26/12/2002 - Trepēa.net

     Lajme, 26.12.2002 (b)


Pėrmbajtja:

 • Shpallen dhjetė subjektet mė tė suksesshme kulturore pėr vitin 2002

 • "Kemi pėrjetuar fyerjet e papresedencė nė botė", thotė ambasadori britanik nė Beograd

 • Nga njė shpėrthim nė qendėr tė Kumanovės ėshtė njė i vrarė dhe pesė tė plagosur

 • Nė shkup ka pėrfunduar takimi i liderėve politikė tė Maqedonisė

 • Forcat izraelite kanė vrarė sot katėr palestinezė nė operacione tė ndryshme

 • Lordi Robertson ka mbrojtur politikėn e administratės sė Bushit pėrkitazi me Irakun


 
Shpallen dhjetė subjektet mė tė suksesshme kulturore pėr vitin 2002
 
Prishtinė, 26 dhjetor 2002 - Nė ambientet e hotelit "Iliria" nė Prishtinė, Drejtoria e Drejtoratit pėr Kulturė, Rini, Sport e Gjini i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, shpalli dhjetė subjektete mė tė rėndėsishme kulturore pėr vitin 2002.

Drita Rudi, drejtoreshė e Drejtoratit pėr Kulturė, Sport, Rini e Gjini tė KK tė Prishtinės tha pėrkundėr aktivitetit tė begatshėm gjatė vitit tė kaluar, ka pasur edhe vėshtirėsi tė ndryshme e nė veēanti nė pengesa tė natyrės materiale.
 
Vetėm 250 mijė euro vetėm pėr vitin 2002, nuk kanė mjaftuar qė tė pėrmbushen tė gjitha kėrkesat pėr aktivitetet e kulturės, sportit e rinisė, kur tė kihet parasysh se Prishtina ėshtė kryeqyteti i Kosovės, tha zonja Rudi.

Ndėrkaq, kryetari i KK tė Prishtinės, Ismet Beqiri, premtoi mbėshtetje tė fuqishme pėr Drejtoratin pėr Kulturė, Rini, Sport e Gjini tė KK tė Prishtinės, sepse, siē u shpreh ai, Prishtina ėshtė qendėr kulturore e sportive e Kosovės.
 
Poashtu z.Beqiri siguroi se ky Drejtorat do ta ketė tretmanin ashtu siē edhe e meriton.

Me mirėnjohje u nderuan:
 
 • Instituti i Monumenteve nė Prishtinė,
 • Ansambli kulturo-artistik i Universitetit tė Prishtinės,
 • teatri "Dodona",
 • Qendra e Pionierėve 2000,
 • kori i fėmijėve "Xixėllonjat",
 • Qendra Rinore nė Prishtinė,
 • Teatri Kombėtar,
 • Kori i vajzave "Tefta Tashko" dhe
 • kompania ndėrtimore "Standard" me seli nė Prishtinė.
 

 
"Kemi pėrjetuar fyerjet e papresedencė nė botė", thotė ambasadori britanik nė Beograd
 
Beograd, 26 dhjetor 2002 - "Kemi pėrjetuar fyerjet e papresedencė nė botė, incidentin nė qendėr tė Beogradit, kryeqendėr e Serbisė, nė vetė zemrėn e kishės", ka deklaruar anbasadori i Britanisė sė Madhe nė Beograd Ēarlls Kraford, duke shtuar se "ėshtė vėshtirė tė mendohet tė ndodhė diēka mė e vrazhdėt". Pėr ambasadorin Kraford pengimi i shėrbesės sė Kishės anglikane ishte njė ngjarje e lig dhe njė fyerje e rrallė.

Tė martėn nja 50 qytetarė me qirinj dhe ikona nė duar kanė penguar shėrbesėn e Kishės anglikane nė patrikanėn e kishės ortodokse serbe nė Beograd me rastin e mbrėmjes sė buzmit sipas kalendarit gregorian e nė tė cilėn ėshtė dashur tė marrė pjesė edhe ambasadori Kraford.
 

