Mesazh i Presidentit Rugova drejtuar qytetarėve tė Kosovės pėr Vitin e Ri 2003

 
 
Prishtinė, 30 dhjeor 2002 / TN /QIK - Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, me rastin e Vitit tė Ri 2003, u ka drejtuar qytetarėve tė Kosovės njė mesazh, me kėtė pėrmbajtje.

"Qytetarė tė nderuar tė Kosovės,

zonja dhe zotėrinj,

Nė kėtė natė gėzimi tė Vitit tė Ri, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta me dėshirat mė tė mira pėr mirėqenien e lumturinė Tuaj dhe tė familjeve Tuaja.

Viti qė po lėmė mbas ishte njė vit i progresit tė gjithanshėm pėr vendin tonė. Ishte njė vit i funksionimit dhe i punės sė frytshme tė Institucioneve shtetėrore tė Kosovės: Presidentiti, Kuvendit dhe Qeverisė.
 
Po ashtu gjatė kėtij viti u mbajtėn zgjedhjet e dyta lokale me mandat katėrvjeēar qė Kosovėn e shpiejnė nė jetėn e rregullt demokratike. Kėshtu u plotėsua struktura institucionale e Kosovės nė tė gjitha nivelet.

Gjithsesi gjatė vitit qė po lėmė pas u shtua gjendja e sigurisė sė Kosovės dhe e sigurisė tė tė gjithė qytetarėve.

Nė planin ekonomik patėm edhe njė vit tė ngritjes tė sektorit privat qė sot pėrbėn gjysmėn e ekonomisė sė Kosovės. Njėherėsh arritėm sukses edhe nė konsolidimin e jetės sociale pėr tė gjithė qytetarėt. Po ashtu sukses shėnuam edhe nė integrimin e grupeve etnike, minoriteteve.

Zonja dhe zotėrinj,

Nė pėrmbyllje tė kėtij viti e pėruruam Shtėpinė e Pavarėsisė sė Kosovės, qė ėshtė pjesė e progresit tonė.

Pra ishte edhe njė vit i frytshėm i lirisė. Ishte njė vit i afirmimit mė tė madh tė kėrkesės sė popullit pėr njohjen formale tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Zonja dhe zotėrinj,

Viti nė tė cilin po hyjmė do tė jetė vit i njė progresi mė tė madh dhe tė konsoliduar nė tė gjitha fushat e jetės nė tė mirė tė tė gjithėve.

Do tė punojmė intensivisht me miqtė tanė pėr njohjen sa mė tė shpejtė formale tė Pavarėsisė sė Kosovės.
 
Pra qė tė kemi Kosovėn tė pavarur e demokratike tė integruar nė NATO, nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA. Kjo do tė qetėsonte popullin e Kosovės dhe do tė hapte perspektivė pėr shpejtimin e proceseve demokratike e ekonomike tė vendit tonė.

Do tė punojmė nė konsolidimin e mėtejshėm tė sigurisė dhe tė stabilitetit politik. Objektiva tona tė pėrbashkėta janė: zhvillimi ekonomik, privatizimi, investimet dhe krijimi i vendeve tė reja tė punės pėr tė rinjtė e Kosovės. Do tė punojmė pėr krijimin e njė baze ligjore pėr privatizimin dhe ringjalljen e ekonomisė. Sektori privat do tė ketė pėrkrahjen tonė nė tė gjitha fushat.

Nė planin e integrimit tė grupeve etnike, minoriteteve do tė konsolidojmė njė proces tė hapur tė integrimit. Kjo ka pėr qėllim qė tė krijojmė njė shoqėri tė tolerancės, tė mirėkuptimit dhe tė prosperitetit pėr tė gjithė.

Gjatė vitit qė po vjen do tė punojmė nė hapjen e zyrave diplomatike nė vende tė Europės nė bashkėpunim me UNMIK-un, qė tė sigurojmė pėrfaqėsimin e interesave tė Kosovės. Nė kėtė drejtim nė vitin qė po lėmė pas bėmė hapin e parė me emėrimin e Senatorit Dol, Ambasador Nderi nė SHBA.

Po ashtu do tė ndėrtojmė marrėdhėnie tė mira me tė gjithė fqinjtė tanė.

Po ashtu do tė punojmė pėr afirmimin dhe formalizimin e shenjave dhe simboleve shtetėrore tė Kosovės nė konsultim me tė gjitha institucionet dhe popullin e vendit tonė.

Njė punė tė veēantė do tė bėjmė nė bartjen graduale tė kompetencave te institucionet e Kosovės nė bashkėpunim tė ngushtė me UNMIK-un dhe tė gjejmė forma mė produktive tė veprimit tė pėrbashkėt qė tė shpejtojmė mė shumė progresin e Kosovės.

Qytetarė tė nderuar,

Nė kėto momente gėzimi i pėrkujtojmė me krenari tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės, pėr tė mirėn tonė. Do tė shpejtojmė procesin e ndriēimit tė fatit tė tė zhdukurve nė vitin qė po vjen.

Zonja dhe Zotėrinj,

Nė kėtė natė gėzimi urime tė pėrzemėrta i shprehim UNMIK-ut, OSBE-sė dhe komandantėve e ushtarėve tė KFOR-it, NATO-s qė po bėjnė mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės. Urime tė sinqerta u shprehim pėrfaqėsive diplomatike nė kryeqytetin e Kosovės, nė Prishtinė.

Po ashtu urime tė sinqerta u shprehim organizatave joqeveritare ndėrkombėtare nė Kosovė.

Njėherėsh urime tė pėrzemėrta u shprehim pėrfaqėsive dhe institucioneve financiare nė Prishtinė qė po kontribuojnė nė zhvillimin ekonomik dhe nė perspektivėn e Kosovės.

Zonja dhe Zotėrinj,

Nė kėtė natė gėzimi, u shprehim urime nga zemra kosovarėve nė botėn e jashtme nė SHBA, nė vendet e Evropės dhe nė vende tė tjera qė po ndihmojnė progresin e Kosovės.

Zonja dhe zotėrinj,

Nė kėtė natė gėzimi urime tė pėrzemėrta pėr Vitin e Ri i bėjmė Presidentit Bush, Kryeministrit Bler, Presidentit Shirak, Kancelarit Shrėder dhe Kryeministrit Berluskoni, qė po pėrkrahin konsolidimin e Kosovės.

Urim tė veēantė i dėrgojmė Atit tė Shenjtė Papa Gjon Pali II, qė gjithmonė lutet pėr Kosovėn.

Qytetarė tė dashur,

Nė kėtė natė gėzimi t'i ndajmė sė bashku dėshirat, synimet dhe veprimet pėr njė Kosovė mė tė pasur, mė tė fortė dhe mė tė bukur. Dhashtė Zoti qė Vitin tjetėr tė Ri, ta presim me realizimin e njohjes formale tė Pavarėsisė sė vendit tonė tė shtrenjtė.

Me fat Viti i Ri 2003!

Gėzuar!
 
Zoti Ju bekoftė!

Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė dashur!", thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, drejtuar qytetarėve tė Kosovės, me rastin e Vitit tė Ri 2003.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.