25/12/2002 - Trepēa.net

ATI I SHENJT GJON PALI I DYTĖ NĖ KRISHTLINDJET E 25-TA TĖ PAPATIT TĖ TIJ, NĖ SELINĖ E SHENJT NĖ VATIKAN, NGREH ZĖRIN E ARSYES:

KRISHTLINDJA ĖSHTĖ MISTERI I PAQES - JEZUSI LIND PĖR NJERĖZIMIN MBARĖ


   
Qytet i Vatikanit, 25 dhjetor 2002 (Engjėll Koliqi)
 
Kremtimi i Krishtlindjeve nė Selinė e Shenjt nė Vatikan ka filluar mbrėmė nė ora 18, kur Ati i Shenjt Gjon Pali i Dytė ka bekuar Dritėn e Paqes, tė sjellur nga grazhdi antik (ku ėshtė lindur Jezusi), qė ruhet nė Bazilikėn e shėn Andreut tė Vallės.
 
Nė Meshėn Solemne tė Mesnatės tė Krishtlindjes, tė 25-tėn me radhė nė papatin e tij, nė Bazilikėn e Shėn Pjetrit nė Vatikan, nė praninė e mbi dhjetėmijė besimtarėve e i shoqėruar nga shumė kardinaj, ipeshkėvinj e priftėrinj, Papa ka ngritur lartė zėrin e arsyes pėr paqe nė botė dhe pėr mirėqenien e njerėzimit mbarė.
 
Krishtlindja ėshtė misteri i paqes - ka thėnė Gjon Pali i Dytė dhe ka shtuar - Jezusi lind pėr njerėzimin mbarė dhe ėshtė simbologjia e paqes qė duhet tė bartet nė zemrat e tė gjithė njerėzve. Simboli i paqes le t'i ngroh' edhe zemrat e atyre qė vuajnė pėr shkak tė konflikteve luftarake, le tė jetė simbol i ēlirimit pėr tė varfėrit dhe tė shtypurit dhe shenjė e mėshirės pėr ata qė janė tė mbyllur nė mėkat. Paqja ėshtė e vlefshme dhe e patjetėrsueshme pėr tė gjithė, prandaj nga Shpella e Betlehemit le tė nxjerrim mesazhin kuptimplotė.
   
Nė pėrfundim Papa ka thėnė: besimtarėt e tė gjitha religjioneve janė tė thirrur bashkė me tė gjithė njerėzit vullnetmirė, duke shmangur ēdo formė tė mostolertancės, mosdurimit e diskriminimit, ta konstruktojnė paqen pėr njerėzimin mbarė.
 
     Nė Meshėn e sotme tė mesditės, nė sheshin e Shėn Pjetrit nė Vatikan, ku kishin ardhur rreth njėqindmijė besimtarė - nga tė gjitha kontinentet, nė mesin e tė cilėt shumė personalitete botėrore, Ati i Shenjt ka shqiptuar urimet e Krishtlindjeve nė 62 gjuhė botėrore. Ndėr tė parat ishte urimi nė gjuhėn shqipe: Pėrshumėvjet Krishtlindjet!
 
Pėrmes mondovizionit, meshėt solemne dhe mesazhin e Krishtlindjeve qė Papa i drejtoi njerėzimit mbarė, e kanė transmetuar drjtpėrdrejt radiotelevizionet e mė shumė se 50 shteteve. Nė fund Papa ka dhėnė Bekimin Tradicional Apostulik Urbi et Orbi, qė ėshtė i vlefshėm edhe pėr ata qė e pėrcjellin pėrmes radiotelevizionit. 

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.