30/12/2002 - Trepēa.net

     Lajme, 30.12.2002


Pėrmbajtja:

 • N. Daci: Kosova do tė ndėrtojė ardhmėrinė e saj sipas vullnetit tė popullit

 • Demaēi: Standardet e UNMIK-ut - pretekst pėr tė shkurajuar shqiptarėt nga kėrkesa e tyre pėr pavarėsi

 • Riza Halimi akuzon qeveritė e reja nė Beograd pėr shmangie nga pėrcaktimet programore pėr luginėn e Preshevės

 • Leka Zogu: "Unė jam pėr pavarėsinė e Kosovės"

 • Njė grup hulumtuesish tė KMDLNJ-sė vizituan burgun e Dubravės

 • Tribunali i Hagės kėrkon dorėzimin e Millutinoviqit, kurse ministri serb i drejtėsisė kėrkon dorėheqjen e Del Pontes

 • Del Ponte kėmbėngul se Ratko Mlladiq fshehet nė Serbi

 • Ambasadori amerikan thotė se implementimi i Marrėveshjes sė Ohrit do ta pėrmirėsojė statusin e qytetarėve shqiptarė

 • Policia maqedonase ka arrestuar 25 femra rumune, moldave dhe ruse tė dyshuar se janė marrė me prostitucion

 • Janė hedhur dy bomba nė fshatin Ratajė tė Tetovės

 • Policia ka arrestuar punėtorn e bagazheve nė aeroportin e Parisit pasi i janė gjetur armė

 • Njė militant islamik ka vrarė tre mjekė misionarė amerikanė dhe ka plagosur rėndė njė tjetėr nė Jemen

 • Trupat izraelite kanė vrarė njė tė ri palestinez dhe kanė plagosur njė tjetėr nė Tulkarem

 • Vatikani do t'i bėjė publikė dokumentet historike pėr raportet e veta me Gjermaninė midis viteve 1922-39

 • Pauell thotė se Uashingtoni shpreson pėr njė zgjidhje paqėsore tė krizės irakiane

 • Shtetet e Bashkuara kanė ndėrmarrė hetime pėr tė vėrtetuar nėse vėrtet ka ndodhur klonimi i parė i njeriut

 • Kenia ka president tė ri

 • Koreja e Veriut kėrcėnon sėrish


 
N. Daci: Kosova do tė ndėrtojė ardhmėrinė e saj sipas vullnetit tė popullit
 
Prishtinė, 30 dhjetor 2002 - Kosova do tė ndėrtojė ardhmėrinė e saj sipas vullnetit tė popullit dhe kurrė nuk do tė kthehet nėn regjimin e Serbisė, ka deklaruar kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci nė njė intervistė pėr mediat e Prishtinės.
 
Ai ka thėnė se viti 2003 do tė jetė vendimtar pėr fatin e Kosovės dhe ka theksuar rėndėsinė pėr hyrjen e saj sa mė tė shpejt nė strukturat evroatlantike qė tė japė kontribut pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon.
 
Kryeparlamentari Daci e ka vlerėsuar shumė tė suksesshme punėn e deritashme tė Kuvendit tė Kosovės.
 

 
Demaēi: Standardet e UNMIK-ut - pretekst pėr tė shkurajuar shqiptarėt nga kėrkesa e tyre pėr pavarėsi
 
Prishtinė, 30 dhjetor 2002 - Veprimtari i njohur nga Kosova, Adem Demaēi, tha tė dielėn pėr "Zėrin e Amerikės" se standardet e pėrcaktuara nga misioni i Kombeve tė Bashkuara janė pretekst pėr tė shkurajuar shqiptarėt nė kėrkesat e tyre pėr pavarėsi.
 
Zoti Demaēi thotė se bisedimet do tė mund tė fillonin nė momentin kur Beogradi do tė hiqte dorė nga synimet e tij mbi Kosovėn. Demaēi thekson se gjendja e pakicave kombėtare ka shėnuar pėrmirėsim, pėrfshirė kėtu edhe pakicėn serbe e cila, sipas tij, vazhdon tė jetė ende nėn ndikimin e drejpėrdrejtė tė Beogradit.
 

