23/12/2002 - Trepēa.net

Nė Podujevė gjysmėvjetorin e parė e pėrfunduan 19824 nxėnės


   
Podujevė, 23 dhjetor 2002 (TN) - Nė komunėn e Podujvės procesi mėsimor i  gjysmėvjetorit tė parė pėrfundoi nė 29 shkolla fillore dhe nė 3 tė mesme.
 
“Pėr shkak tė gravės 10 ditėshe tė arsimtarėve  ka pasur ngecje nė realizimin e planprogramit por orėt e humbura janė kompenzuar sepse procesi mėsimor ėshtė mbajtur tė shtunave” u shpreh zyrtari i lartė i arsimit nė zyrėn pėr zhvillim tė arsimit tė Podujevės z. Afrim Rrahmani.
 
Sipas tij klasėt e nėnta filluan mėsimin me vonesė pėr shkak tė renovimit tė shkollės, por janė kompenzuar 70% tė procesit mėsimor, kurse nxėnėsit e klasėve tė nėnta janė nė pushim por gjysmėvjetori i parė nuk ka pėrfunduar sepse ata do tė fillojnė mėsimin mė 6 janar 2003.
 
“Gjysmėvjetori i parė pėr klasėt e nėnta  do tė pėrfundoj mė 13 janar kėshtu qė do tė mbeten vetėm 2 javė mėsimi pa u realizuar” tha z. Rrahmani.
  
Arsimtarja e kimi-fizikė znj. Mynavere Abdullahu shprehet se planprogrami i planifikuar pėr kėtė gjysmėvjetor nuk ėshtė realizuar nė tėrėsi pėr arsye tė grevės sė arsimtarėve dhe disa festave, mirėpo orėt e humbura janė kompenzuar tė shtunave.
 
Nė komunėn e Podujevės gjysmėvjetorin e parė e pėrfunduan 19824 nxėnės tė 29 shkollave fillore dhe tri tė mesme ndėrsa 1780 nxėnės tė klasėve tė nėta do ta pėrfundojnė gjysmėvjetorinė e parė mė 13 janar.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.