Mesazh i Presidentit Rugova pėr 28 Nėntorin, Ditėn e Flamurit

 

Prishtinė, 27 nėntor 2002 /TN / QIK - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, me rastin e 28 Nėntorit - Ditės sė Flamurit, qytetarėve tė Kosovės u ėshtė drejtuar me kėtė mesazh.

- Pėr Ditėn e Flamurit, 28 Nėntorin, ju shpreh urimet e mia tė sinqerta dhe krenare, ashtu siē e ndiejmė dhe e nderojmė tė gjithė ne kėtė ditė.

Dita e 28 Nėntorit ėshtė data mė e shėnuar nė historinė moderne shqiptare pas 28 Nėntorit tė Gjergj Kastriotit – Skėnderbeut.

Dita e 28 Nėntorit e vitit 1912 ėshtė po ashtu Dita e Pavarėsisė shqiptare, e cila u cungua pa vullnetin e shqiptarėve.

Nė kėto 90 vjet, shqiptarėt u forcuan nė tė gjitha viset e tyre. Pavarėsia e Kosovės, qė bazohet nė vullnetin e shprehur tė popullit, do tė qetėsonte Kosovėn, tė gjithė shqiptarėt dhe kėtė pjesė tė Evropės e tė botės.
Pra, njė Kosovė e pavarur, e integruar nė NATO, nė BE dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė ėshtė pėrcaktimi i popullit tė saj.

Nė Ditėn e Flamurit, do theksuar se forcimi i shqiptarėve nė Maqedoni, nė Luginėn e Preshevės dhe nė Mal tė Zi, ėshtė evident dhe nė progres e sipėr.

Po ashtu, edhe Shqipėria ėshtė nė rrugė tė mirė tė konsolidimit demokratik dhe ekonomik.

Pėr kėto tri vjet pas luftės, Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės. Kjo ėshtė bėrė me pėrkrahjen e miqve tanė dhe nė bashkėpunim me UNMIK-un dhe KFOR-in. Kėshtu, Kosova po forcohet gjithnjė e mė shumė si shoqėri dhe shtet demokratik, pėr tė mirėn e tė gjithė qytetarėve tė saj, dhe pret njohjen formale, qė do t'i shpejtonte proceset demokratike dhe ekonomike.

Me fat Dita e Flamurit!

Zoti i bekoftė tė gjithė shqiptarėt!

Zoti e bekoftė Kosovėn dhe popullin e saj tė qytetėruar!, - thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės,

Ibrahim Rugova.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.