia qė tė lejojė grupin tė vazhdojė punėn nė Ēeēeni ku vėzhgonte luftėn midis separatistėve ēeēenė dhe trupave ruse.
 
OSBE-ja ishte detyruar tė ndėrpresė aktivitetet e saja vėzhguese nė Ēeēeni pas dėshtimit tė bisedimeve me Rsuinė, kur i pėrfundoi mandati nė 31 dhjetor.
 
 
Paqeruajtėsit rus nė Gjorgji kanė vrarė dy banorė vendas qė kishin sulmuar njė oficer rus
 
Abhazi, 4 janar 2003 - Paqeruajtėsit rus nė Abhazi, Republikėn kryengritėse tė Gjorgjisė, kanė vrarė dy banorė vendas tė cilėt kishin sulmuar njė oficer rus. Paqeruajtėsit rus patrullojnė kufirin administrativ tė Abhazisė qė nga vitet e herėshme tė 1990, kur atje kishte shpėrthyer dhuna.
 
 
Nga moti i lig gjithandej Evropės kanė vdekur rreth 200 veta
 
Paris, 4 janar 2003 – Moti dimėror tejet i lig po bėn kėrdi gjithandej Evropės dhe kėshtu si pasojė e tij kanė humbur jetėn nga tė ftohtit e acarit rreth 200 njerėz nė Poloni, dy veta i ka mbytur shtrėngata nė Gjermani, kurse disa shtete evropiane kėrcėnohen nga vershimet, njofton AFP.
 
 
Dy vetė kanė vdekur dhe disa tė tjerė janė plagosur nė demonstratat kundėrqeveritare nė Venezuelė
 
Karakas, 4 janar 2003 – Nė demonstratat kundėrqeveritare nė Venezuelė dy veta kanė vdekur dhe disa tė tjerė janė plagosur pasi snajperistėt kanė hapur zjarr kundėr demonstruesve antiqeveritarė, njofton AFP.
 
Dėshmitarėt kanė thėnė se policia ka shtėnė prapa, kurse protestuesit pro dhe antiqeveritarė kanė gjuajtur me gurė njėra palė tjetrėn. Njė zyrtar ka deklaruar se dy persona kanė vdekur nė spital nga plagėt e plumbave pas pėrleshjeve tė dhunshme ndėrmjet pėrkrahėsve dhe kundėrshtarėve tė presidentit Hugo Ēavez.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.