24/12/2002 - Trepēa.net

Presidenti Rugova pėrgėzon Papa Gjon Palin II pėr Krishtlindje dhe e fton tė vizitojė Kosovėn pėr festėn e Pashkėve


Prishtinė, 24 dhjetor 2002 (QIK) - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova me njė telegram urimi ka pėrgėzuar Atin e Shenjtė, Papa Gjon Pali II, me rastin e Krishtilindjeve. Nė urimet e Presidentit Rugova thuhet:

"I dashuri Ati i Shenjtė,

Ju lutem, pranoni urimet e mia nga zemra dhe tė popullit tė Kosovės pėr festėn e Krishtlindjeve tė shenjta.

Ju pėrshėndes nga Kosova – nga Dardania antike, me dėshirė qė tė vazhdoni tė luteni pėr Kosovėn, pėr lirinė dhe pėr njohjen formale tė Pavarėsisė sė saj.

Shenjtėria Juaj,

Na gėzuat shumė qė nė prag tė Krishtlindjeve e bėtė njohjen e mrekullisė sė Nėnės Tereze nė shėrimin e njerėzve, sepse ajo vetė ėshtė njė mrekulli si Nėnė e Kosovės dhe Nėnė universale e njerėzimit.

Ati i Shenjtė,

Kam nderin t'Ju njoftoj se nė ditėn e Pashkėve do tė vendoset gurthemeli i katedralės nė qendėr tė Kryeqytetit tė Kosovės.
 
Ėshtė dėshirė dhe lutje e popullit tė Kosovės qė tė gjeni mundėsi tė merrni pjesė nė kėtė ceremoni pėr tė bekuar fillimin e ndėrtimit tė Katedralės sė Kosovės".

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.