20/12/2002 - Trepēa.net

     Lajme, 20.12.2002


Pėrmbajtja:

 • Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor u prit nė KK tė Prishtinės

 • Nesėr nė Prishtinė i fillon punimet konferenca dyditore e tė rinjve nga tė gjitha viset shqiptare

 • Nė Gjenovė organizohet njė mbrėmje bamirėsie pėr fėmijėt e Kosovės

 • KS: Pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tė pėrmbushen tė gjitha standardet

 • Nė Kosovė po bėhen pėrgatitjet pėr ngritjen e njė universiteti amerikan

 • Universiteti serb i licencuar nga UNMIK-u pėr strukturat komunale nė Mitrovicė ėshtė ilegal

 • Reth 7000 litra benzinė tė kontrabanduara janė zėnė nga policia e UNMIK-ut nė rrugėn Mitrovicė – Prishtinė

 • Konstituohet Senati i UP pėrkundėr vendimit tė Ministrisė sė Arsimit qė kjo ēėshtje tė shtyhet deri mė 15 qershor

 • Riatdhesohen nė Shqipėri 37 tė burgosur nga burgjet greke

 • Zonat veriore tė Shqipėrisė kėrkojnė mė shumė ndihmė nga qeveria

 • B.Trajkovski: Maqedonia nuk mund t'i pranojė tezat se pėrcaktimi i kufirit duhet tė presė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės

 • Nė Rripin e Gazės ėshtė vrarė njė palestinez i armatosur dhe njė kolon izraelit

 • Bush pritet tė bėjė sot komentet e para lidhur me deklaratėn e Irakut

 • Kryengritės tė dyshimtė islamikė kanė vrarė tri vajza tė reja nė Kashmirin indian

 • Forcat izraelite kanė vrarė njė vajzė 11-vjeēare palestineze

 • SHBA-tė pohojnė se Bagdadi nuk ka vepruar nė pėrputhje me rezolutėn e Kombeve tė Bashkuara

 • Para njė kampi fushor gjerman nė Afganistan ka hedhur veten nė ajėr nja kamikaz afgan

 • Bashkėpunim mė i madh nė mes tė policisė evropiane "Europol" dhe autoriteteve amerikane

 • Janė arrestuar nėntė anėtarė tė Organizatės ilegale baske ETA


 
Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor u prit nė KK tė Prishtinės
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2002 - Ministri i Ambientit dhe Planifikimit Hapsinor z.Ethem Ēeku, me bashkėpunėtorė vizitoi sot Kuvendin Komunal tė Prishtinės dhe u prit nga z.Ismet Beqiri, kryetar.

Nė takim u bisedua lidhur me disa projekte tė caktuara qė kanė tė bėjnė me rregullimin e ambientit hapsinor ne kėtė komunė si dhe pėr kthimin e normalitetit nė kėtė fushė qė tashmė ka marrė pėrmasa degjeneruese.
 
Ministri Ēeku tha me kėtė rast se ėshtė nė fazėn pėrfundimtare hartimi i ligjit pėr planifikimin hapsinor nė mėnyrė qė sa mė pare qė tė jet e mundur tė vėndosim bazamentin pėr planifikim tė qėndrueshėm hapsinor jo vetėm nė komunėn e Prishtinės, por edhe me gjėrė nė nivel tė vendit.
 
Poashtu, po bėhėn pėrgatitje edhe pėr formimin e njė grupi ekspertėsh, i cili do tė merrej me hartimin e njė programi konkret pėr Prishtinėn nė kėtė fushė.

Kryetari i komunės sė Prishtinės Ismet Beqiri theksoi se edhe nė tė ardhmen nuk do tė mungojė bashkėpunimi me nivelin qėndror me qėllim qė t`i jipet krah zhvillimit tė kėsaj komune nė tė gjitha fushat. Gjithashtu ai theksoi se me Ministrinė e Ambientit dhe Planifikimit Haėpsinor do tė thellohen marrėdhėniet dhe do tė shkėmbehen pėrvojat e pikėpamjet nė mėnyrė qė Prishtina tė kthehet nė njė qendėr tė planifikuar urbane dhe tė jetė konkurente me qytetet simotratė Evropės.
 

