27/12/2002 - Trepēa.net

     Lajme, 27.12.2002 (a)


Pėrmbajtja:

 • Ministri shqiptar i ekonomisė kėrkon nga Shtajneri realizimin e Marrėveshjes e tregtisė sė lirė

 • Nė Deēani ėshtė protestuar kundėr dėnimit tė pesė ish-eprorėve tė lartė tė TMK-sė

 • Lotaria e Kosovės ėshtė pranuar nė organizatėn e lotarive shtetėrore evropiane

 • Gjingjiq thotė se koha punon kundėr Serbisė nė ēėshtjen e Kosovės

 • Ėshtė klonuar qenia e parė njerėzore, njė foshje femėr

 • Presidenti i Koresė sė Jugut fton Korenė e Veriut tė anulojė planet pėr reaktor bėrthamor

 • Zgjedhje historike presidenciale nė Keni

 • Inspektorėt nuk kanė gjetur asnjė provė pėr tė mbėshtetur pretendimet amerikane dhe britanike

 • Organizata ndėrkombėtare pėr energji bėrthamore ka hedhur poshtė qėndrimin e Koresė Veriore

 • Nė Francė janė arrestuar edhe katėr tė dyshuar tjerė pėr terrorizėm

 • Gjatė sulmit amerikano-britanik janė vrarė tre irakianė kurse 16 janė plagosur

 • Rusia dhe Irani janė dakorduar qė tė pėrshpejtojnė kompletimin e centralit bėrthamor

 • Tė pakten 8 palestinezė janė vrarė, 30 plagosur dhe 20 janė arrestuar nga armata izraelite

 • Rreth 30 mijė turq qipriotė kanė demostruar nė dobi tė ribashkimit tė Qipros


 
Ministri shqiptar i ekonomisė kėrkon nga Shtajneri realizimin e Marrėveshjes e tregtisė sė lirė
 
Tiranė, 27 dhjetor 2002 - Ministri shqiptar i ekonomisė Arben Malaj i ka dėrguar dje njė letėr kryeadministratorit tė Kosovės Mihael Shtajner pėr fillimin e bisedimeve pėr Marrėveshjen e tregtisė sė lirė mes Kosovės dhe Shqipėrisė.
 
Ai ka kėrkuar qė autoritetet e UNNMIK-ut tė bėjnė gati ekipin e tyre qė do tė bisedojė me palėn shqiptare pėr tė gjitha detajet e njė marrėveshje tė tillė. Kjo kėrkesė u bė pasi Shqipėria dhjetė ditė mė parė mbylli marrėveshjet e tregtisė sė lirė me tė gjitha vendet e tjera tė rajonit.

Mirėpo, deri mė tash Shqipėria nuk ka pasur ndonjė efekt ekonomik nga nėnshkrimi i marrėveshjeve me vendet e rajonit.
 

 
Nė Deēani ėshtė protestuar kundėr dėnimit tė pesė ish-eprorėve tė lartė tė TMK-sė
 
Deēan, 27 dhejtor 2002 - Disa mijėra qytetarė tė Deēanit dhe vendbanimeve pėrreth dje sėrish kanė protestuar kundėr dėnimit kohė mė parė tė pesė ish-eprorėve tė lartė tė TMK-sė me 31 vjet heqje lirie, duke pėrfshirė edhe ish-komandantin e Zonės sė Tretė tė kėtyre trupave Daut Haradinaj.

Kėshilli organizativ i protestave nė Deēan dje ka dalė edhe me disa kėrkesa politike, duke kėrkuar pos lirimit tė ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė edhe shfuqizimin e menjėhershėm tė preambulės sė Kartes Kushtetuese tė Serbisė e Malit tė Zi ku Kosova mendohet tė jetė pjesė e Serbisė. Kjo kėrkesė e fundit ėshtė bėrė nė adresė tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Ėshtė hera e parė qė nė njė protestė tė tillė janė dėgjuar kėrcėnimet e natyrės: "Mos e prekni TMK-nė se ajo kthehet nė UĒK"!.
 

 
Lotaria e Kosovės ėshtė pranuar nė organizatėn e lotarive shtetėrore evropiane
 
Prishtinė, 27 dhjetor 2002 - Lotaria e Kosovės ėshtė pranuar nė organizatėn e lotarive shtetėrore evropiane me seli nė Llozanė tė Zvicres si anėtare e barabartė, konfirmoi drejtori i Lotarisė sė Kosovės Bashkim Sllamniku. Ndėrkohė, veprimtaria e kėsaj lotarie nė Kosovė ėshtė pezulluar me vendimin e pėrbashkėt tė UNMIK-ut dhe tė Qeverisė sė Kosovės.

