Bob Dol: Cilido tė jetė posti dhe titulli im, unė jam i angazhuar pėr tė ndihmuar popullin e Kosovės

 
Uashington, 14 dhjetor 2002 - Ish-senatori dhe kandidati pėr president tė SHBA-vė Bob Dol, nė njė intervistė dhėnė mbrėmė "Zėrit tė Amerikės" tha se ėshtė i nderuar qė i jepet rasti tė pėrfaqėsojė Kosovėn nė Uashington.
 
"Titulli nuk ka rėndėsi pėr mua. Dr. Rugovėn e kam mik prej kohėsh. Unė jam angazhuar nė disa prej problemeve tė Kosovės pėr afro 13 vjet. Kam qenė nė njė farė mėnyre pėrfaqėsuesi i tyre jozyrtar, qė kur u largova nga Kongresi nė vitin 1996. Prandaj nuk e kam problem se si e cilėsojnė kėtė detyrė. Jam mik i Kosovės dhe i popullit tė saj", tha Dol nė fillim tė intervistės.

"Jemi shumė tė nderuar qė na jepet mundėsia tė pėrfaqėsojmė nė Uashington, jo vetėm Presidentin, por edhe popullin e Kosovės si dhe zyrtarėt e tjerė tė lartė, qoftė Kryetarin e parlamentin apo Kryeministrin e Kosovės", tha Dol.
 
Nė pyetjen se si e sheh rolin e tij si pėrfaqėsues i Kosovės nė Shtetet e Bashkuara, z. Dol tha se Kosova nuk ėshtė shtet dhe nuk ka ambasadė kėtu nė Shtetet e Bashkuara.
   
Populli i saj ka nevojė tė ketė njė zyrė. "Unė kam nė dispozicion njė zyrė avokatie, tė pėrbėrė nga ish-punonjės tė Departamentit tė Shtetit, Kongresit, apo ndihmės pėr presidentė tė ndryshėm. Shpresojmė tė organizojmė nė momentin e duhur njė vizitė tė zotit Rugova, gjatė sė cilės ai tė takohet me presidentin Bush.
 
Do tė pėrpiqemi tė organizojmė takime tė ndryshme pėr zyrtarė tė tjerė tė Kosovės, si kryetarin e parlamentit apo kryeministrin, me ligjvėnės dhe pėrfaqėsues tė Departamentit tė Shtetit si dhe Departamentit tė Mbrojtjes. Ne do tė shėrbejmė nė njė farė mėnyre si njė mjedis ku tė mblidhen tė gjithė ata qė janė tė interesuar nė pėrparimin e Kosovės", tha Dol.

"Prej mė se 10 vjetėsh unė kam qenė i interesuar nė ēėshtjen e Kosovės. Pėrveē kėsaj kam kryesuar edhe Komisionin Ndėrkombėtar pėr Personat e Zhdukur. Nė kuadėr tė kėsaj detyre kam punuar edhe nė Kosovė nė pėrpjekje pėr tė gjetur personat e zhdukur gjatė konfliktit. E njoh mirė atė territor, pasi kam qenė me dhjetėra herė dhe sa herė shkoj, mahnitem nga energjia e popullit", theksoi Dol.

Ndėrkaq, duke iu pėrgjigjur njė pyetjeje lidhur me statusin final tė Kosovės, ish-senatori Dol, pasi vlerėsoi pėrparimet qė janė arritur nė Kosovė pas luftės, tha se "besonte se kjo do tė ishte njė nga pėrgjegjėsitė qė ne do tė kemi kur tė punojmė me doktor Rugovėn dhe zyrtarė tė tjerė tė qeverisė sė Kosovės, qė tė shohim nėse mund tė gjejmė ndonjė rrugėzgjidhje.
 
Duhet tė ketė ndonjė rrugė tė mesme pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje qė t'u japė atyre sigurinė qė u nevojitet nė mėnyrė qė ata tė vazhdojnė tė bėjnė plane pėr tė ardhmen", tha Dol. "Unė mendoj se ata janė tė shqetėsuar se nuk po i afrohen dot diskutimit pėr statusin pėrfundimtar. Disa kanė thėnė 10 vjet, por unė mendoj se kjo ēėshtje do tė zgjidhet shumė pėrpara 10 vjetėve.
 
Dhe mua mė duket se synimi duhet tė jetė pavarėsia, nėse duam tė kemi stabilitet dhe tė gjitha ato gjėra qė duam tė kemi nė Kosovė pėr tė gjithė njerėzit qė jetojnė atje, ne duhet tė diskutojmė sesi do tė jetė ajo pas 5, 10, 15 vjetėsh. Nuk besoj se ka ndonjė kufizim. Mund tė jetė njė vend shumė i vogėl i pavarur, tė ketė njė ekonomi shumė tė gjallė, njerėz energjikė dhe unė jam shumė optimist pėr tė ardhmen".

Duke u pėrgjigjur nė nė njė pyetje lidhur me praninė e vazhdueshme amerikane nė Kosovė, pėrfaqėsuesi i Kosovės nė Amerikė, z. Dol theksoi se angazhimi amerikan nuk do tė ndryshojė. "Ka gjėra tė tjera qė kanė dalė nė plan tė parė, si tragjedia e 11 shtatorit, lufta ndaj al-Kaidės, ēėshtja e Irakut.
 
Tė gjitha kėto sigurisht qė janė vėnė nė qendėr tė vėmendjes, por kjo nuk do tė thotė se ne i kemi harruar pėrgjegjėsitė tona pėr Kosovėn, dhe pjesė e punės sime kėtu do tė jetė tė punojmė me qeverinė amerikane dhe me kėdo tjetėr qė ėshtė i interesuar pėr pėrgjegjėsitė qė kemi. Ne u bėmė premtime kėtyre njerėzve dhe duhet t’i mbajmė premtimet tona dhe dihet qė Amerika i mban premtimet e saj", theksoi Bob Dol.

Nė mesazhin e tij nė fund tė intervistės pėr Kosovėn dhe pėr popullin e Kosovės, ambasadori aktual dhe i qėmotshėm i Kosovės, tha:

- E falėnderoj popullin e Kosovės, sė pari pėr durimin, forcėn dhe kurajėn e tyre, sepse ata kanė vuajtur shumė kėto 10-15 vitet e fundit. Tani ata janė para shanseve dhe lirisė dhe mua mė duket se kjo ėshtė nė mendjen e njerėzve ēdo ditė.
 
Por duke u nisur nga pėrvoja ime nė atė pjesė tė botės, veēanėrisht nė Kosovė, unė jam optimist dhe dua tė bėj diēka pėr tė ndihmuar, jo vetėm Presidentin, Kryeministrin apo Kryetarin e Parlamentit, por pėr tė gjithė njerėzit atje qė kanė nevojė vėrtet pėr ndihmėn tonė.
 
Dua t’u uroj tė gjithėve mbarėsi. Ne jemi shumė tė lumtur pėr kėtė qė po bėjmė dhe kemi shumė besim tek njerėzit atje. Unė nuk do tė angazhohesha pėr Kosovėn nėse nuk do tė kishte vėrtet shpresa. Por cilido tė jetė posti dhe titulli im, unė jam i angazhuar pėr tė ndihmuar popullin e Kosovės.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net - Tė drejtat e rezervuara.