26/12/2002 - Trepēa.net

     Lajme, 26.12.2002 (a)


Pėrmbajtja:

 • Komiteti pėr siguri dėnon vrasjen e serbit nė Cėrnicė tė Gjilanit

 • Edhe nė Kosovė solemnisht u kremtuan Krishtlindjet

 • Nė Pejė nga njė shpėrthim autobombė ka humbur jetėn Adem Zeka

 • Policia serbe nuk identifikon autorėt e krimeve ndaj shqiptarėve

 • Shtajner: Statusi i Kosovės nuk mund tė zgjidhet kurrsesi me hapa tė njėanėshėm

 • Faruk Ramadani u shpall boksieri mė i mirė pėr kėtė vit

 • Nga njė shpėrthim nė qendėr tė Kumanovės ėshtė njė i vrarė dhe pesė tė plagosur

 • Beogradi dhe serbėt e Kosovės kanė arritur marrrėveshje pėr strategjinė e pėrbashkėt

 • Nė kufirin verior tė Maqedonisė nuk ka grupe terroriste dhe as kampe pėr stervitje

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot njė militant tė lartė tė Xhihadit islamik

 • Njė tiketė llotarie nė Virxhini tė SHBA-ve ka fituar shumėn prej 315 milionė dollarėsh

 • Seuli shqetėsohet nga lėvizjet nė Korenė Veriore

 • Australia do tė ndėrmarrė masa sigurie pėr ambasadat

 • Si pasojė e reshjeve tė mėdha tė borės nė disa pjesė tė SHBA kanė humbur jetėn tė paktėn 15 pėrsona

 • Vritet udhėheqėsi i degės sė partisė promoskovite nė kryeqytetin e Ēeēenisė

 • Tre persona janė vrarė nė provincėn Penxhab tė Pakistanit


 
Komiteti pėr siguri dėnon vrasjen e serbit nė Cėrnicė tė Gjilanit
 
Gjilan, 26 dhjetor 2002 - Vrasjen e serbit Trajan Trifunoviq nė fshatin Cėrnicė e ka dėnuar edhe Komiteti pėr siguri dhe emergjencs i komunss ss Gjilanit, nė takimin e parė qė ka mbajtur pas zgjedhjeve tė dyta lokale dhe ku kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsuesit e KFOR-it, SHPK-sė, tri subjektet politike qė kanė vende nė asamble si dhe pėrfaqėsuesi i minoriteteve.
 
Komiteti e ka vlerėsuar sigurinė e pėrgjithshme nė tremujorin e fundit, e cila deri nė rastin e fundit nė Cėrnicė, ku nė rrethana ende tė pasqaruara, u vra njė serb lokal i kėtij vendbanimi tė pėrzier, ishte mjaft stabile.

Mbetet pėrgjegjėsi e organeve tė policise dhe gjyqit qė ta zbardhin rastin dhe ndaj kryesve tė merren masat e duhura ligjore, ndėrsa institucionet e komunės u shprehėn tė gatshme pėr t`i ofruar njė ndihmė momentale familjes sė tė ndjerit Trifunoviq, nėse ajo ka nevojė.
 

 
Edhe nė Kosovė solemnisht u kremtuan Krishtlindjet
 
Prishtinė, 26 dhjetor 2002 - Me rastin e kremtimit tė Krishtlindjeve nė tė gjitha kishat katolike nė Kosovė u mbajtėn mesha tradicionale. Manifestimi qendror u mbajt nė kishėn "Shėn Ndou" nė Prishtinė, ndėrsa meshėn solemne e udhėheqi ipeshkėvi i Ipeshkėvisė sė Kosovės imzot Mark Sopi.
 
Nė kėtė manifestim morėn pjesė personalitete politike e ushtarake ndėrkombėtare dhe vendore.

Pasi uroi besimtarėt imzot Mark Sopi bėri thirrje pėr mirėkuptim, dashuri dhe tolerancė njerėzve pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike e fetare, duke shtuar se e veēanta e kėsaj feste ėshtė se pak ditė mė parė Papa Gjon Pali i Dytė njohu mrekullitė e Nėnės Terezė pėr tė bėrė kėshtu hapat e parė nė procesin e shenjtėrimit tė saj.
 
Ai nėnvizoi se Nėna Tereze i ka kaluar edhe kufijtė njerėzor dhe ėshtė bėrė nėnė e mbarė njerėzimit, tha me kėtė rast imzot Mark Sopi. Ai shtoi se njerėzimi deri mė tash nuk ka pasur njė grua tė tillė qė mbarė bota e ka quajtur nėnė, por tash ka Nėnėn Terezė.