 
Riza Halimi akuzon qeveritė e reja nė Beograd pėr shmangie nga pėrcaktimet programore pėr luginėn e Preshevės
 
Preshevė, 30 dhjetor - Nė fund tė vitit 2002, kur po mbaron viti i dytė i angazhimeve pėr zgjidhjen politike tė krizės nė Luginėn e Preshevės, mund tė konstatohet se ėshtė duke u zhvilluar njė proces i ngadalshėm me anė tė tė cilit ėshtė realizuar vetėm njė pjesė e vogėl e programit tė qeverisė federative dhe republikane pėr zgjidhjen e kėsaj krize, thotė prefekti i Preshevės, Riza Halimi, nė njė deklaratė me rastin e kėtij fundviti.

Zoti Halimi thekson se nė dy vitet e kaluara, me anė tė donacioneve ndėrkombėtare dhe tė Trupit Koordinues, u realizuan projekte nė infrastrukturat lokale, u krye rekonstruimi dhe rehabilitimi i objekteve shkollore dhe ambulancave si dhe tė objekteve tė banimit nė

vendbanimet e Zonės sė Sigurisė Tokėsore, ku gjer mė tani vetėm pjesėrisht ėshtė kthye popullata e zhvendosur. Ai shton se pėr kthimin e popullatės sė shpėrngulur mė sė paku ėshtė bėrė nė komunėn e Medvegjės, ku nga rreth 6.000 shqiptarė, qė jetonin para vitit '99, aktualisht aty gjenden mė pak se 1.000 banorė shqiptarė.
 
Mirėpo, edhe nė Malėsinė e Bujanovcit dhe Karadakun e Preshevės ende disa mijėra shqiptarė nuk janė kthyer, pėr shkak tė mungesės sė kushteve elementare pėr jetė normale ashtu edhe pėr shkak tė prezencės sė jashtėzakonshme tė forcave ushtarake dhe tė policisė speciale.

Riza Halimi akuzon qeveritė e reja nė Beograd, jo qė nuk kanė vazhduar me dinamikėn e paraparė ta realizojnė Planin dhe Programin e tyre pėr zgjidhjen e krizės, por, qė ėshtė edhe mė brengosėse, nė kohė tė fundit vėrehet gjithnjė e mė qartė shmangja nga pėrcaktimet themelore tė kėtij programi, thuhet nė njė deklaratė tė gjatė tė Ruza Hilimit.
 

 
Leka Zogu: "Unė jam pėr pavarėsinė e Kosovės"
 
Tiranė, 30 dhjetor 2002 - "Unė besoj se do tė vijė koha, kur do tė jem i detyruar me marrė disa hapa, por jo aq shumė nė politikėn shqiptare tė brendshme, dmth. nė ēėshtjet e partive, nė ēėshtjet e tilla, por mė tepėr nė ēėshtjet e pėrditshme", tha mbreti i shqiptarėve apo trashėgimtari i Fronit Shqiptar Leka Zogu, nė njė intervistė dhėnė gazetės sė Prishtinės "Bota sot", e cila botohet nė numrin e nesėrm festiv.

Leka Zogu thotė se Mbretėria dhe Statuti Themeltar i vitit 1928 ėshtė i bazuar. "Mbreti ėshtė si kryeplaku i katundit, kur ka ndonjė ngatrresė nė mes tė shtėpive tė ndryshme, a plagė tė ndryshme, shkojnė e marrin mendimin e tij dhe kryplaku ua jep kėshillat e veta. Mbreti duhet tė veprojė nė njė mėnyrė qė ėshtė e paanshme, tė mbajė njė ekuilibėr tė plotė tė interesave brenda partive politike", thotė ai.

Duke folur pėr Kosovėn, Leka Zogu tha se dihet shumė mirė qėndrimin i tij karshi Kosovės. "Unė e quaj Kosovėn si njė hise e kombit shqiptar. A do tė jetė e pavarur, a do tė bėhet pjesė e Shqipnisė, a do tė bėhet njė ditė konfederatė shqiptare, ajo tash pėr tash ėshtė pėr t'u shikuar".

Ndėrkaq lidhur me udhėtimet e zyrtarėve tė Tiranės nė Beograd e Moskė, ai nuk deshi t'i komentojė, por shtoi: "Unė nuk shoh se ka arsye Serbia nė angazhimin nė ēėshtjen shqiptare. Tashti ėshtė Serbia dhe Mali i Zi, mbaroi puna me Jugosllavinė".

"Unė jam pėr pavarėsinė e Kosovės qė e shof si hap i parė, le ta them si hap i dytė, se hapi i parė asht ba me gjakun qė ėshtė derdhur nė luftėn e 99-tes. Hapi i dytė tashti asht bashkimi i trojeve shqiptare, e kjo mė ban me shpresue qė shqiptarėt ma nė fund po fillojnė me e arritė qėllimin", tha Leka Zogu.

