30/12/2002 - Trepēa.net

Rugova: Pavarėsia e Kosovės tė njihet drejtpėrdrejt


        
Pragė, 30 dhjetor 2002 - "Unė insistoj qė pavarėsia e Kosovės tė njihet drejtpėrdrejt nga Shtetet e Bashkuara, nga Bashkimi Evropian dhe nga OKB-ja qė do ta formalizonte", tha Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, duke shtuar se "situata e re e krijuar qe tri vjet e gjysmė nė Kosovė, pra progresi, realiteti i ri, tė gjitha, janė parakushte qė tė njihet drejtpėrdrejt Kosova".
 
Nė njė intervistė dhėnė radios "Evropa e lirė", Presidenti Rugova, lidhur me standardet qė kėrkohen nga bashkėsia ndėrkombėtare, tha se qe tri vjet e gjysmė punohet nė kėto standarde. 
 
"Kohėt e fundit, kryeadministratori Shtajner i ka reduktuar nė pesė-gjashtė pika, qė, de facto janė tė gjitha ato nė tė cilat kemi punuar qe tri vjet e gjysmė.
   
Them se mė pėrpara duhet tė njihet pavarėsia e Kosovės ose nėse shkojmė me kėto terma qė po thonė statusi para standardeve, ose pas standardeve, UNMIK-u do tė vazhdonte atėherė me njė formė mė tė reduktuar, ndėrsa NATO-ja do tė kishte baza kėtu pėrgjithmonė, pasi do tė jemi anėtar i NATO-s, anėtar i Bashkimit Evropian dhe do bėnte sigurinė e Kosovės dhe ne sigurisht do tė forcoheshim nė planin e sigurisė", thekson z.Rugova.

Nė njė pyetje lidhur me simbolet qė ka propozuar dhe nėse ato do tė jenė tė pranueshme pėr tė gjitha palėt, Presidenti Rugova tha se ekzistojnė procedura, si nė ēdo shtet, se si aprovohen kėto. "Unė si kryetar i Kosovės kam marrė kėtė iniciativė, pėr flamurin pėr himnin. Himni, siē e dini, ka qenė njė kėngė e 1912, qė e kanė kėnduar luftėtarėt e atėhershėm, populli, tė gjithė.
 
Mė duket edhe nė Shqipėri dhe nė vise tė tjera shqiptare ėshtė kėnduar, prandaj do tė regullohet nė pikėpamje profesionale, artistike dhe me standarde shtetėrore. Po ashtu, edhe flamuri i ruan elementet themelore tė pėrgjithshme kombėtare dhe specifikat e Kosovės, pra tė Dardanisė antike dhe tė Dardanisė sė mėvonshme. Kjo do tė bėhet nė konsultim me tė gjitha institucionet e Kosovės....
 
Shqipėria aktualisht i pėrdor simbolet qė kanė qenė gjithėkombėtare, si shtet aktual - ne do t'i kemi simbolet tona, qė tė jemi anėtar i OKB-sė". Ndėrkaq lidhur me me pozitėn e minoriteteve, zoti Rugova tha se ka pasur njė progres, edhe sa u pėrket serbėve. Serbėt qė janė nė Kosovė, janė tė integruar nė institucione, nė parlament, nė qeveri, pastaj nė ministritė e ndryshme, ku minoritetet i kanė dy ministri, gjuhėt e tyre janė edhe gjuhė zyrtare.

"Ne parimisht jemi pėr kthime individuale tė tė gjithėve. Ėshtė kthyer njė numėr i madh, rreth tetė mijė vetėm gjatė dy vjetėsh, qė do tė thotė se ka njė kthim pozitiv, por nuk jemi pėr atė dhe ėshtė e pamundur tė bėhet siē propagandon Beogradi kthime masive etj., sepse do tė krijonim ērregullime dhe besoj edhe vetė qytetarėt serbė tė Kosovės nuk dėshirojnė tė ketė gjėra tė tillė...
 
Ndikimi i Beogradit, ndėrkaq, mund tė jetė pozitiv - ata kanė tė drejtė tė interesohen pėr serbėt, por jo tė pėrzihen nė punėt e Kosovės, ashtu siē kemi ne tė drejtė tė interesohemi pėr shqiptarėt nė Maqedoni, nė Luginė tė Preshevės apo nė Mal tė Zi, por kurrsesi tė mos krijojmė ērregullime brenda shteteve tė caktuara", theksoi presidenti Rugova.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.