23/12/2002 - Trepēa.net

Akademik Nexhat Daci uron pėr festėn e Kėrshėndellave


  
  
Prishtinė, 23 dhjetor 2002 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, akademik Nexhat Daci pėrgėzon tė gjithė qytetarėt e besimit katolik dhe qytetarėt e Kosovės festėn e Kėrshėndellave, me dėshirat mė tė mira pėr mirėqenje familjare, mirėkuptim, paqe dhe solidaritet njerėzor.

Nė vazhdim tė urimeve tė akadamik Dacit thuhet:

- Kosova, i gjithė populli saj, kėto Kėrshėndella i pret me besim e shpresė, me vullnet tė fortė qė tė ndėrtohet njė shoqėri demokratike e tė gjithė njerėzve tė lirė e tė barabartė, tė interguar nė Evropėn e bashkuar, qė si civilizim ne shqiptarėt jemi tash e dymijė vjet.

Duke festuar Kėrshėndellat, nė mjediset tona familjare, nė atmosferė gėzimi me mė tė dashurit tanė, tė pėrkujtojmė tė gjithė dėshmorėt qė ranė nė altarin e atdheut, qė ne dhe brezat qė vijnė, tė gėzojmė lirinė. Falenderim tė veēantė nė lutjet tona tė kemi pėr bijtė dhe bijat e UĒK-sė, pėr familjet e tyre qė u martirizuan pėr Kosovėn.
 
Kėrshėndellat u urojmė tė gjithė ushtarėve tė KFOR-it, administratės sė UNMIK-ut, OSBE-sė, pėrfaqėsive ndėrkombėtare dhe asociacioneve tė tjera, qė janė me mision tė shenjtė paqeje nė Kosovė. Urojmė qė nė kėto ēaste tė ndjenjave hyjnore tė jenė nė mendje dhe nė shpirt me familjet dhe me tė dashurit e tyre.
 
Kosova ėshtė vendi i pėrbashkėt ku shndrit drita e Zotit, qė sjell paqen dhe dashurinė mes njerėzve, - thuhet nė fund tė urimeve tė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės pėr festėn e Kėrshėndellave.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.