28/12/2002 - Trepēa.net

Poezitė fituese tė konkursit letrar nė manifestimet kulturore tradicionale “Kadri Kadriu” tė organizuara nė Podujevė


Nexhmi-Balaj.jpg (33835 octets)
  
Ēmimi i I-rė
 
  NJĖ ZYRĖ INTEGRIMI
 
Nė mes gruas dhe dy fėmijeve u ngjitem shkallėve tė Bashkisė
Koridorin nė tė majt, pastaj nė tė majt dhoma 07
Vjeshtė e vonme, viti i sivjem mė duket se ka qenė dita e njėzetė
Na futėn pėr tė dėshmuar integrimin pikėrisht nė ora nėntėmbdhjetė
 
Unė thash:
I fiku dritat si gjithė fqinjet pėr rreth,
Ham bukė e pimė ujė si tė tjerė
Gėdhihem herėt e nė punė dal ēdo herė
Askush nuk ma ka dėgjuar zėrin as pipth kurrė s’kam bėrė
Blej nė shitore ato qė i blejn tė tjerėt
Puthemi nė rrugė e ndėr sheshe pėr t’u dukur tė moderuar
Lahem nė banjo publike edhe pabrekushe
Ecim nė dy kėmbė sikur tėrė njerėzia
Me sa di, (aq sa mbaj mend) kur kam lindur edhe mua koka  mė ka dalur sė pari
Mė kanė thėnė se kam lebetitur kur ajri grykėn mė ka ngulfatur
 
Nė regjistrin e lindjeve ėshtė njė shėnim
Si vėrejtje pėr padrejtėsit  nė qastin e pikėlluar
Pse mė kanė larė me ujė tė kulluar?!
 
Hėėėm bėri i pari zyrtar
Ēfarė na qenka ky zuzar  
 
Keni folur gjuhėn tuaj kur mbi dritare perdet i keni lėshuar
Zyrtari i dytė kėshtu pyetjen e ka shtruar?
 
Me gjysėm zėri iu gjegj gruaja
Po zotėri predikoj gjuhėn time
Vetėm pėr dy fėmijet e mi
 
Refrenin hėėėm e pėrseriti edhe njė zyrtare mėtanė
keq, shumė keq kanė mėrmėritur pastaj tetanė
 
Tė shqetsuar nga kjo llahtari fėmijet kanė pvet
“Vallė cila ėshtė gjuha e nėnės pėr ne?!”
 
Zyrtarėt e vrenjtur nga ky hakėrrim
Nxituan pėr tė marrur vendim
Dhe thanė se ky ėshtė  njė dėshmim i cekėt pėr integrim
 
Tani mė ankthi i tmerrit mė kishte lėshuar
E ėndrra e trisht kishte kaluar
Drithrimat pėrshkonin ndjenjėn e friksuar
Vallė ēfarė mallkimi mė shpuri (qoft edhe nė ėndėrr)
                                                 nė shekullin e kaluar…
 
Kurse nė oborr kėndezi mėngjestar
Lėshoi kumtin pėr njė ditė tė re qė po agonte
 
Shifra: “Dėshmia nr. 07”  (autor: Shefqet Dibrani)
 

 
 
Ēmimi i II-tė
 
Kur ajo fletė
 
Kur ajo fletė
Sikur yjet biejnė
Dhe zigjėt ndalen nė fluturim
Nė mos se po i ndėgjojnė fjalėt e saj
Kur ajo fletė
Edhe dielli qesh
Dhe njerėzit nga tė gjitha skajet e botės
Ndiejnė nxehtėsinė e fjalėve tė saj
Edhe pse nuk e shohin dhe nuk e dėgjojnė
Kur ajo fletė
Dhe barishtat marrin frymė mė lehtė
Ndėrsa bota ėshtė mė fatlume ...
Kur ajo fletė
Edhe unė jam i gėzuar
E ēka tė dėshiroj mė shumė.
 
Shifra; FORTESA 99 ( autor: Bekim Dugolli – Fushė Kosovė)
 

 
 
Ēmimi i tretė
 
Ėndėrr e gozhduar
 
Jeta zverdhet pėrditė
Pėrfolet njeriu nė djep
Vdekja plagoset pa mirėmėngjes
 
Njė jetė
E dyshimtė ėshtė edhe ėndėrra
Mbi fėmijėri
Simfoni e kujtimit tė zverdhur bie
 
Kush do t“na gozhdojė n“kėtė vjeshtė
Miku im
 
Askujt s“do t“ia themi tregimin
pėr fėmijėrinė qė nuk e patėm
 
E kam prekur me dorė vdekjen
Unė
Nuk e di  ku fillon liria
e mbaron lufta
 
Tė ēmendur nė vargje kohe
Unė e TI e Soji yt
 
Tė dyshimtit grryejnė biografinė
Pėrsėri fjala 
Jezusi gozhdohet
Emrat i  kanė nėnvizuar tė njėjtit
 
Kush do t“na gozhdojė nesėr
Kur biografinė na e shkruajnė tė tjerėt
E lutjet
Simfoni kujtimi tė zverdhur mbesin
 
 
Shifra: “Biografia e dyshimtė”  (autor: Bekim  Toēani)
 

 
Ēmimi “Afrim Maliqi” pėr poezinė mė tė mirė tė lexuar nė orėn e madhe letrare
 
Engjulli
 
Mė ka zgjuar nga varri kur putha dhe e dhembje
Kalėruar mbi kohė e kam prekur me dorė plagėn
 
Ja fala vetminė e heshtjen e theva nė vaj dashurie t’vrarė
Ma fali fjalėn e dhembjen e bėra mik pėrjetė
 
E kam puthur engjullin kur po mė tretej loti
Kur plaga mė futi nė dhe pėr sė gjalli
 
Dhe e dua pėrjetėsisht sikur dhembjen
E kujtimi nė heshtje paqėsisht vetshkatėrron mėngjeset
 
                                                               Edona Musa
 
 
- Ēmimin “Afrim Maliqi” e kanė ndarė Edona Musa dhe Arditė Latifi, mirėpo poezinė e saj znj. Latifi nuk e ka dorėzuar tek juria.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.