7/09/2002 - Trepēa.net

Para mijėra qytetarėve, sot nė Deēan u zbulua solemnisht shtatorja e Salih Ēekajt


  
Deēan, 7 shtator 2002 (QIK) – Para mijėra qytetarėve tė Deēanit, Rrafshit tė Dukagjinit, nga mbarė Kosova si dhe nga diaspora, sot nė Deēan, u bė zbulimi solemn i shtatores sė Komandantit tė Brigadės 137, Salih Ēekajt, ish-nėnkryetar i LDK-sė, Dega nė Gjermani, njėri ndėr themeluesit e njėsive tė para tė armatosura tė rezistencės nė Kosovė dhe veprimtar shumėvjeēar politik.

Sali Ēekaj u vra nė Koshare gjatė luftimeve me forcat ushtarake serbe nė vitin 1999, kur shpėrthehej kufiri Shqipėri-Kosovė. Nė njė atmosferė madhėshtore dhe organizim tė mrekullueshėm, zbulimin e shtatores impozante e bėri Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova me tė birin dhe tė shoqen e komandant Ēekajt. Nė kėtė solemnitet qė ishte simbolik edhe pėr ditėn kur u bė zbulimi i pėrmendores, 7 Shtatorin - Ditėn e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, qė u aprovua nė Kaēanik, ishin tė pranishėm personalitetet mė tė larta tė jetės institucionale, politike dhe publike tė Kosovės, tė komunės sė Deēanit, TMK-sė etj.

Pėr veprimtarinė e Salih Ēekajt fillimisht foli, kryetari Kuvendit komunale tė Deēanit Mehmet Bojku, njėri ndėr pėrfaqėsuesit e Kėshillit Organizativ. Nė fjalėn e tij ai u pėrqendrua nė jetėn dhe veprėn e kėtij heroi tė kombit shqiptar tė Kosovės, personalitetin e tij dhe guximin nė situata kritike e tė rrezikshme pėr shqiptarėt, atėherė kur lufohej pėr jetė a vdekje.
 
Nė vazhdim ai vuri nė pah disa nga tiparet qė e dallonin dhe e veēonin Salih Ēekajn, si guximi, vendosmėria, fjalėt e pakta dhe energjia e madhe e veprimit, afėrsia me njerėz dhe aftėsia organizative, popullariteti e respekti qė gėzonte nė Rrafshin e Dukagjinit dhe nė rrethin ku sillej. Nė vazhdim z.Bojku foli pėr angazhimin e Salih Ēekajt qė tė harmonizohej statuti komuės sė Deēanit me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovė, ku punoi mė pėrkushtim, ndėrsa mė vonė u angazhua me tėrė energjinė paralelisht nė dy rrafshe - politik dhe ushtarak.
 
 
Presidenti Rugova: Salih Ēekaj ėshtė hero i Kosovės, me jetėn dhe veprėn e tij
 
  
Pastaj fjalėn e mori Presidenti i Kosovės, Dr. Iibrahim Rugova, i cili duke i pėrshendetur familjarėt e Salih Ēekajt, miqtė e dashamirėt, mijėra tė pranishmit dhe mysafirėt tha: "Dita e sotme ėshtė njė ditė e madhe pėr Deēanin dhe gjithė Kosovėn. Ėshtė ditė e madhe, sepse jemi tubuar kėtu tė bėjmė zbulimin e shtatores dhe monumentit tė trimit Salih Ēekaj".

Presidenti Rugova shtoi se dita e sotme, 7 shtatori ka simbolikė tė madhe, sepse lidhet me Ditėn e miratimit tė Kushtetutės tė Republikės sė Kosovės, para dymbėdhjetė viteve, qė njihet si Kushtetuta e Kaēanikut. "Salih Ēekaj, si e gjithė Kosova e njohu dhe e pėrkrahu kėtė Kushtetutė – themelin legal tė shtetit tė Kosovės.
 
Ai vendosi ta zbatojė – ta vėrė nė jetė pikėrisht nė Deēan", theksoi nė vazhdim Rugova, duke theksuar se tė gjithė veprimtarinė e vet politike dhe shtetėrore e ushtarake e vendosi nė kėtė themel dhe e mbrojti kėtė.
 
