27/12/2002 - Trepēa.net

Shpirti amerikan

( American spirit )


- Georgia kishte shkruar shume shkresa-drejtuar zyrtarėve amerikanė, njė ndėr arsyet qė pėrmendė ajo ėshtė se Laura shqiptare mban emrin e zonjės mė tė fuqishme tė botės Laura Bush-it

- Ajo thotė se Laura shqiptare duhet tė rritet e gėzuar, sepse shteti amerikan ėshtė nikoqir i familjes sė saj

Miqigan (SHBA),  26 dhjetor 2002 / Agim Vuniqi
  
  
Gėzimi te njerėzitė ėshtė i ndryshėm, ashtu siē janė ata tė ndryshėm. Dallimet nuk qėndrojnė vetėm nė ngjyra, por edhe nė gjuhė, nė besime, por edhe qasjen ndaj gėzimit e kanė tė ndryshme.
 
Edhepse i ambientuar paksa nė jetėn amerikane zemra mė rrah vazhdimisht shqip, edhe pse dy nga katėr fėmijtė e mij Qėndresa dhe Agoni kanė filluar tė mendojnė anglisht dhe disa nga fjalėt shqipe i belbėzojnė nė anglishte (disa nga miqtė amerikanė mė thojnė se gjuha e tyre ėshtė pa theks, duke kujtuar se me kėtė mė bėjnė njė kompliment, por vetė unė nė brendi tė vetes sime e di domethėnien e kėtij komplimenti i cili veēse ka prekur nė fjalėn aq tė pėrsėritur ndėr shqiptarė-asimilim, temė shpesh e trajtuar nė bisedime dhe tryeza tė ndryshme, por pa ndonjė veprim konkret), pėr atė edhe gėzimi im ishte jo i zakonshėm, me padurim prisja ardhjen e prindėrve tė mij (Hafirit dhe Qamiles) qė kishin pėrjetuar shumė peripeci gjatė jetės sė tyre (gjatė tėrė kohės sė bombardimeve kishin mbetur tė ngujuar nė shtėpi, qė tė dytė tė sėmurė nga sėmundjet e zemrės).
 
Njė ftesė pėr vizitė qė ua kisha dėrguar atyre kishte qenė e mjaftueshme pėr zyrtarėt nė ambasadėn amerikane nė Shkup (shpresoj shumė shpejt nė Prishtinė), qė t'ua mundėsonė atyre ardhjen nė SHBA duke i pajisur me njė vizė njėvjeēare. Pėrveē ndjenjave fėmijėrore (edhe pse nė moshė tė pjekurisė), vizitės i gėzohesha pėr faktin se ata do tė ishin njė kohė me fėmijtė e mi, dhe se nė banesėn time dy dhomėshe do tė kumbojė fjala shqip fuqishėm, ku fjalėt e gėzimit dhe hidhėrimit do t'i zgjojnė ndjenjat e mėpleksura.

Rugėtimi Michigan - Maryland e mė vonė Washington DC ėshtė paksa i gjatė po qė se nuk ndalesh bile detyrimisht pėr tė mbushur rezervoarin me gas. Shumė amerikanė nga tė gjitha shtetet marrin kėtė rrugėtim ditėve tė festės. Vendi ku takohen ėshtė Capitoll Hill dhe shtėpia e bardhė, e para ėshtė qendėr e drejtėsisė amerikane por edhe botėrore ndėrsa tjetra ėshtė shtėpia ku flejnė ēifiti me i fuqishem nė botė George Bush dhe Laura Bush.

Nikoqiri i cili na priti nė Hagerstown kishte blerė njė shtėpi tė bukur, ai jetonte me tė shoqen dhe katėr fėmijė, dy ēunat e tij (Shpendi dhe Leventi) punonin nga 16 orė nė ditė shtatė ditėt e javės (atė kohė tė lirė qė kishin shkonin nė xhami pėr tė falur vaktet e namazit, dhe nė gjum, kohė pėr argėtime tjera nuk kishin), kėtė orar tė punės e mbanin prejse kishin ardhur nė SHBA, por ata kujdeseshin shumė pėr tė motrėn Laurėn e cila mbante emrin e zonjės sė parė nė botė.

