24/12/2002 - Trepēa.net

Rexhep Boja pėrgėzoi imzot Mark Sopin me rastin e festės sė Kėrshėndellave


Prishtinė, 24 dhjetor 2002 - "Kam kėnaqėsinė e veēantė qė, me rastin e festės sė kėrshėndellave, nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės dhe nė emrin tim personal, Juve dhe tė gjithė besimtarėve katolikė tė Ju pėrcjellim urimet tona mė tė ngrohta, me dėshirė pėr lumturinė dhe mirėqenien tuaj", thuhet nė urimet e kryetarit tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės Rexhep Boja dėrguar imzot Mark Sopit dhe Ipeshkvisė sė Prizrenit, me rastin e festės sė Kėrshėndellave.

"Populli shqiptar i Kosovės, edhe pse i shumėvuajtur, vazhdimisht ka ditur t'i ēmojė idealet e tij kurse si popull besimtarė, vazhdimisht ka ēmuar tolerancėn dhe mirėkuptimin e ndėrsjellė. Edhe ne, duke u bazuar nė kėto ideale, kemi zhvilluar njė bashkėpunim solid, i cili nė tė ardhmėn shpresojmė tė jetė edhe mė i lartė dhe i frytshėm.

Me dėshirė se nė rrugėn tonė tė drejtė, do gėzojmė ndihmėn e Zotit tė Gjithmėshirshėm dhe me shpresė se festat tona tė ardhshme do t'i presim nė Kosovėn tonė tė pavarur, edhe njė herė Ju urojmė dhe ngrohtsisht Ju pėrshėndesim", thuhet nė fund tė urimeve tė Rexhep Bojės pėr festat e Kėrshėndellave.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.