 
Nesėr nė Prishtinė i fillon punimet konferenca dyditore e tė rinjve nga tė gjitha viset shqiptare
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2002 - Nesėr, mė 21 dhjetor, nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė, nė orėn 11.00, i zhvillon punimet Konferenca dyditore e tė rinjve, me temėn "Tė rinjtė - njė shans mė shumė pėr integrime", e organizuar nga Forumi i Rinisė sė LDK-sė.

Nė kėtė konferencė, pėrfaqėsuesit e organizatave rinore politike nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Lugina e Preshevės do tė diskutojnė pėr rolin dhe ndikimin e tė rinjve nė proceset demokratike dhe tė integrimeve tė gjithanshme. Pritet qė pjesėmarrėsit nė fund tė kėsaj konference tė miratojnė njė deklaratė tė pėrbashkėt.

Fillimet e punimeve tė kėsaj konference do t'i pėrshėndesė edhe Presidenti i Kosovės, Dr.Ibrahim Rugova, ndėrsa tė ftuar janė edhe Kryeparlamentari Nexhat Daci, Kryeministri Bajram Rexhepi dhe ministri i kulturės, sportit dhe rinisė Behxhet Brajshori.
 

 
Nė Gjenovė organizohet njė mbrėmje bamirėsie pėr fėmijėt e Kosovės
 
Gjenovė, 20 dhjetor 2002 - Me moton "Me gjithė zemėr", mė 30 dhjetor, nė Teatrin "Carlo Felice" (Karlo Feliēe) tė Gjenovės organizohet njė mbrėmje bamirėsie pėr fėmijėt e Kosovės.
 
Nė kėtė mbrėmje do tė marrin pjesėe edhe kėngėtarėt e njohur Dennis Fantina, Filippa Giordano, Mango e Stadio. Sigla ėshtė realizuar nga Klaudio Balioni. Ky manifestim do tė transmetohet nė TV nga RAI1 mė 4 janar.
 

 
KS: Pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tė pėrmbushen tė gjitha standardet
 
Nju Jork, 20 dhjetor 2002 - Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ka pėrkrahur dhe ka verifikuar raportin e delegacionit tė tij i cili javėn e kaluar qėndroi nė Kosovė dhe nė Beograd, me konkluzionin se parakusht pėr fillimin e bisedimeve pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės paraqet pėrmbushja paraprake e tė gjitha standardeve tė pėrcaktuara me rezolutėn 1244 tė KS.
 
Nė bazė tė raportit tė shefit tė delegacionit, diplomatit norvegjez, Ole Peter Kolbi, ky qėndrim ka marrė mbėshtetjen e plotė tė pėrfaqėsuesit tė UNMIK-ut.
 
Delegacioni e ka njoftuar Kėshillin e Sigurimit pėr pėrparimin e dukshėm nė Kosovė i cili pasqyrohet me formimin e institucioneve kalimtare tė vetėqeverisjes nė formė tė Kuvendit dhe organeve lokale tė pushtetit.
 
Mė tutje nė raport konstatohet se kėto rezultate janė realizuar pikėsėpari falė angazhimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare, por theksohet se pėrcaktimi pėr atė proces nė Kosovė ėshtė mė i vogėl sesa ka mundur tė pritet.
 
Poashtu konstatohet se edhe shumėēka duhet tė bėhet nė vendosjen e qeverisjes sė ligjit, sigurimit tė kthimit tė papenguar dhe jetės sė pjesėtarėve tė bashkėsive etnike nė Kosovė dhe tė pėrgatitjeve pėr fillimin e privatizimit.
 
Gjithashtu nė raport u jipet pėrkrahje qėllimeve reale tė cilat i ka pėrcaktuar misioni i UNMIK-ut nė ndėrtimin e njė Kosove demokratike dhe multietnike, me konstatimin pėr lidhmėrinė reciproke tė stabilizimit dhe sigurisė sė Kosovės dhe stabilizimit tė shteteve pėrreth.
 

 
Nė Kosovė po bėhen pėrgatitjet pėr ngritjen e njė universiteti amerikan
 
Uashington, 20 dhjetor 2002 - Nė Kosovė po bėhen pėrgatitjet pėr ngritjen e njė universiteti amerikan. Tashmė ėshtė themeluar fondacioni pėr Universitetin e ardhshėm i cili mendohet fillimisht 100 studentė dhe dy degė: atė tė biznesit dhe tė shkencave shoqėrore.
 
