24/12/2002 - Trepēa.net

Delegacioni i Podujevės qė vizitoi Republikėn e Ēekisė u kthye nė Kosovė


Veliu-Tvrdik.jpg (27566 octets)  
Podujevė, 25 dhjetor 2002 (TN) –  Nė pėrfundim tė vizitės 2 javore tė delegacionit tė komunės sė Podujevės, Ministri i Mbrojtjes i Republikės Ēeke z. Jaroslav Tvrdik mori pjesė nė programin e organizuar pėr nder tė delegacionit nga Kosova.
 
Nė kėtė tubim pos 60 nxėnėsve tė 11 shkollave fillore tė Podujevės dhe nxėnėsve tė shkollave ēeke, mori pjesė edhe delegacioni i komunės i udhėhequr nga kryetari Veliu, Kryeshefi i Gjenerashtabit i Armatės ēeke z. Pavel Shtefka, zonja Bella Grande Jensen dhe ushtarakė e mysafirė tjerė.
 
“Pėrveē misionit Tuaj ushtarak paqėsor, ndihmat e popullit mik ēek, Qeveria Juaj diti ti orientojė te ajo qė ėshtė shumė e ēmuar: nė shėndetėsi, nė shkollė – dije, pėr fėmijėt, pėr tė ardhmen”, ka theksuar kryetari i komunės sė Podujevės z. Agim Veliu nė fjalėn pėrshėndetėse nė pėrfundim tė vizitės nė Ēeki.  Vizita e delegacionit nga Kosova nėn patronatin e Ministrit Tvrdik, sipas kryetarit Veliu ka rezultuar shumė e suksesshme. 
 
“Takimet tona me udhėheqjet e komunave Usti nad Orlici dhe Horni Pllana, pėrvoja e tyre nė ndėrtimin dhe menaxhimin institucional tė aktiviteteve e tė shėrbimeve si dhe mirėsia pėr tė na oforuar atė pėrvojė, na obligon tė ēmojmė, por edhe tė shėrbehemi nė praktikėn tonė nė Podujevė”, ka pohuar z. Veliu. 
 
Delegacioni i komunės sė Podujevės ka pasur takime edhe me ekspertė tė arkitekrurės ku u kėmbyen pėrvoja, ide dhe u diskutua pėr ēėshtje tė panifikimit urban dhe hapėsinorė. Me interes tė ndėrsjellė ishte takimi me biznesmenėt e odės ekonomike tė Bohemisė jugore ku u kėmbyen ide pėr mundėsitė e bashkėpunimit nė sfera tė ndryshme, mirėpo shėrbimet turistike, ruajtja e resurseve natyrore, tradita kulturore dhe historike qenė tė njė rėndėsie tė veēantė nė takimet dhe vizitat nė Horni Pllana dhe nė Ēeshki Krumllov.
 
“Aktivitetet e nxėnėsve nga Podujeva me fėmijėt e shkollave ēeke, u kthyen atyre atė pėr ēka ata kanė mė sė shumti nevojė”, ka theksuar kryetari Veliu duke shtuar se nė punė e bashkėrisht me fėmijėt ēekė ata u gėzuan, iu kthye buzėqeshja qė u ka munguar bukur kohė dhe merita pėr kėtė i takon udhėheqėses sė organizatės “Qindkėmbėshja” zonjės Bella Grande Jensen.
 
z. Veliu ka falėnderuar ushtarakėt ēekė qė u pėrkujdesėn pėr nxėnėsit, majorėt: Shullek, Milliqicki, Kout,  zonjushės Lenka dhe z. Vollni qė pėr nxėnėsit e Podujevės mbeten e tė dashur e tė rrespektuar.
 
Delegacioni nga Podujeva mbrėmė u kthye nė Kosovė.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.