30/12/2002 - Trepēa.net

Dhuratat e Kryqit tė Kuq, pėrkatėsisht Behxhet Pacollit shkaktojnė pakėnaqėsi tek pėrfaqėsuesit e fshatrave tė Llapit


Dhurata-nga-KK-BP.jpg (48584 octets)    
Podujevė, 30  dhjetor 2002 (TN) – Ju njoftojmė me keqardhje se dhuratat e vitit tė ri pėr fėmijėt e moshės 3-8 vjet, janė reduktuar nga donatori pėr 50% (prej numrit 13.500 sa kanė qenė tė rexhistruara nė 7000), thuhte nė infomatėn e Kryqit tė Kuq komunal tė Podujevės shpėrndarė pėrfaqėsuesve tė fshatrave me rastin e ndarjes sė dhuratave.
 
Mirėpo pėrfaqėsuesit e fshatrave janė tė indinjuar sepse kanė telashe me familjet fėmijėt e tė cilėve janė rexhistruar nė listat e Kryqit tė Kuq. Pėrfaqėsuesi i fshatit Sibofc i epėrm z. Ramadan Mahmuti thotė se e ka vėshtirė ti bindė familjet e regjistruara pėr dhuratat e tilla 100 gramėshe.
 
Tė njėjtin hall e ka edhe pėrfaqėsuesi i fshatit Gllamnik, ku nga 591 fėmijė tė moshės 3-8 Kryqi i Kuq ka ndarė nė mėnyrė selektive kėto dhurata simbolike. Probleme tė tilla ka edhe nė lagjet e Podujeva 1 dhe 2 por edhe disa fshatra qė nuk janė pėrfshirė fare siē ėshtė Sfeēla dhe disa fshatra tjera.
 
Pėrfaqėsuesit e fshatrave kėrkojnė mirėkuptim nga familjet llapjane sepse nuk janė ata qė kanė reduktuar numrin e fėmijėve dhe ndihmėn e premtuar.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.