Drejtori i planifikimit akademik pranė kėtij fondacioni dr. Endrju Gradinski thotė se pranimet e studentėve nė kėtė universitet do tė bėhen nė bazė tė meritave dhe gjuha e vetme e mėsimdhėnies do tė jetė anglishtja, pra do tė jetė njė universitet nė gjuhėn angleze.

Z. Gradinski nė njė interevistė dhėnė "Zėrit tė Amerikės" tha se nisma pėr krijimin e Universitetit amerikan nė Prishtinė ėshtė njė nismė vendore. Fondacioni ėshtė themeluar nga Agan Ismaili i cili ėshtė nga Kosova. "Aktualisht nė bordin ka intelektualė nga Kosova dhe amerikanė tė njohur.
 
Njė nga gjėrat pėr tė cilat krenohem mė shumė ėshtė fakti se unė jam njė person i huaj qė punojė pėr njė organizatė joqeveritare kosovare dhe jondėrkombėtare", tha z. Gradinski.
 
Ai shtoi se 65 pėr qind e kurseve bazė nė Universitetin amerikan tė Kosovės do tė jepen nga profesorė amerikanė. Pėr sa i pėrket tė tjerėve, tha Gradinski po studiohet mundėsia pėr tė marrė kosovarė qė janė arsimuar jashtė vendit dhe qė njohin mirė universitetet e stilit amerikan. Ai theksoi se diplomat e kėtij universiteti do tė njihen nga universitetet tjera tė botės.

Dr. Gridinski shpreson se klasa e parė nė kėtė universitet do tė pranohet nė verėn ose vjeshtėn e vitit 2003.
 

 
Universiteti serb i licencuar nga UNMIK-u pėr strukturat komunale nė Mitrovicė ėshtė ilegal
 
Mitrovicė, 20 dhejtor 2002 - Vendimi i shefit tė UNMIK-ut pėr licencimin e Universitetit serb tė Mitrovicės ėshtė vlerėsuar i padrejtė nga zyrtarėt komunalė dhe ata tė Fakultetit Xehtaro Metalurgjik nė Mitrovicė. Ndėrkohė qė zyrtarėt e UNMIK-ut thanė se kjo ėshtė bėrė me qėllim qė shkollimi i lartė i pjesėtarėve tė minoritetit serbė tė jetė nėn kontroll tė UNMIK-ut.

Zėdhėnėsi i UNMIK-ut Xhorxhi Kakuk tha se qėllimi i kėtij licencimi ėshtė qė ky universitet tė legalizohet se paku deri nė muajin gusht tė vitit 2003. Derisa uniersiteti serb nė veri tė Mitrovicės ėshtė licencuar nga UNMIK-u studentėt shqiptarė tė Fakultetit Xehtaro-Metalurgjik janė tė detyruar qė ligjeratat e tyre t'i mbajnė nė fshatin Shipkoc nė periferi tė Mitrovicės. Ndėrkohė Shefqet Ibrahimi thotė se vendimi i kreut tė UNMIK-ut Mihael Shtajner ėshtė diskriminim pėr ta.

Edhe zėvendėskryetari i Asamblesė komunale tė Mitrovicės Mursel Ibrahimi thotė se ky universitet do tė ishte i pranueshėm vetėm nėse do tė funksiononte nė ombrelėn e Universitetin e Prishtinės dhe ku do tė kishin qasje studentėt e tė gjitha pėrkatėsive etnike. Ai nėnvizoi se ky universitet pėr strukturat komunale ėshtė ilegal dhe i panjohur.
 

 
Reth 7000 litra benzinė tė kontrabanduara janė zėnė nga policia e UNMIK-ut nė rrugėn Mitrovicė – Prishtinė
 
Mitrovicė, 20 dhjetor 2002 - Retha 7000 litra benzinė tė kontrabanduara janė zėnė tė mėrkurėn nė mbrėmje nga policia e UNMIK-ut nė rrugėn Mitrovicė - Prishtinė, njoftuan burimet e policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė.
 
Pjesa veriore e Kosovės paraqet njė portė pėr hyrjen e mallėrave tė kontrabanduara. Zėdhėnėsja e policisė sė UNMIK-ut tha se policia ndėrkombėtare e UNMIK-ut i ndaloi dy kamionė tė cilėt i drejtonin boshnjakė nga Serbia qė po transportonin 7000 litra benzinė.
 