 
Nga njė shpėrthim nė qendėr tė Kumanovės ėshtė njė i vrarė dhe pesė tė plagosur
 
Kumanovė, 26 dhjetor 2002 - Nga shpėrthimi i njė mekanizmi nė qendėr tė Kumanovės qė besohet tė ketė qenė granatė dore ėshtė vrarė Radivoje Grozdanovski, kurse pesė persona tė tjerė janė plagosur, njofton policia e Maqedonisė. Mekanizmi shpėrthyes ishte i vendosur nė njė kontejner bėrllogu nė qendėr tė qytetit, kurse policia ka ndėrmarrė hetime.
 

 
Nė shkup ka pėrfunduar takimi i liderėve politikė tė Maqedonisė
 
Shkup, 26 dhjetor 2002 - Nė shkup ka pėrfunduar takimi i liderėve politikė tė Maqedonisė te presidenti i vendit Boris Trajkovski, tė cilėt kanė konfirmuar pėrcaktimin pėr implementimin e plotė dhe tė shpejtė tė Marrėvshjes Kornizė.
 
Ata kanė vlerėsuar se njė nga priortetet nė Maqedoni ėshtė pėrforcimi i stabilitetit dhe afrimi me BE dhe NATO-s. Nė konkluzionet e takimit triorėsh thuhet se qeveria do tė pėrgatisė njė pako ligjesh pėr decentralizim deri nė muajin maj tė vitit tė ardhshėm.

Trajkovski shpėrthimin e djeshėm nė Kumanovė e ka quajtur "akt terrorist kundėr stabilizimit tė shtetit".

Nė kėtė takim kanė marrė pjesė vetėm tre liderė nėnshkrues tė Marrėveshjes sė Ohrit: Cėrvenkovski, Xhaferi dhe Ymeri, kurse Georgievski nuk mori pjesė.
 

 
Forcat izraelite kanė vrarė sot katėr palestinezė nė operacione tė ndryshme
 
Ramallah, 26 dhjetor 2002 – Forcat izraelite kanė vrarė sot (tė enjten) katėr palestinezė nė operacione tė ndryshme tė rrufeshme nė Bregun Perendimor, pėrfshirė edhe militantin e Xhihadit islamik, pėr tė cilin ėshtė njoftuar nė emitimet e mėhershme, njofton Rojter.
 
Kėto operacione janė ndėrmarrė pėrkundėr thirrjeve tė Uashingtonit pėr paqe, qė kanė pėr qėllim mbėshtetjen arabe pėr luftėn e mundshme kundėr Irakut.
 

 
Lordi Robertson ka mbrojtur politikėn e administratės sė Bushit pėrkitazi me Irakun
 
Londėr, 26 dhjetor 2002 – Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s Xhorxh Robertson ka mbrojtur politikėn e administratės sė Bushit pėrkitazi me Irakun dhe ka thėnė se amerikanėt nuk do tė ndėrmarrin aksion ushtarak unilateral.
 
Robertson ka thėnė sot (tė enjten) se presidenti Xhorxh Bush iu ka pėrmbajtur rreptėsisht mėnyrės sė Kombeve tė Bashkuara pėr ēarmatosjen e Irakut.
 
Z. Robertson ka tėrhequr vėrejtjen gjithashtu se anėtarėt e NATO-s janė moralisht tė obliguar t'u japin SHBA-ve ēfarėdo ndihme qė kėrkojnė nėse dėshton procesi i inspektimit tė armėve dhe Kombet e Bashkuara vendosin tė fillohet aksioni ushtarak kundėr Irakut.
 
Kėrkimi i armėve tė shkatrėrrimit nė masė nė Irak ka vazhduar pa ndėrprerje edhe gjatė periudhės sė Krishtlindhjeve.

  

Copyright©2000-2002 Trepca.net