Presidenti Rugova: Edhe gazetarėt kanė kontribuar nė ngritjen e kulturės politike dhe shtetėrore tė Kosovės

 
 
Prishtinė, 30 dhjetor 2002 / TN/ QIK - "Ju kam ftuar me kėnaqėsi tė veēantė nė pritjet tradicionale pėr Vitin e Ri tė organizuar pėr gazetarėt e Kosovės.
 
Me kėtė rast dėshiroj t'ju falėnderoj pėr punėn qė keni bėrė gjata vitit qė po lėmė pas, nė informimin e opinionit publik tė Kosovės pėr tė gjitha ēėshtjet qė e preokupojnė si dhe pėr njohjen formale tė pavarėsisė", tha Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, nė pritjen tradicionale tė fundvitit, tė organizuar pėr gazetarė.
 
Presidenti Rugova vlerėsoi punėn e gazetarėve duke thėnė se ata kanė kontribuar nė ngritjen e kulturės politike dhe shtetėrore tė Kosovės.

Poashtu Presidenti Rugova vlerėsoi se gjatė kėtij viti mjetet e informacionit ishin mė tė konsoliduara dhe se masmediat kosovare po arrijnė tė mbulojnė jetėn dhe veprimtarinė e qytetarėve tė Kosovės.

Nė vazhdim Presidenti tha se dėshiron tė shohė masmedia mė tė konsoliduara e mė profesionale; tė ketė mė shumė kulturė nė emisionet TV dhe nė faqet e shtypit, debate e shqyrtime tė thelluara dhe njė bashkėpunim mė tė madh tė masmediave.

"Gazetaria jonė po vėrtetohet si pjesė e rėndėsishme e shoqėrisė dhe e shtetit demokratik tė Kosovės", u tha gazetarėve Presidenti i Kosovės, duke u premtuar pėrkrahjen e tij dhe tė zyrės sė tij.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.