20/12/2002 - Trepēa.net

Presidenti Rugova priti komandantin suprem tė forcave tė armatosura tė Suedisė


   
Prishtinė, 20 dhjetor 2002 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot komandantin suprem tė forcave tė armatosura tė Suedisė, gjeneralin Johan Hederstedt.
 
Presidenti Rugova e njohu mysafirin e lartė nga Suedia me zhvillimet aktuale nė Kosovė dhe progresin e arritur nė tė gjitha fushat e jetės, me objektivat e qeverisė, si dhe me gjendjen e sigurisė, pėr tė cilėn tha se ėshtė gjithnjė e mė mirė falė forcave paqeruajtėse, pjesėtarėve tė SHPK-sė dhe policisė sė UNMIK-ut.
 
Presidenti falėnderoi Suedinė pėr ndihmėn dhe pėrkrahjen e vazhdueshme pėr Kosovėn nė kėto tri vite e gjysmė pas luftės. Zoti Rugova edhe me kėtė rast ritheksoi se njohja formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė qetėsonte rajonin.

Gjenerali Hederstedt premtoi pėrkrahjen e mėtejshme tė Suedisė pėr Kosovėn, duke theksuar se vendi i tij dhe bashkėsia ndėrkombėtare angazhohen pėr njė Kosovė multietnike e demokratike dhe tė zhvilluar ekonomikisht.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.