28/12/2002 - Trepēa.net

     Lajme, 28.12.2002


Pėrmbajtja:

 • S.Berisha thotė se nė njė votim shqiptarėt e Kosovės do tė votojnė pėr pavarėsinė e tyre

 • Gjatė vitit 2002 ėshtė krijuar bazė e mirė nė mbrotjen e ambientit e planifikimit hapėsinor

 • Sipas hetimeve tė para nė veturėn e Adem Zekajt njė granatė dore ka shpėrthyer aksidentalisht

 • Tre tė vdekur nė njė aksident trafiku nė aksin rrugor Prishtinė-Pejė

 • Beogradi zyrtar dorėzon disa dokumente sekrete ushtarake e policore tė kėrkuara nga Tribunali i Hagės

 • Ministri maqedonas i drejtėsisė thotė se fati i tė zhdukurve do tė ndriēohet sa mė parė

 • Beogradi do tė shpallė nė janar strategjnė e pėrbashkėt pėr ndėrlidhjen e bashkėsisė serbe nė Kosovė

 • Arbėr Xhaferi thotė se kriza e re politike nė Maqedoni ėshtė pasojė e mungesės sė vizionit

 • Tė pakten 46 njerėz janė vrarė dhe mbi 100 janė plagosur nga dy shpėrthime tė fuqishme Ēeēeni

 • Bush dėshiron qė Kongresi tė miratojė ligjin i cili ndalon ēfarėdo klonimi tė njeriut

 • Shtėpia e Bardhė i ka bėrė thirrje Koresė Veriore qė tė ndėrpresė programet pėr armė bėrthamore

 • Opozita "fiton" zgjedhjet nė Kenia

 • Vazhdon puna nėn rrėnojat e Groznit

 • Korea e Jugut nė sulm diplomatik pėr Veriun


  
S.Berisha thotė se nė njė votim shqiptarėt e Kosovės do tė votojnė pėr pavarėsinė e tyre
 
   
Tiranė, 28 dhjetor 2002 - "Mund tė them se nė deklaratat e fundit si qeveri janė pėrcaktuar qė ēėshtja tė zgjidhet duke respektuar me shprehjen e vullnetit tė popullit tė Kosovės dhe unė e mirėpres kėtė pėrcaktim tė qeverisė, sepse ėshtė shumė e rėndėsishme qė pavarėsisht nga kundėrshtimet, qė mund tė kemi, nė disa probleme madhore, nuk duhet tė ketė kundėrshtime", tha Sali Berisha, kryetar i PD-sė, nė njė intervistė dhėnė gazetės "Bota sot".
 
Berisha thotė se nė njė votim ka bindjen e thellė se shqiptarėt e Kosovės do tė votojnė pėr pavarėsinė e tyre. "Nuk di tė ketė ndonjė qėndrim tė ndryshėm zyrtar, tė paktėn kėto kohėve tė fundit... por me sa di unė qėndrimi i fundit i shprehur prej autoriteteve tė Tiranės zyrtare ėshtė qė ēėshtja duhet zgjidhur duke respektuar vullnetin e shqiptarėve nė Kosovė", tha Berisha.
 
Mė tutje ai tha se preferon qė pėr problemet e brendshme tė Kosovės tė mos merret shumė, sepse Kosova tani ka institucionet shtetėrore me njohje tė plotė ndėrkombėtare.

Ndėrkaq lidhur me debatet nėse Kosova duhet t'i ketė simbolet e veta shtetėrore, Sali Berisha thotė se "pėrderisa pėrcaktimi kryesor nė votime dhe nė luftė i shqiptarėve tė Kosovės ka qenė pavarėsia, atėherė ėshtė shumė e natyrshme qė njė shtet i pavarur nuk mund t'i adaptojė simbolet dhe himnin e njė shteti tjetėr".
 
"Kosova do ketė flamurin e vet qė nuk mund tė jetė si flamuri i Shqipėrisė, se nuk pranon kush dy shtete me njė flamur dhe nuk mund tė kėndohet i njėjti himn, sepse nuk pranon kush dy shtete me njė himn. Dhe ato janė simbole sa kombėtare, aq edhe ndėrkombėtare.... Populli i Kosovės ėshtė pėrcaktuar pėr pavarėsi. Unė gjykoj se ēdo qėllim tjetėr nuk pajtohet me vullnetin e kėtij populli".

I pyetur nėse partia qė ia drejton mbėshtet pavarėsinė e Kosovės, Sali Berisha, u pėrgjegj:

"E mbėshtes, por unė mbėshtes edhe Shtajnerin. Ideja e Shtajnerit qė standardet nė fillim dhe statusi mbrapa. Sot s'ka pavarėsi pa kushte, tė gjitha kėto vendet tona tė pavarura janė me kushte.

