24/12/2002 - Trepēa.net

Kadare pėr debatet rreth ēėshtjes sė flamurit nė Kosovė


   
Tiranė, 24 dhjetor 2002 - Duke komentuar pėr "Zėrin e Amerikės" debatet e kohėve tė fundit pėr statusin e Kosovės dhe ēėshtjen e flamurit, shkrimtari i njohur Ismail Kadare tha:

"Unė mendoj se ēėshtja e shenjave tė Kosovės, e asaj qė quhet heraldik, duhet parė me gjakftohtėsi pa u ngarkuar artificialisht me ndjenja tė tepėrta qė ajo nuk i mban.
 
Ėshtė normale qė nė kushtet e reja politike, pėrderisa Kosova po ecėn drejt pavarėsisė, drejt njė uniteti tė saj shtetėror dhe politik, ajo mund tė ketė natyrisht shenja shtetėrore, shenja politike, heraldikėn e saj, por kjo kėrkesė nuk duhet shoqėruar me njė prapavijė mendimi tė keq.
   
Ēdo tė thotė prapavijė e mendimit tė keq?
 
Prapavijė e keqe e mendimit nė kėtė rast do tė ishte kur nė njė plan strategjik do tė mendohej qė populli shqiptar tė mos konceptohej si njė popull, por i ndarė nė dy popuj.
 
Ne e dimė tė gjithė qė kjo ka qenė njė propagandė e vjetėr serbe qė ka ngulur kėmbė prej shumė e shumė vitesh pėr t'i paraqitur shqiptarėt e Kosovės jo si shqiptarė, tė pangjashėm me shqiptarėt e Shqipėrisė, madje u kanė ndėrruar edhe emrin.
 
Pra kjo qenė njė propagandė e vjetėr me njė qėllim tė keq dhe kjo kėmbėngulje antishqiptare do ta quaja unė, pėr fat tė keq ėshtė pėrqafuar edhe nga renegatė shqiptarė, sepse ēdo mendim antishqiptar, historia ka treguar gjithmonė gjen renegatėt e vet.
 
Nė kėtė rast, shenjat kombėtare shqiptare janė parashtetėrore, parapolitike dhe ato nuk duhet tė pėrjashtohen. Nuk kanė pse tė pėrjashtohen.
 
Ndėrkaq, ato nuk mund tė pengojnė shenjat e reja shtetėrore, nėse gjendja e re politike e Kosovės nė marrėdhėniet e saj me Evropėn, me botėn do ta kėrkojnė.
 
Nuk shoh ndonjė gjė tė keqe, me pėrjashtim tė kėtij prapamendimi, i cili ka qenė pėrpara njė prapamendim i pabesė. Ai nuk duhet tė ekzistojė nė kėtė rast".

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.