23/12/2002 - Trepēa.net

Biblioteka  e qytetit hapi ekspozitėn e librit


Ekspozita-e-librit-Podujeve2002.jpg (61787 octets)     Podujevė, 23dhjetor 2002 (TN) - Nė kuadėr tė takimeve kulturore tradicionale “Kadri Kadriu” nė Podujevė, biblioteka e qytetit hapi ekspozitėn e librit.
 
Sipas drejtorit tė drejtorisė pėr kulturė, rini dhe sport Nexhmi Balaj, qėllimi i kėsaj ekspozite ėshtė qė dashamirėt e librit tė njoftohen me titujt e botimeve tė librave nga autorė tė huaj dhe shqiptarė.
 
Ekspozita do tė jetė e hapur prej 16-23 dhjetor 2002. “E veēanta e bibliotekės sonė ėshtė se posedon  edhe libra shumė tė vjetra qė janė botuar qysh para luftės sė dytė botėrore” u shpreh z. Balaj.
 
Bibloteka e qytetit aktualisht ka 3500 tituj librash tė ndryshėm.
  
 

  
Nga teatri i qytetit u shfaq parodia “Ēa ka...?”
 
shfaqja-Cka-ka....jpg (61934 octets)    
Nė mbrėmjen e parafundit tė takimeve kulturore “Kadri Kadriu” nė restoranin “Beni Dona” u shfaq parodia “Ēa ka...?” sipas skenarit dhe regjisė sė Agron Gėrgurit.
 
“Kjo parodi u shfaq edhe nė Durrės, kurse njė pjesė e kėsaj parodie ėshtė shkėputur ku edhe kemi marrė pjesė nė humoriadėn e Kosovės e cila u mbajt nė Gllogofc dhe u shpėrblyem me vendin e dytė” u shpreh Agron Gėrguri.
 
Kjo shfaqje prezanton debate paraelektorale  tė partive politike gjatė fushatės parazgjedhore dhe premtimet e  e liderėve politik.
 
Nė rolet kryesore luajtėn: Gani Podvorica, Ramadan Oraca, Sabit Kopalla, Fatime Abdullahu, Pėrparim Shala, Nora Ejupi dhe Muhamet Zeka.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.