I lutur tė komentojė debatet pėr flamurin e Kosovės, trashėgimtari i Fronit Shqiptar, tha: "Unė do ta shihsha me dhimbje qė tė ndryshoshin flamurin dhe himnin nė Kosovė, pėr arsye se jemi tė njė gjaku, sepse jemi tė dy tė njė kombi, por ajo ėshtė nė kompetencėn e presidentit tuaj, nuk asht nė kompetencat e mia. Kjo ėshtė nė kompetencat e shqiptarėve, kėshtu qė unė nuk mund tė bėjė komente, nuk me takon mua se nuk me kanė pyetur".

I pyetur se kur do tė vizitojė Kosovėn, Leka Zogu u pėgjegj:

"Unė planifikoj, unė do tė dėshirojsha shumė qė me familje tė shkojsha me i ba njė vizitė Kosovės. Kjo ka qenė njė andėrr, qė do tė dėshirojsha me e gėzu. Por hala Kosova nuk ėshtė tėrėsisht e pavarur, ka edhe faktorė ndėrkombėtarė, edhe faktorė tė brendshėm nė Shqipėri qė mė shkaktojnė disa ngatėrresa.
 
Por shpresoj se do t'i kalojmė kėto, dhe kur tė jemi pak mė tė lirė, atėherė shpresoj me ardhe me ju vizitu atje. Edhe me e pi njė kafe nė Prishtinė dhe nė disa vende tė tjera qė i kam nė dashuri".
 

                       
Njė grup hulumtuesish tė KMDLNJ-sė vizituan burgun e Dubravės
                       
Prishtinė, 30 dhjetor - Njė grup hulumtuesish tė KMDLNJ-sė, nė kuadėr tė aktivitetit tė vet nė monitorimin e gjendjes sė tė drejtave tė njeriut, vizituan burgun e Dubravės, pasi qė nga disa tė burgosur morėn disa letra, nė tė cilat ankoheshin pėr kushtet jo tė mira dhe trajtim jo tė mirė gjatė vuajtjes sė dėnimit.
 
Kėto letra u pasuan me disa veprime tė dhunshme nga ana e disa tė burgosurve, tė cilėt u barrikaduan nė pavionin II, duke shkatėrruar orenditė dhe duke ia vėnė flakėn njė pjese tė kėtij pavioni, thuhet nė njė kumtesė tė KMDLNJ-sė.

Ekipi i KMDLNJ-sė hasi nė mirėkuptim tė plotė nga udhėheqėsit e Shtėpisė Ndėshkimore - Korrektuese nė Dubravė, tė cilėt e lejuan vizitėn nė tė gjitha pavionet dhe mundėsuan papengueshėm kontaktin dhe bisedat me tė burgosurit, pėr tė cilėt u pėrcaktua ekipi i KMDLNJ-sė. Bisedat u bėnė pa praninė e personelit zyrtar - rojeve tė burgut. Gjithashtu, anėtarėt e ekipit tė KMDLNJ-sė patėn qasje edhe nė brendi tė burgut, pėrkatėsisht qelitė e burgut.

Pas vizitave nė tė gjitha pavionet, bisedės me drejtuesit ndėrkombėtarė dhe vendas tė SHNK tė Dubravės dhe bisedave me tė burgosurit e tė gjitha kategorive, KMDLNJ ka njė pasqyrė tė qartė pėr kushtet nė tė cilat e vuajnė dėnimin me burg tė paraburgosurit nė kėtė SHNK dhe pėr trajtimin ndaj tyre.

Sė shpejti, KMDLNJ do tė dalė me njė analizė tė kėsaj vizite dhe opinioni do tė informohet nė mėnyrė mė tė pėrafėrt dhe objektive, thuhet nė njė kumtesė tė KMDLNj-sė.
 

 
Tribunali i Hagės kėrkon dorėzimin e Millutinoviqit, kurse ministri serb i drejtėsisė kėrkon dorėheqjen e Del Pontes
 
Beograd, 30 dhjetor 2002 - Tribunali i Hagės ka kėrkuar sėrish nga Beogradi qė ta dorėzojė menjėherė Millan Millutinoviqin, kurse ministri serb i drejtėsisė Vlladan Batiq ka kėrkuar nga kryeprokurorja e Gjykatės sė Hagės Karla del Ponte qė tė japė dorėheqje pėr shkak se udhėhiqet, siē thotė nga parimi i drejtėsisė selektive.
 