Para disa muajve Qeveria e Kosovės dhe UNMIK-u kėrkuan nga lojėrat e fatit t'i paguajnė nga dy milionė euro dhe pastaj ta vazhdojnė punėn. Mirėpo, askush nuk ka arritur t'i paguajė kėto para dhe kėshtu tė gjitha lojėrat e fatit u mbyllėn.
 

 
Gjingjiq thotė se koha punon kundėr Serbisė nė ēėshtjen e Kosovės
 
Beograd, 27 dhjetor 2002 - Koha punon kundėr Serbisė nė ēėshtjen e Kosovės dhe statusi i saj duhet zgjidhur shpejt, ka thėnė kryeministri serb Zoran Gjingjiq nė njė konferencė shtypi nė fund tė motmotit. "Kjo ėshtė njė nga ato ēėshtje ku koha nuk punon pėr ne.
 
Ėshtė ēėshtje e cila duhet tė zgjidhet nė vitin 2003", ka thėnė Gjingjiq, por ka shtuar se janė kohėra tė vėshtira pėr Beogradin qė tė gjejė partnerė pėr bisedime.
 

 
Ėshtė klonuar qenia e parė njerėzore, njė foshje femėr
 
Majami, 27 dhjetor 2002 – Sipas njoftimeve tė mediave pritet qė kompania "Clonaid" sot pasdite (tė premten) tė kumtojė nė njė konferencė shtypi se ka prodhuar tė parėn qenie njerėzore tė klonuar, e cila do tė jetė njė foshnje femėr, e lindur e shėndoshė, njofton Rojter.
 
Konferena e shtypit do tė mbahet nė Hollivud, Floridė, nė veri tė Majamit. Klonimi ėshtė shikuar nga shumica e shkencėtarėve me skepticizėm.
 
Ata kanė dyshuar nė aftėsinė teknike tė klonimit tė qenieve njerėzore. Bagėtitė, minjtė, delet dhe shtazėt e tjera janė klonuar me sukses tė herėpashershėm. Disa shtazė kanė treguar defekte mė vonė gjatė jetės. Shkencėtarėt drojnė se kėshtu do tė ndodhė edhe me qeniet njerėzore.
 

 
Presidenti i Koresė sė Jugut fton Korenė e Veriut tė anulojė planet pėr reaktor bėrthamor
 
Seul, 27 dhjetor 2002 - Presidenti i Koresė sė Jugut, Roh Muhjun i ka bėrė thirrje Koresė sė Veriut qė tė anulojė planet pėr tė rivėnė nė punė njė reaktor bėrthamor, i cili mund tė prodhojė pluton pėr armė. Z. Roh, qė javėn e shkuar fitoi zgjedhjet presidenciale nė Korenė e Jugut tha se Pjonjangu po sfidon dėshirat e komunitetit ndėrkombėtar pėr t'i dhėnė fund pėrhapjes bėrthamore.

Veprimet e Veriut, sipas tij, bien nė kundėrshtim me shpresat e Seulit pėr paqe nė gadishullin korean. Mė herėt, Australia anulloi planet pėr tė hapur njė ambasadė nė Korenė e Veriut. Disa vende perėndimore, pėrfshirė kėtu dhe Australinė, forcuan lidhjet me Korenė e Veriut pas njė samiti mes dy koreve para dy vjetėsh.
 

 
Zgjedhje historike presidenciale nė Keni
 
Keni, 27 dhjetor 2002 - Banorėt e Kenias kanė filluar votimin pėr zgjedhjet presidenciale dhe tė pėrgjithshme nė vend. Pesė kandidatė janė nė garė pėr tė zėvendėsuar nė postin e presidentit, Daniel Arap Moi, tė cilit i ndalohet me kushtetutė qė tė qėndrojė nė post pas 24 vjetėve nė pushtet.
 
Kėto zgjedhje do tė shėnojnė herėn e parė nė historinė e vendit ku njė president do tė zėvendėsojė njė tjetėr nė rrugė demokratike. Rezultatet e zgjedhjeve priten tė dielėn.
 

 
Inspektorėt nuk kanė gjetur asnjė provė pėr tė mbėshtetur pretendimet amerikane dhe britanike
 
Bagdad, 27 dhjetor 2002 - Kreu i grupit tė zyrtarėve irakianė qė punojnė me inspektorėt e Kombeve tė Bashkuara pėr armėt, tha se inspektorėt nuk kanė gjetur asnjė provė pėr tė mbėshtetur pretendimet amerikane dhe britanike se Iraku ka armė tė shkatėrrimit nė masė.
 
Hosam Muhamed Amin tha se rezultatet e inspektimeve mbėshtesin pretendimin e Irakut se nuk ka armė tė tilla dhe as programe pėr zhvillimin e tyre.