Laura ka pengesa shėndetesore (qė nga lindja) dhe ajo do te operohet nė njėrėn nga qendrat mė tė njohura spitalore nė Washington DC, operacioni do tė kushton afro $106,000, ėshtė caktuar edhe data e operacionit 15 janar 2003. Edhe pse kjo familje shqiptare punon pa ia nda, burrė, grua dhe dy femijtė, me siguri nuk do te kishte mundėsi tė paguan te gjitha shpenzimet, duke pasur pėr bazė se operacioni ka tė bėjė edhe me kirurgji estetike, qė nuk pranohet nga asnjė kompani e sigurimeve, por, Georgia 71 vjeēare (besimtare e devotshme e besimit kristian) mike e kėsaj familjeje ka bėrė tė pamundurėn, ajo ka bėrė trysni nė vetė administraten shtetėrore qė Laurės nga Kosova t'i mundėsohet operimi dhe kurimi, pa pagesė.

Georgia, me kėtė familje ėshtė njoftuar pėrmesė Laurės (atė e kishte takuar nė njėrėn nga shitoret e mėdha nė Hagerstown, ishte afruar dhe kishte shprehur dėshirėn qė t'i vizitonte, qė nga atėherė ajo ėshtė vizitore dhe mike e pėrhershme nė shtėpinė e Ali Maxhunit) ajo ishte njė nėpunėse me karrierė nė njėrėn nga qendrat pėr pagesėn e tatimeve nė Hagerstown, ajo kishte shkruar shume shkresa-drejtuar zyrtarėve amerikanė, njė ndėr arsyet qė pėrmendė ajo ėshtė se Laura shqiptare mban emrin e zonjės mė tė fuqishme nė botė, Laura Bush-it, ajo thotė se Laura shqiptare duhet tė rritet e gėzuar, sepse shteti amerikan ėshtė nikoqir i familjes sė saj.

Familja e Laurės shqiptare erdhi nė SHBA pas njė fushate gjenocidale kundėr shqiptarėve tė regjimit fashist Millosheviqian i cili spastroi me forcė etnikisht Kosovėn, pėr disa ditė. Nė aeroplanin i cili bartėte refugjatėt shqiptarė ndodhi edhe njė tragjedi, nėna e Aliut (babait tė Laurės) kishte ndėrruar jetė pėr disa orė, anėtarėt e familjes mbanin lotin tė ngujuar duke mos dashur tė trazojnė familiarėt tjere, Aliu nėnės sė vdekur i kishte vu masken me oksigjen, asnjėri nga udhėtarėt nuk dinte asgjė. Disa ēaste pa ateruar ne aeroportin e New Yorkut ishin njoftuar anėtarėt e ekuipazhit, te cilet kishin kontaktuar me qendrėn logjistike nė tokė.

Pėr kėtė ishte njoftuar edhe kryetari i atėhershėm Clinton i cili kishte dėrguar edhe njė telegram ngushllimi, ishte organizuar edhe falja e namazit tė xhenazes nė xhaminė shqiptare nė New Jersey (tė gjitha shpenzimet i kishte bartur qeveria amerikane). Qendra kryesore ku ishin strehuar refugjatėt ishte ne Fort Diks, nga aty ata ishin drejtuar nė qendra tė ndryshme tė SHBA-sė.

Familja Maxhuni u vendosė nė Maryland nė qytetin Hagerstown, sponsor tė tyre ishte qendra islamike e kėtij qyteti, ata kanė vetėm fjalė miradie dhe rrespekti pėr tė gjithe anėtarėt e kėsaj qendre, nė mesin e sė cilės ka shumė mjekė, tė cilėt edhe u pėrkujdesėn qė nga fillimi pėr kėtė familje shqiptare.

Laura shqiptare edhe pse e hendikepuar shėndetėsisht u lidhė fuqishėm qė nga fillimi me Georgia-n amerikane, njė takim i rastėsishem do tė ndėrroi edhe jetėn e saj pėr tė ardhmen, Georgia dhe Laura janė te pandara, edhe pse ndryshimi nė moshė ėshtė pėr tri gjenarata.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.