Edhe mė mirė qė janė me kėto kushte, se kėto kushte synojnė veēse realizimin e standardeve demokratike, synojnė prosperitetin, d.m.th. nuk ėshtė se me kėto kushte, njė vend tjetėr, apo njė grup vendesh, pėrfitojnė mė shumė nė kurriz tė njė vendi tjetėr".
 
Nė vazhdim tė kėsaj interviste Berisha flet edhe pėr pėr pozitėn e shqiptarėve nė Maqedoni, Preshevė, Bujanovc e Medvegjė dhe nė Mal tė Zi.

Berisha pozitėn e shqiptarėve nė Maqedoni pas marrėveshjes sė Ohrit e sheh "nė njė pozitė dinjitoze, njė pozitė e cila me zbatimin e marrėveshjes gjithmonė i bėn ata qė tė dalin tė barabartė para ligjit". Ai shpreh besimin qė marrėveshja e Ohrit pėrbėn njė bazė reale pėr njė paqe tė qėndrueshme nė Maqedoni.

Ndėrkaq pėr shqiptarėt nė Mal tė Zi, z. Berisha thotė se po ponojnė menēurisht pėr zgjerimin dhe konsolidimin e tė drejtave tė tyre. Ata kanė bėrė progres nė standardet e lirive dhe tė drejtave tė minoriteteve nė Mal tė Zi, tha ai.
 
Sa u pėrket shqiptarėve nė Preshevė dhe Bujanovc, marrėveshja e nėnshkruar ka mjaft elemente tė konkretizuara, tha mes tjerash nė nė kėtė intervistė kryetari i PD-sė Sali Berisha, tė cilėn gazeta e boton nė numrin e sotėm.
 

 
Gjatė vitit 2002 ėshtė krijuar bazė e mirė nė mbrotjen e ambientit e planifikimit hapėsinor
 
Prishtinė, 28 dhjetor - Gjatė vitit 2002 ėshtė krijuar bazė e mirė pėr realizimin e projekteve tė reja nga fusha e mbrotjes sė ambientit e planifikimit hapėsinor, deklaroi ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor Ethem Ēeku nė njė takim me gazetarė.
 
Ai veēoi hartimin e ligjit pėr mbrojtjen e ambientit dhe shtoi se Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim do tė dhurojė nė vitin e ardhshėm 4 milionė euro pėr mbrojtjen e ambientit nė Kosovė.

Kėsaj ministrie nė vitin 2002 i janė dhėnė 1.700.000 euro, ndėrsa pėr vitin 2003 dy milionė euro.
 

 
Sipas hetimeve tė para nė veturėn e Adem Zekajt njė granatė dore ka shpėrthyer aksidentalisht
 
Pejė, 28 dhjetor 2002 - Nė fatkeqėsinė qė kishte ndodhur nė Pejė nga njė shpėrthim, ku kishte humbur jetėn Adem Zekaj, thuhet se kjo ishte pasojė e pėrdorimit tė gabuar tė armėve tė zjarrit.
 
Nė bazė tė hetimeve tė para zyrtarėt e KFOR-it thanė se shpėrthimi nga i cili humbi jetėn Adem Zeka dhe u lėnduan bashkėudhėtarėt e tij ka ndodhur kur viktima duket nga pakujdesia ka hequr siguresėn nga granata qė ndodhej nė derėn e veturės sė tij, e cila ka shpėrthyer aksidentalisht.
 

 
Tre tė vdekur nė njė aksident trafiku nė aksin rrugor Prishtinė-Pejė
 
Prishtinė, 28 dhjetor 2002 - Mbrėmė nė aksin rrugor Prishtinė-Pejė, te vendi i quajtur Kroi i Mbretit, ka ndodhur njė aksident i rėndė trafiku. Nė njė pėrplasje nė mes tė njė autobusi dhe dy automjeteve kanė humbur jetėn tre persona dhe disa tė tjerė tė plagosur.
 

 
Beogradi zyrtar dorėzon disa dokumente sekrete ushtarake e policore tė kėrkuara nga Tribunali i Hagės
 
Beograd, 28 dhjetor 2002 - Beogradi zyrtar njofton se ka hequr vulėn tepėr sekret nga disa dokumente ushtarake e policore tė kėrkuara nga Tribunali i Hagės pėr Krime Lufte. Hapi i ardhshėm i Beogradit do tė jetė me gjasė transferimi i presidentit tė Serbisė Millan Millutinoviq nė Tribunalin e Hagės.
 
