28/12/2002 - Trepēa.net

Presidenti Rugova: Pavarėsia e Kosovės, pėrpara standardeve


    
Prishtinė, 27 dhjetor 2002 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova i dha mbrėmė njė intervistė tė drejtpėrdrejtė RadioTelevizionin 21 tė Prishtinės.
 
Duke folur pėr zhvillimet aktuale nė Kosovė, Presidenti Rugova tha se pėrgjithėsisht ėshtė i kėnaqur me proceset demokratike, me tolerancėn ndėretnike, integrimin e minoriteteve, bashkėpunimin e institucioneve vendore me ato ndėrkombėtare, megjithatė nėnvizoi se demokracia nuk ėshtė kurrė e mjaftueshme, aq mė tepėr nė njė vend si Kosova, vetėm tre vjet pas luftės.
 
Presidenti Rugova ėshtė i mendimit se mė pėrpara duhet tė vendoset statusi i Kosovės, pra pavarėsia e saj, dhe mė pas tė plotėsohen standartet e parashikuara nga bashkėsia ndėrkombėtare. Ai tha se pavarėsia do tė pėrshpejtonte procesin e realizimit tė standarteve.

Nė pyetjen se si mund tė pėrshpejtohet integrimi i minoriteteve nė Kosovė, Presidenti Rugova u shpreh se megjithėse nė zgjedhjet e para lokale serbėt nuk morėn pjesė, ata u nominuan.
"Kemi pasur progres nė integrimin e grupeve etnike.
  
Kėshtu nė Parlament ato janė mjaft tė prezantuara. Serbėt janė grupi i tretė nė parlament. Dy ministri janė tė minoriteteve. Ka ende serbė qė ende mendojnė me logjikėn e vjetėr tė dominimit.
 
Ajo kohė ka kaluar, por shumica e tyre kanė filluar tė integrohen dhe tė gjejnė vendin e vet nė shtetin e Kosovės", tha Presidenti Rugova. Sipas tij, nė enklava ka siguri mė tė mirė dhe shqiptarėt si shumicė garantojnė pėr grupet etnike. "Por edhe ato (minoritetet) duhet tė shprehin vullnetin e tyre dhe tė angazhohen, sepse perspektivėn e kanė nė Kosovė. Qėllimi ynė nuk ėshtė izolimi, por integrimi i minoriteteve", tha z.Rugova.

Presidenti i Kosovės mė pas theksoi se pėrgjithėsisht ėshtė i kėnaqur me proceset e demokracisė nė Kosovė. "Mos tė harrojmė qė janė 3 vjet e gjysmė pas lufte. Ne jemi njė shoqėri e dalė nga lufta, por megjithatė kemi ruajtur frymėn demokratike edhe mes nesh.
 
Zgjedhjet dhe krijimi i institutcioneve janė hapa pozitivė. Ka mė shumė tolerancė dhe siguri. Fatkėqėsisht kemi ende raste dhune, si disa shpėrthime kohėt e fundit, por gjendja e sigurisė ėshtė shumė mė e mirė dhe nė progres e sipėr. Demokracia s’ėshtė kurrė e mjaftueshme, por jemi nė proces e sipėr", u shpreh Rugova.

I pyetur se kur do tė fillojė procesi i pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, Presidenti Rugova tha se ėshtė mirė qė Kosova pas kėtij procesi prej 3 vjet e gjysmė tė ketė njė njohje tė pavarėsisė sė saj qė do tė qetėsonte rajonin, do tė hiqte frikėn e popullit tė Kosovės pėr ta ardhmen dhe zhvillimi do tė ishte mė i madh.
 
"Nuk dua tė bėj parashikime, por janė pjekur kushtet qė tė zgjidhet kjo ēėshtje dhe tė njihet pavarėsia. Insistoj qė statusi tė zgjidhet pėrpara standardeve sepse do tė pėrshpejtonte edhe realizimin e standardeve. Kėshtu UNMIK-u do tė vazhdonte tė monitoronte Kosovėn nė njė formė tjetėr, ndėrsa KFOR do tė mbetej pėr tė garantuar sigurinė e pėrgjithshme", tha z. Rugova.

Duke folur pėr pėrfshirjen e Kosovės nė kartėn kushtetuese tė unionit tė ri Serbi-Mali i Zi, Rugova tha: "Ata kanė logjikėn e vjetėr tė dominimit, madje mitologjik nė lidhje me Kosovėn, por juridikisht dhe legalisht preambula nuk ka asnjė vlerė. Ajo nuk mund tė ndikojė kurrsesi nė proceset kėtu".

Presidenti Rugova foli edhe pėr bashkėpunimin e institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare, duke vlerėsuar se pėrgjithėsisht ky ėshtė bashkėpunim i mirė, por duhet tė gjehen forma mė produktive.
 
"Kur emėrova ambasadorin Bob Doll si pėrfaqėsues tė Kosovės nė SHBA, e bėra nė kompetencat e mia tė rezervuara, ndėrsa pėr ambasadat duhet tė bisedojmė me kryeadministratorin Mihael Shtajner dhe tė ngjallim kėto organizma.
 
Vitin e ardhshėm do tė pėrpiqemi me kryeadministratorin qė tė hapim zyra nė Evropė, qė tė mos mbetemi nė mėshirėn e fjalėve dhe skemave tė ndryshme. Kosova duhet tė dalė mė shumė nė arenėn ndėrkombėtare", tha Rugova.

Presidenti premtoi gjithashtu se sė shpejti do tė shkojė edhe pėr njė vizitė zyrtare nė Tiranė, pėr tė pėrmirėsuar bashkėpunimin e gjithanshėm mes Shqipėrisė dhe Kosovės. Ai foli edhe pėr rėndėsinė e autostradės Durrės-Prishtinė, pėr tė cilėn tha se do tė ketė vlera ndėrkombėtare.

Njė temė tjetėr e intervistės ishte edhe ēėshtja e simboleve shtetėrore tė Kosovės, e cila ka ngjallur shumė polemika. Rugova i vlerėsoi kėto polemika si pozitive dhe saktėsoi se simbolet kombėtare nuk do tė hiqen kurrsesi.
 
"Simbolet kombėtare nuk do tė hiqen. Por duhen ato shtetėrore pėr t’u bėrė anėtar i OKB-sė. Himni ėshtė njė kėngė e vjetėr e vitit 1912, shumė e dashur dhe e kėnduar nga shqiptarėt, qė do tė modifikohet. Flamuri ėshtė ai qė unė e pėrdor prej disa vitesh si flamur tė Presidencės. Ky ėshtė propozimi im dhe duhet tė diskutohet nga tė gjitha institucionet e tjera tė Kosovės", tha Rugova.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.