Vozitėsit nuk e kishin dokumentacionin pėrcjellės pėr sasinė e benzinės. Kamionėt u pėrcollėn deri nė zyrėn e doganės nė Mitrovicė dhe se ky rast i ėshtė dėrguar hetuesisė.
 

 
Konstituohet Senati i UP pėrkundėr vendimit tė Ministrisė sė Arsimit qė kjo ēėshtje tė shtyhet deri mė 15 qershor
 
Prishtinė, 20 dhjetor 2002 - Pėrkundėr vendimit tė Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė se konstituimi i Senatit tė Universitetit duhet tė shtyhet pėr 15 qershor, dje u mbajt mbledhja konstituive e kėtij organi.
 
Ministria e arsimit deklaron se sipas ligjit tė ri tė arsimit tė lartė sė pari duhet tė konstituohet statuti i ri i Universitetit e pastaj tė fillojnė procedurat tjera.
 
 
Riatdhesohen nė Shqipėri 37 tė burgosur nga burgjet greke
 
Tiranė, 20 dhjetor 2002 - Pėrgjigja e autoriteteve shqiptare i dha fund njė greve urie tė tė burgosurve shqiptarė, qė vuajnė dėnimin nė burgun e Janinės. 37 tė burgosur do tė riatdhesohen brenda kėtij viti, pas njė urdhėri tė ministrit shqiptar tė drejtėsisė. Ndėrkaq, sot pritet qė Shqipėria dhe Greqia tė hapin njė tjetėr pikė-kalimi kufitar mes tyre.
 

 
Zonat veriore tė Shqipėrisė kėrkojnė mė shumė ndihmė nga qeveria
 
Tiranė, 20 dhjetor 2002 - Komuna e Kastratit nė rrethin e Malėsisė sė Madhe gjendet nė kufirin e Shqipėrisė me Malin e Zi. Nė territorin e kėsaj komune kalon hekurudha ndėrkombėtare qė lidh Shqipėrinė me Malin e Zi, si dhe pikėkalimi kufitar doganor i Hanit tė Hotit.
 
Megjithatė, drejtuesit e kėsaj komune kėrkojnė qė ekonomia e banorėve tė zonės tė pėrfitojė mė shumė nga projektet rajonale.
 

 
B.Trajkovski: Maqedonia nuk mund t'i pranojė tezat se pėrcaktimi i kufirit duhet tė presė zgjidhjen e statusit final tė Kosovės
 
Shkup, 20 dhjetor 2002 - Nė njė fjalim tė mbajtur nė parlament, presidenti maqedonas Boris Trajkovski paralajmėroi se nuk do tė ketė tolerancė ndaj krimit dhe bandave kriminale. Ai tha se nė forcat e sigurimit duhet tė punojnė profesionistėt dhe duhet respektuar struktura shumetnike.

Trajkovski lidhur me ēėshtjen e kufirit ndėrmjet Maqedonisė dhe Kosovės, tha se nuk duhet tė bėhen kompromise, duke theksuar se Maqedonia nuk munt t'i pranojė tezat qė pėrcaktimi i kufirit duhet tė presė pėrcaktimin e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.
 
Sipas tij pėrcaktimi i vijės kufitare dhe ēėshtja e Kosovės nuk janė tė lidhura mes tyre. Trajkovski tha se pret mbėshtetje nga shqiptarėt e Maqedonisė dhe theksoi gjetjen e zgjidhjeve praktike pėr njerėzit qė jetojnė nė tė dy anėt e kufirit.
 

 
Nė Rripin e Gazės ėshtė vrarė njė palestinez i armatosur dhe njė kolon izraelit
 
Gaza, 20 dhjetor 2002 – Nė dhunėn e re, qė ka shpėrthyer sot (e premte) nė Rripin e Gazės, gjatė sulmeve tė trupave izraelite, ėshtė vrarė militanti i armatosur Mejdi Musa, i cili ka shtėnė nė ushtarėt izraelitė, njofton Rojter. Zyrtarėt spitalorė kanė thėnė se janė plagosur edhe shtatė persona tė tjerė gjatė shkėmbimit tė zjarrit.