Jugosllavia ėshtė shtrėnguar tė bashkėpunojė me Tribunalin me qėllim tė marrjes sė ndihmės aq tė nevojshme financiare.
 

 
Ministri maqedonas i drejtėsisė thotė se fati i tė zhdukurve do tė ndriēohet sa mė parė
 
Shkup, 28 dhjetor 2002 - Ministri i drejtėsisė sė Maqedonisė priti familijarėt e gjashtė shqiptarėve tė zhdukur gjatė luftės nė kėtė vend. Ministri deklaroi se fati i tė zhdukurve duhet tė ndriēohet sa mė parė.
 
Familjarėt e shqiptarėve tė zhdukur do tė takohen shumė shpejt edhe me presidentin e Maqedonisė Boris Trajkovski.
 

 
Beogradi do tė shpallė nė janar strategjnė e pėrbashkėt pėr ndėrlidhjen e bashkėsisė serbe nė Kosovė
 
Beograd, 28 dhjetor 2002 - Serbėt e Kosovės dhe autoritetet e Beogradit nga fundi i janarit do tė shpallin strategjinė e pėrbashkėt pėr ndėrlidhjen e bashkėsisė serbe nė Kosovė, ka paralajamėruar zėvendėskryeministri serb serb Nebojsha Ēoviq.
 
Ai ka thėnė se kėrkesa pėr zgjidhje tė pėrshpejtuar tė statusit pėrfundimetar tė Kosovės janė "politikanizėm klasik". Ai deklaroi kėshtu duke iu referuar kryeministrit Gjingjiq, i cili tha dje se statusi i saj duhet zgjidhur shpejt, sepse nė ēėshtjen e Kosovės koha punonte kundėr Serbisė.
 

 
Presidenti maqedonas i ka bėrė thirrje popullit qė t'i japė fund mosdurimeve ndėretnike
 
Shkup, 28 dhjetor 2002 - Presidenti maqedonas Boris Trajkovski i ka bėrė thirrje popullit tė vendit tė tij qė tė braktisė urrejtjen dhe t'i japė fund mosdurimeve ndėretnike dhe tė mos pėrsėrisė gabimet e vitit 2002.
 
Trajkovski u ka bėrė apel tė gjitha grupeve etnike qė tė lėnė me njė anė dallimet dhe keqkuptimet si dhe tė punojnė pėr interesin e vendit. Ai ka shfaqur shpresėn se me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare vitin e ardhshėm Maqedonia do tė dalė nga kriza.
 

 
Arbėr Xhaferi thotė se kriza e re politike nė Maqedoni ėshtė pasojė e mungesės sė vizionit
 
Tetovė, 28 dhjetor 2002 - Kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare, Arbėr Xhaferi deklaroi se kriza e re politike nė Maqedoni ėshtė pasojė e mungesės sė vizionit se si tė tejkalohet situata aktuale e pasigurisė ndėretnike, sociale dhe ekonomike.
 
Nė njė takim me gazetarėt nė Tetovė Arbėr Xhafer ka thėnė se partia e tij nuk do ta thellojė krizėn politike, por do tė japė kontribut pėr zbutjen e saj. Ai shtoi se i takon qeverisė tė realizojė dhe tė zbatojė Marrėveshjen e Ohrit.
 

 
Tė pakten 46 njerėz janė vrarė dhe mbi 100 janė plagosur nga dy shpėrthime tė fuqishme Ēeēeni
 
Grozni, 28 dhjetor 2002 - Sė paku 46 njerėz janė vrarė, kurse mbi 100 janė plagosur nga dy shpėrthime tė fuqishme nė objektet e qeverisė pro-ruse nė kryeqytetin e Ēeēenisė.

Ministri i Brendėshėm ēeēen, Ruslan Takjev tha se njė kamion dhe njė veturė pėrplotė material shpėrthyes kishin depėrtuar pėrtej objekteve qeveritare.
 
Asnjė grup nuk mori pėrgjegjėsinė pėr shpėrthimin, por kreu i administratės ēeēene, Akhmad Kadyrov ka thėnė se ai beson qė lideri separeatist ēeēen, Aslan Maskhadov ka urdhėruar sulm tė organizuar.
                       
 
Pėrfaqėsesi i Maskhadovit demantoi akuzat e tha se “forcat e armatosura zyrtare tė Ēeēenisė nuk pėrdorin taktika vetėvrasėse me bomba”.
 