Kremtja e Kėrshėndellave tha ai nėnkupton edhe njė tėrėsi feste liturgjike popullore dhe folklorike.

Pos meshave tė zakonshme nė qytetet kryesore tė Kosovės festa e Krishtlindjeve ėshtė shėnuar edhe me manifestime tė ndryshme kulturore e artistike qė kanė zgjatur deri nė orėt e para tė mėngjesit.
 

 
Nė Pejė nga njė shpėrthim autobombė ka humbur jetėn Adem Zeka
 
Pejė, 26 dhjetor 2002 - Dje rreth orės 18:40 nė aksin rrugor nė drejtim tė Spitalit tė Pėrgjithshėm tė Pejės ka ndodhur njė shpėrthim autobombė nga i cili ka humbur jetėn Ade, Zeka 55-vjeēar nga fshati Raushiq i Pejės
 
Ndryshe, Ademi ėshtė babai i dėshmores sė kombit Nurie Zeka.

Edhe zėdhėnėsi i Shėrbimit Policor tė Kosovės ka konfirmuar se nga njė masė shpėrthyese ka humbur jetėn Adem Zeka nga fshati Raushiq, ndėrkaq bashkėshortja e tij ėshtė lėnduar rėndė.

Nuk dihen ende as autorėt dhe as motivet e kėtij shpėrthimi pėr tė cilin policia e Kombeve tė Bashkuara ka ndėrmarrė hetime. Bomba ishte e vendosur nė automobilin qė e ngiste Adem Zeka.
 

 
Policia serbe nuk identifikon autorėt e krimeve ndaj shqiptarėve
 
Beograd, 26 dhjetor 2002 - Policia serbe mbetet e shurdhėr ndaj kėrkesave tė gjykatave qė tė identifikojė personat qė kanė bėrė vrasje dhe kanė marrė pjesė nė fshehjen e krimit ndaj shqiptarėve tė Kosovės, kufomat e tė cilėve janė gjetur nė varrezat masive, thuhet nė tekstin e Institutit pėr Raportime mbi Luftėn dhe Paqen.
 
Ky institut konstaton se gjatė zbulimit tė varrezave masive nė Bajtajnicė deri tash janė gjetur 770 kufoma tė vrarė nga paramilitarėt apo popullata serbe thuhet nė raport.
 

 
Shtajner: Statusi i Kosovės nuk mund tė zgjidhet kurrsesi me hapa tė njėanėshėm
 
Prishtinė, 26 dhjetor 2002 - Shefi i UNMIK-ut Mihajl Shtainer thotė se kur flitet pėr statusin e Kosovės, kjo ēėshtje nuk mund tė zgjidhet kurrsesi "me hapa tė njėanėshėm, siē ėshtė preambula e Kartės kushtetusese tė bashkėsisė shetėrore Serbi-Mali i Zi apo ndonjė vendim nė Prishtinė".

Nė njė bisedė pėr mediat e Kosovės nė gjuhėn serbe Shtainer ka thėnė se "askush nuk mundė tė ketė tė drejtėn e vetos, kurse nė fund pėr atw ēėshtje do tė vendosė Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara", por ka shtuar se "Kosova akoma nuk gjendet nė ate fazė".

Kryeadministratori ka theksuar se shqiptarėt si shumicė duhet tė angazhohen pėr pakicat, por se pakicat, veēanėrisht ajo serbe, duhet tė pranojnė "realitetin e ri nė Kosovė, qė ėshtė ndryshe nga ai i vitit 1999".

Shtajner ka theksuar se shqiptarėt si shumicė duhet tė angazhohen pėr pakicat, ndėrkaq pakicat, veēanėrisht ajo serbe duhet tė pranojnė realitetin e ri nė Kosovė qė ėshtė ndryshe nga ai i vitit 1999.
 

 
Faruk Ramadani u shpall boksieri mė i mirė pėr kėtė vit
 
Prishtinė, 26 dhjetor 2002 - Faruk Ramadani boksier i Klubit "Kastrioti" tė Ferizajit, me tė gjithė meqet e fituara, pa asnjė humbje, u shpall si boksieri mė i mirė i Kosovės pėr kėtė vit. Ndėrkaq, si trajner mė i mirė u shpall Afrim Majanci nga Klubi i boksit "Prishtina", ekip ky qė u shpall edhe si mė i miri pėr kėtė vit.
 

 
Sali Berisha ka hedhur idenė e bashkimit tė tė gjitha partive tė djathta opozitare nė njė forcė tė vetme
 
Tiranė, 26 dhjetor 2002 - Kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė Sali Berisha ka hedhur idenė e bashkimit tė tė gjitha partive tė djathta opozitare nė njė forcė tė vetme. Por, njė propozim i tillė ka ngjallur reagime brenda partive opozitare.
 