Vladan Batiq, ndėr tė tjera i sheh pėr tė madhe kryeprokurores del Ponte se insiston pėr dorėzimin e presidentit tė Serbisė, sikurse kjo tė ishte gjėja mė e rėndėsishme nė botė, siē e ka formuluar.

Ndėrkaq, kryeministri serb Gjingjiq ka thėnė se Millan Millutinoviq, tė cilit dje i skadoi mandati i presidencės duhet t'i dorėzohet vullnetarisht Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte.
 

 
Del Ponte kėmbėngul se Ratko Mlladiq fshehet nė Serbi
 
Hagė, 30 dhjetor 2002 - Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės Karla del Ponte edhe mėtej pohon se Ratko Mlladiq ėshtė i fshehur nė Serbi. "Mjaft kemi pritur. Unė kam dėshmi se Mlladiq gjendet nė Serbi.
 
Nė korrik i kam paraqitur autoriteteve serbe njė raport tė hollėsishėm pėr lėvizjet e Mlladiqit, por ato nuk kanė ndėrmarrė asgjė pėr arrestimin e tij", tha zonja del Ponte pėr njė gazetė gjermane. Ajo ka shtuar se Mladiqi nuk po arrestohet pėr faktin se ėshtė nėn pėrkujdesjen e ushtrisė.

Kryeprokurorja e Tribunalit tė Hagės po ashtu ka theksuar se autorutetet serbe nuk kanė ndėrmarrė asgjė pėr arrestimin e tė akuzuarėve tė tjerė. Ajo ka thėnė se ka informacione pėr vendin e fshehjes sė Radovan Karaxhiqit dhe ka shtuar se nuk e ka tė qartė se si ėshtė e mundur qė NATO-ja nuk ka arrestuar deri tani.
 

 
Ambasadori amerikan thotė se implementimi i Marrėveshjes sė Ohrit do ta pėrmirėsojė statusin e qytetarėve shqiptarė
 
Shkup, 30 dhjetor 2002 - Ambasadori amerikan nė Shkup Nikollas Bigman thotė se tash nė Maqedoni duhet t'i jepet pėrparėsi zhvillimit ekonomik dhe tė papunėsisė. Ai ka theksuar se implementimi i Marrėveshjes sė Ohrit do ta pėrmirėsojė statusin e qytetarėve shqiptarė.

Z.Bigman ka thėnė pėr radion "Evropa e lirė" se NATO-ja ka ndihmuar procesin pėr njė armatė dhe polici multietnike nė Maqedoni. Poashtu ai ka shfaqur shpresėn se Qeveria e Maqedonisė do tė punojė nė kėtė drejtim dhe do tė rekrutojė policė jomaqedonas, por duke e bėrė tė njėjtėn edhe nė armatė.
 
Shqiptarėt dhe tė tjerėt duhet kuptuar se pėr atė duhet kohė. "Shpresoj se shqiptarėt dhe tė tjerėt do tė kenė durim sepse kjo nuk mund tė bėhet pėr njė apo dy dite", ka thėnė z.Bigman.
 

 
Policia maqedonase ka arrestuar 25 femra rumune, moldave dhe ruse tė dyshuar se janė marrė me prostitucion
 
Shkup, 30 dhjetor 2002 - Policia e Maqedonisė ka bastisur disa klube nate nė Shkup, Ohėr dhe Strugė dhe ka arrestuar rreth 25 njerėz nė kuadėr tė aksionit pėr goditjen e rrjetit tė kontrabandės me njerėz.
 
Ministria e brendshme maqedonase ka njoftuar mbrėmė se organet e saj sė bashku me njėsinė pėr luftėn kundėr tregėtisė me qeniet njerėzore i zhvilloi kėto kontrolle nė bazė tė tė dhėnave pėr tregėti me njerėz, pėrkatėsisht tė qytetarėve tė huaj. Kontrollėt u zhvilluan nė orėt e mesnatės sė shtunė.
 
Nė njė nga barėt i quajtur "Flamengo" u gjetėn gjashtė tė ashtuquajtura vallėtare tė gjitha shtetase tė huaja,nga tė cilat 3 rumune, njė moldave dhe dy ruse. Nė kėto aksione tė policisė kanė marrė pjesė inspektorė sanitarė dhe tė punės.
 
