Mesazhi i presidentit Rugova: 12 Qershori ėshtė njė nga ditėt mė tė mėdha nė historinė e Kosovės

 
    
Prishtinė, 11 qershor 2002 / TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 12 Qershorit - Ditės sė hyrjes sė trupave tė NATO-s qė vlerėsohet si ditė e ēlirimit tė Kosovės, u ka drejtuar sot njė mesazh qytetarėve tė Kosovės. Nė kėtė mesazh thuhet:


- Qyetarė tė nderuar tė Kosovės,

Me rastin e 12 Qershorit – Ditės sė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė, qė ėshtė Ditė e lirisė sė Kosovės, ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.

Dita e 12 Qershorit ėshtė njė nga ditėt mė tė mėdha nė historinė e Kosovės – tė Dardanisė antike.
 
Sot, pas tri vjetėsh, do pranuar se Kosova e lirė ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha segmentet e jetės, falė miqve tanė dhe popullit tė gjallė e dinamik tė Kosovės.

Prandaj, njohja formale e Pavarėsisė sė Kosovės shtrohet si detyrė e drejtpėrdrejtė nė tė cilėn po punojmė intensivisht.

Me kėtė rast urime tė ngrohta u shprehim ushtarėve dhe Komandantit tė KFOR-it, gjeneralit Valenten.
Poashtu, urime tė pėrzemėrta i shprehim kryeadministratorit tė Kosovės, zotit Mihael Steiner dhe OSBE-sė.

Urime tė sinqerta u shprehim pėrfaqėsuesve diplomatikė nė kryeqytetin e Kosovės nė Prishtinė.

Nė kėtė ditė gėzimi tė lirisė sė Kosovės pėrshėndesim presidentin Bush, kryeministrin Bler, presidentin Shirak, kancelarin Shrėder dhe kryeministrin Berluskoni.

Pėrshėndetje tė madhe i dėrgojmė Papa Gjon Pali II pėr kujdesin e tij pėr Kosovėn.
 

Zonja dhe zotėrinj,

Dėshiroj t'ju njoftoj se sot kam vendosur tė kėrkoj nga Kuvendi i Kosovės qė ditėn e 12 Qershorit ta shpallė Ditė tė Lirisė sė Kosovės, qė do tė festohet nė tė gjithė vendin.

Gėzuar Dita e Lirisė.

Zoti e bekoftė Kosovėn, - thuhet nė fund tė mesazhit tė presidentit tė Kosovės.

 

Copyright©2000-2002 Trepca.net