Z. Berisha ka thėnė se gjatė vitit 2003 do tė diskutohet strategjia e pėrbashkėt qė mendon Partia Demokratike, pėrkatėsisht tė jetė njė hap drejt bashkimit tė forcave tė djathta.
 
Mirėpo, kryetari i Partisė Republikane Fatmir Mehdiu ėshtė shprehur se ky propozim i Berishės nė parim ėshtė njė gjė e mirė bashkimi i opozitės. Legalistė thanė se nuk do tė pajtohen me shkrirje nė njė parti tė vetme.
 
Ndėrkaq kundėr idesė sė z. Berisha ka dalė gjithashtu Balli Kombėtar si dhe Partia Demkrate e Reformuar. Shpėtim Roēi kryetar i ballistėve e ka quajtur thjesht shaka idenė e Berishės.
 

 
Nga njė shpėrthim nė qendėr tė Kumanovės ėshtė njė i vrarė dhe pesė tė plagosur
 
Kumanovė, 26 dhjetor 2002 - Nga shpėrthimi i njė mekanizmi nė qendėr tė Kumanovės qė besohet tė ketė qenė granatė dore ėshtė vrarė Radivoje Grozdanovski, kurse pesė persona tė tjerė janė plagosur, njofton policia e Maqedonisė. Mekanizmi shpėrthyes ishte i vendosur nė njė kontejner bėrllogu nė qendėr tė qytetit, kurse policia ka ndėrmarrė hetime.
 

 
Beogradi dhe serbėt e Kosovės kanė arritur marrrėveshje pėr strategjinė e pėrbashkėt
 
Beograd, 26 dhjetor 2002 - Kryeministri i Serbisė Zoran Gjingjiq ka deklaruar se gjatė takimit tė djeshėm nė Beograd me pėrfaqėsuesit politikė tė serbėve tė Kosovės ėshtė arritur marrėveshja pėr hartimin e strategjisė sė pėrbashkėt pėr pėrmirėsimin e kushteve pėr bashkėsinė nacionale serbe nė Kosovė.
 
Gjingjiq nuk ka dhėnė shumė hollėsi pėr kėtė strategji, por ka theksuar se hap i parė dhe mė i rėndėsishėm ėshtė formimi i vetėadministratave lokale tė popullit serb nė komunat nė tė cilat ata pėrbėjnė shumicėn dhe nė lokalitetet ku bėjnė shumicėn sikurse bashkėsitė lokale dhe fshatrat.

Ndėrkaq, zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq theksoi se nė organizimin e ardhshėm institucional tė serbėve tė Kosovės UNMIK-u nuk mund tė pengojė, ngase ky organizim sipas tij qenka paraparė nė Kornizėn Kushtetuese tė Kosovės.
 

 
Nė kufirin verior tė Maqedonisė nuk ka grupe terroriste dhe as kampe pėr stervitje
 
Shkup, 26 dhjetor 2002 - Nė kufirin verior tė Maqedonisė nuk ka grupe terroriste dhe as kampe pėr stervitje, porse akoma ekzistojnė grupe tė caktuara kriminale qė dėshirojnė tė shkaktojnė incidente. Kėshtu ka deklaruar gjenerali maqedonas Aleksandėr Bojaxhijev.
 

 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot njė militant tė lartė tė Xhihadit islamik
 
Xhenin, Bregu Perendimor, 26 dhjetor 2002 – Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (tė enjten) njė militant tė lartė tė Xhihadit islamik nė njė shkėmbim zjarri nė shtėpinė e tij nė fshatin palestinez Qabatija afėr qytetit Xhenin nė Bregun Perendimor, njofton Rojter. Zėdhėnėsi i armatės izraelite ka thėnė se gjatė kėtij shkėmbimi zjarri janė plagosur edhe katėr ushtarė izraelitė.

Banorėt e fshatit kanė thėnė se autoblindat izraelite kanė hyrė nė fshat dhe e kanė rrethuar shtėpinė e Hamza Abu Roubit, 35 vjeēar, lider lokal i Xhihadit islamik dhe gjatė luftimeve ėshtė vrarė Abu Roubi dhe janė plagosur katėr palestinezė tė tjerė.
 
Po kėshtu, njoftohet se nė kėtė fshat janė arrestuar edhe dy pjesėtarė tė Xhihadit islamik. Ndėrkaq, nė operacione tė veēanta nė fshatrat palestineze, forcat izraelite kanė arrestuar nėntė palestinezė tė kėrkuar, ka thėnė zėdhėnėsi i armatės izraelite.
 