Nė njė nga baret e natės nė Ohėr janė gjetur tri ukrajinase dhe njė ruse, ndėrsa nė njė hotel 13 qytetare tė huaja, nga tė cilat 10 moldave, dy ruse dhe njė ukrainase.
 

 
Janė hedhur dy bomba nė fshatin Ratajė tė Tetovės
 
Tetovė, 30 dhjetor 2002 - Nga njė makinė lėvizėse janė hedhur dy bomba nė afėrsi tė dy shtėpive nė fshatin Ratajė tė Tetovės, por pa shkaktur dėme nė njerėz. Nuk ka tė dhėna pėr personat qė i kanė hedhur kėto bomba.
 
Gjatė kėsaj fundjave nė Tetovė ndodhi edhe njė shpėrthim me eksploziv nė njė njė lagje tė qytetit, Ndėrkaq njė grua u vra aksidentalisht me armė zjarri nė njė gėzim familjar.
 
Autoritetet maqedonase kanė paralajmėruar zhvilllimin e njė operacioni pėr mbledhjen e armėve qė mbahen ilegalisht nga qytetarėt, por ende nuk ėshtė pėrcaktuar ndonjė datė zyrtare se kur do tė zhvillohet ky operacion.
 

 
Policia ka arrestuar punėtorn e bagazheve nė aeroportin e Parisit pasi i janė gjetur armė
 
Paris, 30 dhjetor 2002 – Policia ka arrestuar punėtorin e bagazhve nė aeroportin e "Sharl dė Gol" tė Parisit pasi i janė zbuluar nė veturėn e tij dy armė automatike, pesė eksplozive plastike dhe dy detonatorė.
 
Personi i arrestuar ėshtė me origjinė algjeriane dhe ėshtė arrestuar tė shtunėn pas njė paralajmėrimi tė njė personi se kishte parė armė nė vendbagazhin e automjetit tė tij nė aeroport.
 
Edhe anėtarėt e tjerė tė familjes sė tij janė marrė nė pyetje, kurse ai vetė mund tė mbahet nė burg katėr ditė pa akuzė. I arrestuari ėshtė njė 27 vjeēar me origjinė algjeriane dhe jeton nė preiferi tė Parisit me familje.
 
Pas bastisjes sė banesės sė tij janė arrestuar gjithshtu edhe babai i tij, dy vėllezėr dhe njė mik i familjes, por vetėm janė marrė nė pyetje. Njoftohet gjithashtu se policia e Parisit ka bėrė njė sėrė arrestimesh tė militantėve tė dy shimtė islamikė, tė cilėt kanė planifikuar sulme nė ambasadėn ruse nė qytet.
 

 
Njė militant islamik ka vrarė tre mjekė misionarė amerikanė dhe ka plagosur rėndė njė tjetėr nė Jemen
 
Sana, 30 dhjetor 2002 – Njė militant i dyshimtė islamik ka vrarė sot (tė hėnėn) tre mjekė misionarė amerikanė dhe ka plagosur rėndė njė tjetėr nė qytetin e Jemenit jugor Xhibla, kanė bėrė tė ditur burimet spitalore vendėse, njofton Rojter.
 
Sulmuesi i armatosur me njė automatik kalashnikov ka hapur zjarr nė spitalin baptist nė Xhibla, qė ndodhet nė provincėn Ib, 170 kilometra nė jug tė kryeqytetit Sana. Zyrtarėt jemenas kanė identifikuar vrasėsin me emėr Abid Abdel Rezak Kemal. Ndėrkaq, emrat e viktimave ende nuk janė bėrė tė ditur.
 

 
Trupat izraelite kanė vrarė njė tė ri palestinez dhe kanė plagosur njė tjetėr nė Tulkarem
 
Jerusalem, 30 dhjetor 2002 - Trupat izraelite dje kanė vrarė njė tė ri palestinez dhe kanė plagosur njė tjetėr nė Tulkarem tė Bregut perėndimorė, kur kishin hapur zjarr kundėr njė grupi nxėnėsish qė hidhnin gurė kundėr ushtarėve izraelitė. Ndėrkohė, aramata izraelite njofton se dy ushtarė tė saj janė plagosur nga zjarri qė kishin hapur palestinezėt kundėr patrullės, nė Rafah tė Brezit tė Gazės.
 