"Dhe sot 7 shtatori i vitit 2002 po bėhet ditė e shėnuar pėr ne me ngritjen e monumentit tė Salih Ēekajt, po bėhet ditė e rėndėsisė sė madhe. Gjithsesi duhet tė themi se ėshtė ditė krenare pėr Deēanin e Kosovėn, sepse kjo shtatore madhėshtore do tė ndriēojė shpirtin tonė dhe vendin tonė", theksoi Presidenti Rugova, ndėrsa ndėrpritej me duartrokitje tė gjata nga mijėra tė pranishėm.

Presidenti tha pastaj se "prej sot, 7 shtatori do tė ketė njė simbolikė sublime dhe e dyfishtė me emrin dhe veprėn e Salih Ēekajt dhe tė shtetit tė Kosovės, kombit tonė. Nė lėvizjen e lirisė tė Kosovės dhe nė historinė mė tė re tė Kosovės, Ai hyn edhe si trim i betejės sė Koshares, qė me bashkėluftėtarėt e vet dhe me Agim Ramadanin e me shumė trima tė tjerė e thyen murin e Berlinit shqiptar dhe forcuan Pavarėsinė dhe lirinė e Kosovės".

Presidenti Rugova duke folur pėr personalitetin e madh tė tij tha se Salih Ēekaj ėshtė Hero i Kosovės me jetėn dhe veprėn e tij. "Kam nderin t'ju njoftoj nė kėtė ditė tė madhe, se sė shpejti do nisim tė bėjmė shpalljen formale tė heronjve tė popullit tė Kosovės. Salih Ēekaj aty e ka vendin e vet", tha Presidenti i Kosovės.

"Salih Ēekaj, si tė gjithė burrat e mėdhenj qė bėjnė punė tė mėdha, janė tė urtė, stabilė, tė guximshėm, fjalėpak, pra si bir i shquar i traditės shqiptare tė Kosovės. Prej sot Beteja e Koshares po bėhet me monumentin e kryetrimit tė saj, Salih Ēekaj.
 
Njėherėsh po stoliset edhe Kushtetuta e shtetit tė Kosovės. Prej sot Deēani dhe Kosova po bėhen mė tė pasur me shtatoren – monumentin e Salih Ēekajt, sepse burrat e mėdhenj e pasurojnė dhe nuk pushojnė ta pasurojnė vendin – shtetin e vet. Kėtė e bėri Salihu ynė i dashur dhe vazhdon ta bėjė edhe sot dhe do tė vazhdojė nė tė ardhmen", tha Presidenti I Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, duke uruar: Salih Ēekaj, me fat shtatorja dhe monumenti yt. Me fat Deēanit dhe Kosovės. Ndėrkaq, emocionet dhe duatrokitjet shpėrthenin nga tė gjitha anėt.

Ndėrkaq, Migjen Ēekaj, i biri i heroit Sali Ēekaj, duke pėrshendetur Presidentin Rugova, mysafirėt dhe tė pranishmit e tjerė, u pėqendrua nė disa momente kyqe tė jetės sė babait tė tij dhe veprimtarit tė dalluar, duke vėnė nė spikamė ato veti tė tija si prindė, si bashkėshort dhe si njėri i afėrtė mė tė tjerėt.
 
Ai tha se baba i tij luftoi dhe u vra, qė Kosova e shqiptarėt ta gėzonin lirinė e sotme dhe tė mirat qė i sjell liria. Migjen Ēekaj, nė vazhdim falenderoi strukturat komunale qė e dhanė trollin pėr ndėrtimin e shatores sė Salih Ēekajt, njerėzit nga Diaspora, tė cilėt kontribuan nė ndėrtimin e kėsaj shtatore, Kėshillin Organizativ dhe tė gjithė ata qė sot erdhėn t'i bėjnė nderime babait tė tij, i cili luftoi dhe u vra pėr ēlirimin e shqiptarėve tė Kosovės dhe pėr pavarėsinė.

Pėr tė nderuar veprėn e madhe tė Salih Ēekajt, u organizua njė manifestim i rrallė artistik, ku u prezentua Adelina Ismaili me Kėngėn e ushtarit dhe kėngėt e saja mė tė popullarizuara, si "Ushtrinė time do ta bėjė me Ibrahim Rugovėn" qė i emocionoi mijėra qytetarė tė Kosovės, tė cilėt morėn pjesė nė kėtė solemnitet, poashtu madhėshtor.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net