20/12/2002 - Trepēa.net

Situatė e qetė nė komunėn e Podujevės


John.Ducette.jpg (45720 octets)     
Podujevė, 20 dhjetor 2002 (TN) - Mosmarrveshjet nė mes tė gazetarėve dhe policisė sė UNMIK-ut nė Podujevė qė pėr pasojė patėn pezullimin e pėrkohshėm tė bashkėpunimit tashmė i takojnė tė kaluarės ngase falė mirėkuptimit tė dyanshėm bashkėpunimi do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen ka njoftuar komandanti i policisė sė UNMIK-ut nė Podujevė, John Doucette duke vazhdua se as ne si polici dhe as ju si gazetarė nuk duhet tė punojmė sipas emocioneve por sipas rregullave tė punės qė kemi tė pėrcaktuara.
 
Ai me kėtė rast njoftoi se kjo ėshtė bėrė nė saje tė konsultės qė ka bėrė stafi komandues i  stacionit policor nė Podujevė me komandantin e policisė regjionale nė Prishtinė Robbi Padlov.
 
Kryetari i Shoqatės sė Gazetarėve llapjan z. Fadil Halimi pasi qė ka vlersuar se gjatė tri vjetėve tė kaluara bashkpunimi nė mes policisė sė UNMIK-ut dhe gazetarėve ka qenė nė nivel, nė emėr tė kėtij asociacioni ka falenderuar z.Doucette pėr gatishmėrin e tij pėr tė bashkėpunuar nė tė ardhmen.
  
presskonferenca-20.12.02.jpg (51492 octets)
 
Z. Halimi  me kėtė rast kėmbėnguli qė gazetarėt llapjan nuk e kanė keqinterpretuar fjalėn e zv.komandantit tė UNMIK-ut Wiegant. Doucette me kėtė rast njoftoi se pas Vitit tė Ri tė gjitha lokalet hoteliere nė kėtė komunė nuk do tė lejohen tė punojnė pas orės 24.
 
Ndėrsa parandalimin e shitjes sė fishekzjarreve dhe petardeve z. Douccette tha se pėr kėtė duhet tė sjell vendim Kuvendi i Komunės i Podujevės nė mėnyrė qė atė ta zbatojė mė pas policia e UNMIK-ut.
 
Nė vazhdim z.Doucette ka njoftuar pėr situatėn e sigurisė nė komunėn e Podujevės ku gjatė kėsaj jave  ka ndodhur njė tentim vrasje, dy plaqkitje, njė rast kėrcnimi, pesė mosmarrveshje, pesė raste tė tentim rrahjes, shtatė raste tė tentim vjedhjes, pesė aksidente nė trafik etj.
 
Po ashtu ai njoftoi se gjatė kėsaj jave nė Stacionin policor nė Podujevė kanė filluar punėn edhe 21 pjestarė tė SHPK-sė.
 
Nė vazhdim tė konferencės me gazetarė pėrfaqėsuesit e KFOR-it ēek e sllovak dhe britanik paraqitėn aktivitetin e tyre gjatė kėsaj jave ku si njoftoi komandanti i KFOR-it ēek e sllovak nėnkoloneli Peter Prochazka ėshtė ndėrmarr njė operacion i pagėzuar me emėrin "Reptili"ku ėshtė kontrolluar fshati Lluga.
 
“Fshati Llugė  ėshtė kontrolluar si pasojė e ndėgjimit tė krismave tė shpeshta, kurse pas kontrollimit kemi gjetur njė armė, dhe disa armė tė ftohta” tha z. Peter Prochazka duke vazhduar se  aksionet e KFOR-it do tė vazhdojnė edhe nė tė ardhmen aty ku dėgjohen krisma.
 
Nė fund tė preskonferencės sė sotme pėr gazetarė zėdhėnėsi i KROR-it britanik z.Peter Horne njoftoi pėr 80 patrollime qė ka bėrė KFOR-i dhe sipas tij gjendja e sigurisė nė komunėn e Podujevės ėshtė e qetė.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.