 
Vatikani do t'i bėjė publikė dokumentet historike pėr raportet e veta me Gjermaninė midis viteve 1922-39
 
Romė, 30 dhjetor 2002 - Vatikani ka vendosur qė gjatė shkurtit t,i bėjė publikė dokumentet historike pėr raportet e veta me Gjermaninė midis viteve 1922-39, qė deri tash mbaheshin tė mbyllura.

Kjo periudhė pėrputhet me kohėn kur Eugenio Pacelli, i cili mė vonė u bė Papa Piu, ishte ambasador i Vatikanit nė Gjermani, kuse tash ka filluar procesi i lumturimit tė tij. Papa Gjon Pali i Dytė ka miratuar publikimin e dokumenteve qė tė zbusė akuzat ndaj Piut se ai kishte simpati pėr nazistėt.
 

 
Pauell thotė se Uashingtoni shpreson pėr njė zgjidhje paqėsore tė krizės irakiane
 
Ushington, 30 dhjetor 2002 - Sekretari amerikan i shtetit, Kolin Pauell, tha se Uashingtoni shpreson pėr njė zgjidhje paqėsore tė krizės irakiane. Pauell tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanė marrė ndonjė vendim pėrfundimtar pėr tė sulmuar Irakun, por vazhdojnė tė pėrgatiten ushtarakisht pėr ēdo gjė qė tė jetė e nevojshme.
 
Ai ka thėnė gjithashtu se administrata e presidentit Bush shpreson pėr njė zgjidhje paqėsore tė krizės irakiane, por po dislokon forca ushtarake nė mėnyrė qė ato tė jenė tė gatshme pėr veprim.
 
Zoti Pauell i bėri kėto komente disa ditė pasi sekretari i Mbrojtjes, Donald Ramsfeld, dha urdhėr pėr dislokimin e forcave tokėsore, avionėve luftarakė dhe tė mbėshtetjes logjistike nė rajonin e Gjirit Persik.
 

 
Shtetet e Bashkuara kanė ndėrmarrė hetime pėr tė vėrtetuar nėse vėrtet ka ndodhur klonimi i parė i njeriut
 
Uashington, 30 dhjetor 2002 - Shtetet e Bashkuara kanė ndėrmarrė hetime pėr tė vėrtetuar nėse vėrtet ka ndodhur klonimi i parė i sojit njeri, e nėse po, mos vallė ėshtė nė kundėrshrim me ligjet amerikane. Ditė mė parė njė kompani e ndėrlidhur me sekta qė besojnė se njeriu ka prejardhje jashtėtokėsore, kumtoi nė Holivud se kishte lindur foshnja e parė e klonuar.
 

 
Kenia ka president tė ri
 
Nairobi, 30 dhjetor 2002 - Nė kryeqytetin e Kenias, Nairobi, zhvillohet ceremonia e inagurimit tė presidentit tė ri tė vendit, Mwai Kibaki.

Njė tendė e posaēme ėshtė ngritur nė njė park tė qytetit pėr ceremoninė e betimit tė politikanit 71-vjeēar i cili, pas njė aksidenti me makinė, pėrdor njė karrocė pėr tė lėvizur.

Koalicioni Kombėtar i Ylberit, i udhėhequr nga zoti Kibaki, arriti njė fitore bindėse ndaj partisė KANU, e cila e ka udhėhequr Kenian qė prej shpalljes sė pavarėsisė sė kėtij vendi afrikan mė 1963.

Bashkėsia ndėrkombėtare e ka pėrshėndetur kalimin paqėsor dhe demokratik tė pushtetit.
 

 
Koreja e Veriut kėrcėnon sėrish
 
Phenian, 30 dhjetor 2002 - Koreja e Veriut ka lėnė tė kuptohet se mund tė tėrhiqet nga Traktati pėr Mospėrhapjen e Armėve Bėrthamore nėse vazhdon tė kundėrshtohet programi i saj bėrthamor.
 
Autoritetet e Phenian-it kanė dėbuar inspektorėt ndėrkombėtarė nga njė instalim bėrthamor nė qytetin Yongbyon dhe kanė paralajmėruar se do ta riaktivizojė kėtė objekt.

Shtetet e Bashkuara thanė se po shohin pėr rrugėt se si mund tė komunikojnė me autoritetet e Koresė sė Veriut.

Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, tha se Uashingtoni ėshtė gati tė presė disa muaj nė mėnyrė qė t'i lėrė vend diplomacisė tė bindė Korenė e Veriut qė tė heqė dorė nga ambiciet bėrthamore.

  

Copyright©2000-2002 Trepca.net