 
Njė tiketė llotarie nė Virxhini tė SHBA-ve ka fituar shumėn prej 315 milionė dollarėsh
 
Los Angjelos, 26 dhjetor 2002 – Njė tiketė llotarie e shitur nė natėn e Krishtlindjeve tė sė mėrkurės nė Virxhininė Perendimore tė Shteteve tė Bashkuara ka fituar shumėn marramendėse prej 315 milionė dollarėsh, njofton Rojter. Llotaria ėshtė luajtur nė 23 shtete tė SHBA-ve plus Uashingtoni DC dhe Ujdhesat Virxhine. Numri fitues ėshtė 5, 14, 16, 29 dhe 53.
 

 
Seuli shqetėsohet nga lėvizjet nė Korenė Veriore
 
Seul, 26 dhjetor 2002 - Autoritetet e Koresė sė Jugut janė shprehur se egziston nevoja pėr pėrpjekje tė mėtejshme diplomatike qė mund tė bėjnė tė mundur shmangien e krizės pasi Korea e Veriut filloi dėrgimin e karburantit nė njė uzinė bėrthamore qė mund tė pėrdoret pėr tė prodhuar pluton.
 
Presidenti Kim Dae Jung i tha Kėshillit tė tij tė Sigurimit se Seuli duhet tė punojė me Shtetet e Bashkuara dhe Japoninė pėr tė ndaluar keqėsimin e situatės nė Gjirin Korean.
 
Tė mėrkurėn zyrtarė tė Kombeve tė Bashkuara thanė se koreanoveriorėt kishin dėrguar karburant nė reaktorin e Jongbjonit, i cili nuk ėshtė pėrdorur qė nė vitin 1994.
 
Zėdhėnėsi i Agjencisė Ndėrkombėtare tė Energjisė Atomike tha se agjencia e tij ishte e shqetėsuar, por ai tha se nuk kishte ende shenja se Korea e Veriut po pėrpiqej tė rifillonte prodhimin e armėve bėrthamore.
 

 
Australia do tė ndėrmarrė masa sigurie pėr ambasadat
 
Melburn, 26 dhjetor 2002 - Qeveria australiane po zhvendos njė nga ambasadat e saj dhe po shqyrton mundėsinė e lėvizjes edhe tė ambasadve tė tjera si rezultat i shqetėsimeve nė rritje pėr situatėn e sigurisė pas bombardimeve nė Bali nė tetor.
 
Njė zėdhėnės i ministrisė sė jashtme konfirmoi se njė nga ambasadat qė do tė zhvendoset ėshtė ajo nė kryeqytetin e Filipineve, Manila. Njoftimet e medias australiane thonė se do tė zhvendosen edhe ambasada tė tjera nė Lindjen e Mesme dhe Azinė juglindore.

Zėdhėnėsi tha se do tė rritej siguria nė shumicėn e misioneve australiane jashtė me struktura shtesė survejimi pėr t'i mbrojtuar ambasadat nga auto bombat.
 

 
Si pasojė e reshjeve tė mėdha tė borės nė disa pjesė tė SHBA kanė humbur jetėn tė paktėn 15 pėrsona
 
Okllahomė, 26 dhjetor 2002 - Si pasojė e reshjeve tė mėdha tė borės nė disa pjesė tė SHBA kanė humbur jetėn tė paktėn 15 pėrsona. Mė sė shumti janė qėlluar qytetet Oklahoma, Teksas dhe Luiziana, ku reshjet e borės janė shumė tė rralla. Ekspertėt thonė se moti i ligė do tė vazhdojė edhe mė tutje.
 

 
Vritet udhėheqėsi i degės sė partisė promoskovite nė kryeqytetin e Ēeēenisė
 
Grozni, 26 dhjetor 2002 - Njė person i paidentifikuar ka vrarė Sajed-Amin Adizov udhėheqėsin e degės sė partisė pro-moskovite nė kryeqytetin e Ēeēenisė, Partisė sė Rusisė sė Bashkuar. Mediat ruse njoftojnė ndėrkohė se 28 kryengritės ēeēenė u janė dorzuar nė Grozni autoriteteve federale.
 

 
Tre persona janė vrarė nė provincėn Penxhab tė Pakistanit
 
Lahore, 26 dhjetor 2002 - Tre persona janė vrarė, kurse shtatė janė plagosur kur njė sulmues i paidentifikuar ka hedhur njė granatė nė Kishėn protestante nė provincėn Penxhab tė Pakistanit.
    

Copyright©2000-2002 Trepca.net