Inspektorėt e vazhduan tė enjten punėn e tyre duke intervistuar rektorin e Universitetit Teknologjik tė Bagdadit, ndėrkohė qė vazhdojnė procesin e kėrkimit pėr armė tė shkatėrrimit nė masė.
 

 
Organizata ndėrkombėtare pėr energji bėrthamore ka hedhur poshtė qėndrimin e Koresė Veriore
 
Vjenė, 27 dhjetor 2002 - Organizata ndėrkombėtare pėr energji bėrthamore ka hedhur poshtė qėndrimin e Koresė Veriore sipas tė cilit vendi duhet tė riaktivizojė centralet atomike pėr prodhimin e energjisė elektrike.
 
Riaktivizimi i reaktorit nė Jongbon nuk mund tė arsyetohet me mungesė tė energjisė elektrike nė Korenė Veriore, tha shefi i autoritetetit tė Kombeve tė Bashkuara pėr energji nukleare, Mohamed el-Baradej.
 

 
Nė Francė janė arrestuar edhe katėr tė dyshuar tjerė pėr terrorizėm
 
Paris, 27 dhjetor 2002 - Njėsitė antiterrorisite nė Francė kanė arrestuar edhe katėr tė dyshuar tjerė pėr terrorizėm. Katėr meshkujt janė arrestuar qė ditėn e martė nga forcat policore, njoftoi njė zėdhėnės i policisė nė Paris. Sipas tė dhėnave tė para ata janė me prejardhje nga Algjeria.
 
Njėri prej tyre mendohet tė jetė vėllau i Murad Ben Xhelalit i cili sė bashku me anėtarėt e talibanėve afganė dhe rrjetit terrorist tė El Kaidės po mbahet nė burgun e bazės amerikane Guantanamo nė Kubė.
 

 
Gjatė sulmit amerikano-britanik janė vrarė tre irakianė kurse 16 janė plagosur
 
Uashington, 27 dhjetor 2002 - Aviacioni amerikano-britanik ka sulmuar stabilimente komanduese-kontrolluese tė Irakut afėr Talilit, pasi avionė irakianė kishin shkelur zonėn jugore tė ndalim fluturimeve, njoftoi Komanda qendrore e armtės sė Shteteve tė Bashkuara. Agjencia zyrtare irakiane e lajmeve tha nė Bagdad se gjatė sulmit u vranė tre irakianė kurse 16 janė plagosur.
 

 
Rusia dhe Irani janė dakorduar qė tė pėrshpejtojnė kompletimin e centralit bėrthamor
 
Teheran, 27 dhjetor 2002 - Rusia dhe Irani janė dakorduar qė tė pėrshpejtojnė kompletimin e centralit bėrthamor, Bushar tė Iranit dhe tė studiojnė ndėrtimin e njė centrali tjetėr energjetik bėrthamor, siē thonė, pėr qėllime civile.

Shtetet e Bashkuara kanė kėrkuar qė Irani, i pasur me naftė, tė braktisė projektet e tilla, duke thėnė se mundė tė shfrytėzojė teknologjinė pėr ndėrtimin e armėve bėrthamore.
 

 
Tė pakten 8 palestinezė janė vrarė, 30 plagosur dhe 20 janė arrestuar nga armata izraelite
 
Ramallah, 27 dhjetor 2002 - Sė paku 8 palestinezė janė vrarė, 30 plagosur dhe 20 janė arrestuar nga armata izraelite anembanė Bregut Perėndimorė dhe Brezit tė Gazės, thonė burime palestineze tė sigurisė.
 
Nė mesin e tė vrarėve ka qenė edhe njė nga liderėt lokalė tė Xhihadit Islamik, i cili ishte vrarė nė shtėpin e tij nė Qabatia.
 
Janė plagosur edhe disa ushtarė izrelitė gjatė shkėmbim zjarrit me militantin palestinez, kur kishin shkuar ta arrestojnė.
 

 
Rreth 30 mijė turq qipriotė kanė demostruar nė dobi tė ribashkimit tė Qipros
 
Nikozi, 27 dhjetor 2002 - Rreth 30 mijė turqė qipriotė kanė demostruar nė dobi tė ribashkimit tė pjesėve greke dhe turke tė Qipros qė ishulli tė mundė t'i bashkohej Bashkimit Evropian.
 
Demostruesit kanė kėrkuar dorėheqien e liderit tė turqve qipriotė, Rauf Denktash, tė cilin ata e kanė akuzuar pėr blokimin e njė marrėveshjeje me grekėt qipriotė.

  

Copyright©2000-2002 Trepca.net