 
Bush dėshiron qė Kongresi tė miratojė ligjin i cili ndalon ēfarėdo klonimi tė njeriut
 
Kraford, 28 dhjetor 2002 - Presidenti Xhorxh Bush dėshiron qė Kongresi tė miratojė ligjin i cili ndalon ēfarėdo klonimi tė njeriut , duke besuar se kjo ėshtė tepėr shqetėsuese, thotė Shtėpia e Bardhė.

Po kwshtu, presidenti Zhak Shirak ka kritikuar pėrpjekjet pėr klonimin e sojit njeri dhe u ka bėrė apel vendeve anembanė botės tė nxjerrin jashta ligjit dhe ndėshkojnė pėrpjekjet pėr krijimin e klonit.
 

 
Shtėpia e Bardhė i ka bėrė thirrje Koresė Veriore qė tė ndėrpresė programet pėr armė bėrthamore
 
Kraford, 28 dhjetor 2002 - Shtėpia e Bardhė i ka bėrė thirrje Koresė Veriore qė tė ndėrpresė programet pėr armė bėrthamore, tė ndryshojė kursin e tashėm dhe tė ndėrmarrė tė gjitha hapat e domosdoshėm pėr eliminimin e tyre nė mėnyrė tė verifikuar.
 
Korea Veriore njoftoi se i dėbon inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara qė mbikėqyrnin reaktorin e aftė tė prodhojė plutonium pėr armė bėrthamore dhe se shkonė tutje me ndėrtimin e stabilimenteve bėrthamore.
 
Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė ka thėnė se marrėdhėniet e Koresė Veriore me botėn varen nga eliminimi i programeve tė saj pėr armė bėrthamore dhe se Shtetet e Bashkuara dhe aleatėt e tyre synojnė zgjidhje paqėsore tė ēėshtjes.
 

 
Opozita "fiton" zgjedhjet nė Kenia
 
Keni, 28 dhjetor 2002 - Rezultatet paraprake tė zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale nė Kenia po mbėshtesin sugjerimet e sondazheve parazgjedhore se opozita dhe kandidati i saj pėr president, kanė arritur rezultate shumė tė mira.

Sipas rezultateve paraprake, Presidenti Daniel arap Moi, i cili lė postin e kryetarit tė shtetit pas 24 vjetėsh, pritet qė tė zėvedėsohet nė post nga kandidati i opozitės keniane.

Po sipas kėtyre rezultateve, duket se edhe ish-presidenti aktual i vendit ka humbur nė zgjedhje.

Megjithatė, zyrtarėt nė Kenia thonė se do t'u duhen disa ditė para se tė japin rezultatet pėrfundimtare tė zgjedhjeve.
 

 
Vazhdon puna nėn rrėnojat e Groznit
 
Grozni, 28 dhjetor 2002 - Skuadrat e shpėtimit kanė vazhduar punėn nė rrėnojat qė la sulmi vetėvrasės i tė premtes nė njė ndėrtesė nė kryeqytetin ēeēen, Grozni. Gjatė sulmit humbėn jetėn sė paku 46 vetė.

Presidenti rus, Vladimir Putin tha se Rusia po mban zi pėr viktimat e sulmit qė shkatėrroi zyrat e adminisitratės pro-ruse nė kryeqytetin e Ēeēenisė.

Z. Putin tha se ėshtė shtangur nga ai qė ai e quajti njė akt terrorist ēnjerėzor, por shtoi se sulmi i tė premtes nuk do ta thyejė vullnetin e ēeēenėve tė thjeshtė.

Ndėrkohė, rebelėt ēeēenė, kanė marrė pėrsipėr autorėsinė e sulmit pėrmes faqes sė tyre nė internet.

Udhėheqėsi pro-rus nė Ēeēeni tha se duhet hetuar se si dy makinat me eksploziv arritėn tė penetrojnė barrierat mbrojtėse tė ndėrtesės.
 

 
Korea e Jugut nė sulm diplomatik pėr Veriun
 
Seul, 28 dhjetor 2002 - Qeveria koreanojugore po shton pėrpjekjet e veta pėr tė mbledhur sa mė shumė mbėshtetje ndėrkombėtare pėr tė ndaluar programet bėrthamore qė dyshohet se po zhvillon fqinji i saj verior.
 
Qeveria koreanojugore po shton pėrpjekjet e veta pėr tė mbledhur sa mė shumė mbėshtetje ndėrkombėtare pėr tė ndaluar programet bėrthamore qė dyshohet se po zhvillon fqinji i saj verior. Korea e Veriut planifikon qė tė nisė tė dėrguar tė posaēėm nė dy vende aleate tė Veriut, Rusi dhe Kinė.

  

Copyright©2000-2002 Trepca.net