27/12/2002 - Trepēa.net

Vizitė e suksesshme nė Republikėn e Ēekisė


konf.per.shtyp-26.12.02.jpg (46160 octets)    

Podujevė, 27 dhjetor 2002 (TN) – Jemi tė lumtur qė mund t’ju themi se vizita e fėmijėve tė Kosovės – Podujevės nė Republikėn e Ēekisė ishte frytdhėnėse dhe e suksesshme, tha komandanti i Batalionit tė Dytė tė KFOR-it ēeko-sllovak, nėnkoloneli Piter Prohaska nė konferencėn e mbrėmshme pėr media nė tė cilėn mori pjesė edhe zv. kryetari i komunės Agim Kikaj, Mr. Shpejtim Bulliqi drejtor i drejtorisė sė arsimit dhe ushtarakė tė KFOR-it ēek.

z. Prohaska ka njoftuar pėr takimet e fėmijėve kurse mbitogeri Mraz  dhe kapteri Vollni nė detaje informuan pėr takimet dhe punėn e pėrbashkėt tė nxėnėsve nga Kosova me ata tė shkollave ēeke, sidomos pėr takimet nė Nova Paka dhe nė Pragė.

Zv. kryetari Agim Kikaj njoftoi pėr takimet e delegacionit tė komunės sė Podujevės me kryetarėt e komunave Usti nad Orlici dhe nė Horni Pllana si dhe pėrvojat e fituara gjatė kėtyre takimeve.

“Binjakėzimi me komunėn Usti nad Orlici ėshtė ēėshtje pėr tė cilėn do tė bashkėbisedohet nė vizitėn qė delegacioni i asaj komune pritet ta bėjė vitin e ardhshėm”, ka theksuar z. Kikaj ndėr tė tjera. Drejtori i drejtorisė pėr arsim  Mr. Shpejtim Bulliqi ka folur pėr ndjenjat e fėmijėve llapjanė dhe shoqėrimin e fėmijėve qė bashkėrisht kanė krijuar ėndėrrat e pėrbashkėta.

Z. Kikaj ka njoftuar se organizata “Qindkėmbėshja” e udhėhequr nga Grande Bella Jensen do tė grumbullojė mjete materiale nė vlerė prej 40 mijė euro pėr riparimin e shkollės fillore “Nuhi Gashi” nė Bradash, projekt qė do ta realizojė KFOR-i ēek si dhe pėr ftesėn e Ministrit tė Mbrojtjes tė Republikės Ēeke z. Jaroslav Tvrdik pėr 80 fėmijė tjerė tė Podujevės qė planifikohet ta vizitojnė kėtė shtet vitin e ardhshėm.

Piter-Prohaska-nenkolonel-komand.batal.ceko-sllovak.jpg (41127 octets)
dhurata-per.nxenesute.nga.kosova.jpg (31646 octets)
nxenesit.11.shkollave.podujeves-ceki.jpg (42299 octets)

“Ne planifikojmė qė bashkėrisht me SIMIC-un ēek ta organizojmė njė ekspozitė me fotografi nga vizita nė Ēeki si dhe me punime kreative tė nxėnėsve muajt e ardhėm kur pritet qė edhe Ministri Tvrdik dhe zonja Jensen ta vizitojnė Kosovėn”, ka pėrfunduar fjalėn e tij zv. kryetari i KK tė Podujevės z. Agim Kikaj.

Me ftesė tė Ministrit tė Mbrojtjes tė Republikės sė Ēekisė z. Jaroslav Tvrdik, 60 nxėnės, 12 arsimtarė dhe delegacioni i komunės i prirė nga kryetari Agim Veliu vizituan Republikėn Ēeke prej 9 – 22 dhjetor.

  

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.