Disa orė pas sulmeve izraelite, njė palestinez i armatosur ka shtėnė nė njė automjet izraelit afėr postbllokut tė kibucit izraelit Gush Katif nė Rripin e Gazės, ku sipas burimeve izraelite ėshtė vrarė njė izraelit. Zėdhėnėsi i kolonisė ka thėnė se viktima ka qenė kolon. Grupi militant Xhihadi islamik e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė vrasje.
 

 
Bush pritet tė bėjė sot komentet e para lidhur me deklaratėn e Irakut
 
Uashington, 20 dhjetor 2002 - Presidenti Bush pritet qė tė bėjė komentet e tij tė para publike lidhur me deklaratėn e Irakut, qė kur Amerika deklaroi se Iraku kishte bėrė njė shkelje materiale tė rezolutės sė Kombeve tė Bashkuara.

Sekretari i Shtetit Kolin Pauell, tha tė enjten se mungesat materiale nė dokument do tė thoshin se Bagdadi ishte "nė rregull nė rrugėn e tij duke djegur shanset" pėr tė evituar ndėrhyrjen ushtarake.

Zoti Pauell tha se Shtetet e Bashkuara pranonin se inspektorėt e OKB-sė duhet tė vazhdonin punėn e tyre nė Irak, por shtoi se pengesė ishte Bagdadi qė nuk pranon se ka armė tė shkatėrrimit nė masė.

Sipas BBC-sė, nė Shtėpinė e Bardhė ka njė ndjenjė kėnaqėsie lidhur me atė se ēfarė ėshtė arritur nga mbledhja e Kėshillit tė Sigurimit.
 

 
Kryengritės tė dyshimtė islamikė kanė vrarė tri vajza tė reja nė Kashmirin indian
 
Nju Delhi, 20 dhjetor 2002 - Kryengritės tė dyshimtė islamikė kanė vrarė tri vajza tė reja nė Kashmirin indian pėr arsye se s'kanė qenė tė veshura me rrobe muslimane, qė mbulojnė trupin e femrės prej kokės deri nė thembėr, njofton UPI.
 
Ato janė vrarė njė ditė pasi janė paraqitur posterėt me shkrim dore nė distriktin Raxhouri, qė ua tėrhiqte vėrejtjen femrave pėr konsekuencat pėr mosbartjen e kėtyre rrobeve.

Viktimėn e parė e ka vrarė njė person i armatosur, i cili ka hyrė nė shtėpinė e saj nė fshatin Hsyote dhe ka vrarė 21-vjeēaren Nourin Kousar. Po nė tė njėjtin fshat ėshtė kidnapuar vajza 18-vjeēare Tahir Parvin, e cila pastaj ėshtė gjetur e vdekur nė xhungėl me kokė tė prerė disa orė mė vonė.
 
Ndėrkaq, viktima e tretė ka qenė vajza e re Shehnaz Akhtar, e cila gjithashtru ėshtė vrarė nė mėnyrė sadiste.
 

 
Forcat izraelite kanė vrarė njė vajzė 11-vjeēare palestineze
 
Qyteti Gaza, 20 dhjetor 2002 – Tanket izraelite kanė hyrė sot (tė premten) nė orėt e hershme tė mėngjesit nė qytetin Deir al Balal nė Gaza, kanė rrethuar shtėpinė e njė aktivisti tė Xhihadit islamik dhe kanė vrarė njė vajzė 11-vjeēare palestineze, kanė bėrė tė ditur paburimet palestineze, njofton Rojter. Burimet ushtarake izraelite ende s'kanė dhėnė komente pėr hyrjen nė Deir al Balah.

Ndėrhyrjet nė zonat palestineze po ndodhin pothuajse ēdo natė, me ē’rast forcat izraelite po shkatėrrojnė shtėpitė e aktivistėve palestinezė. Zyratarėt izraelitė kanė thėnė se aktet policore janė masa sigurimi, ndėrsa grupet e tė drejtave tė njeriut akuzojnė se po pėsojnė tė afėrmit e pafajshėm tė militantėve.

Vajza 11-vjeēare palestineze ėshtė vrarė nė qytetin Rafah nė kufirin Gaza-Egjipt. Palestinezėt kanė thėnė se ajo ėshtė vrarė nga breshėria izraelite me armė zjarri, por irzaelitėt kanė thėnė se nuk dinė gjė pėr kėtė vrasje. Radioja izraelite ka thėnė se vajza ėshtė vrarė sigurisht gjatė shkėmbimit tė zjarrit nga predhat e rastėsishme.
 

 
SHBA-tė pohojnė se Bagdadi nuk ka vepruar nė pėrputhje me rezolutėn e Kombeve tė Bashkuara
 
Uashigton, 20 dhjetor 2002 - Shtetet e Bashkuara pohojnė se Bagdadi nuk ka vepruar nė pėrputhje me rezolutėn e Kombeve tė Bashkuara qė i kėrkon Irakut tė ēarmatoset ose tė pėrballet me pasoja serioze.
 
Ambasadori amerikan nė OKB, Xhon Negroponte, u tha gazetarėve se raporti qė Iraku paraqiti kohėt e fundit mbi armėt e tij, pėrmban ato qė ai i cilėsoi si vrima dhe boshllėqe sistematike, tė cilat pėrbėjnė tė ashtuquajturėn shkelje materiale, term ky qė mund tė pėrdoret si shkak pėr ndėrmarrjen e veprimit ushtarak.

Por, kryeinspektorėt e OKB-sė pėr armėt thanė se nė deklaratėn mbi armėt irakiane qė Bagdadi i paraqiti organizatės botėrore kohėt e fundit, ka shumė pak informacione tė reja.

Kryeinspektori i OKB-sė pėr armėt, Hans Bliks, pas takimit me dyer tė mbyllura me Kėshillin e Sigurimit kur mbėrriti nė selinė e Kombeve tė Bashkuara, tha se raporti ka informacione tė mira rreth veprimtarive qė nuk kanė tė bėjnė me armė, por shumė pak informcion rreth armėve.
 
Ai theksoi se bashkėpunimi irakian me inspektorėt ndėrkombėtarė armėve nė terren ka qenė i mirė, por paralajmėroi se momentalisht bota nuk mund tė jetė e sigurt se Iraku nuk zotėron armė tė shkatėrrimit nė masė.
 

 
Para njė kampi fushor gjerman nė Afganistan ka hedhur veten nė ajėr nja kamikaz afgan
 
Kabul, 20 dhjetor 2002 - Para njė kampi fushor gjerman tė trupave paqėsore nė Afganistan ka hedhur veten nė ajėr nja kamikaz afgan. Nga Kabuli njoftohet se si pasojė janė plagosur dy francezė dhe dy pėrkthyesė afganė. Burime tjera flasin edhe pėr tė vdekur.
 
Sipas Bundesferit ushtarėt gjermanė nuk janė goditur nga sulmi. Kamikazi ka aktivizuar njė granatė dore kur duhej tė kontrollohej nga ushtria. Njė person tjetėr poashtu i pajisur me mjete shpėrthyese ėshtė arrestuar nga trupat paqėruajtėse.
 

 
Bashkėpunim mė i madh nė mes tė policisė evropiane "Europol" dhe autoriteteve amerikane
 
Bruksel, 20 djetor 2002 - Ministria e drejtėsisė e Bashkimit Evropian ka aprovuar njė marrėveshje e cila lejon njė shkėmbim mė tė madh tė informacioneve nė mes tė policisė evropiane "Europol" dhe autoriteteve amerikane. Shumica e ministrave ka mbėshtetur njė projekt adekuat pėr bashkėpunim mė tė ngushtė amerikano-evropian me rastin e procedurave tė ekstradimit.
 
Gjermania nga ana e saj vazhdon tė refuzoj kėto plane. Pėrkundėr mbėshtetjes sė ofruar nė luftė kundėr terrorizmit nė Gjermani zotėron shqetėsimi se qytetarėt evropian nė rast ekstradimi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės duhet tė llogarisin edhe me dėnimin me vdekje.
 

 
Janė arrestuar nėntė anėtarė tė Organizatės ilegale baske ETA
 
Madrid, 20 dhjetor 2002 - Nė jugperėndim tė Francės janė arrestuar nėntė anėtarė tė Organizatės ilegale baske ETA. Sipas tė dhėnave tė autoriteteve spanjolle nė mesin e tė arrestuarėve ndodhen edhe dy drejtues tė njė grupi pėrgjegjės pėr sulmet me bomba dhe atentate.
 
Siē njoftohet nga Madridi bėhet fjalė pėr njė mision tė pėrbashkėt tė policisė spanjolle dhe franceze. Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ETA-nė e shohin si njė organizatė terroriste.

   

Copyright©2000-2002 Trepca.net