08/06/2002 - Trepēa.net

Kuvendi i IV-tė i LDK-sė

 
Pėrmbajtja:
 
Kryetari Rugova tha se do tė punojė pėr tė krijuar njė Kosovė demokratike, tolerante, paqėsore dhe tė pavarur
 
Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK) - Dr.Ibrahim Rugova, pas zgjedhjes edhe njė mandat kryetar i LDK-sė, i deklaroi "Zėrit tė Amerikės" se do tė mbajė besimin qė ia dhanė delegatėt e Kuvendit tė katėrt tė LDK-sė "pėr tė punuar pėr tė mirėn e Kosovės, pėr tė krijuar njė Kosovė demokratike, tolerante, paqėsore dhe tė pavarur".
Dr.Rugova theksoi se "ishte qėndrim i gjithė Kuvendit qė Kosova duhet tė njihet sa mė parė, pra pavarėsia e saj, sepse do tė qetėsonte rajonin dhe do tė hapte perspektiva pėr zhvillimin ekonomik e demokratik tė Kosovės".

 

Pėrfunduan diskutimet nė Kuvendin e LDK-sė, votohet lista prej 102 kandidatėve pėr Kėshillin e Pėrgjithshėm
 
Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK) – Rreth programit tė LDK-sė u zhvilluan debate tė frytshme dhe konstruktive, sikurse qė u debatua edhe rreth ēėshtjeve e problemeve tė tjera. Akademik Nexhat Daci, duke u pėrqendruar nė programin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, z. Daci foli pėr rrjedhat shoqėrore dhe inkuadrimin e kėsaj partie nė kėto rrjedha, duke u paraprirė shumicės sė rrjedhave.
  
Ndėrkaq, Fatmir Rexhepi, kėrkoi nga delegatėt dhe nga partia qė tė gjenden alternativat pėr financimin e LDK-sė, buxhetin e qėndrueshėm, sepse pa fonde dhe pa buxhet, tha ai, ėshtė vėshtirė tė zhvillohet njė aktivitet i dendur dhe pėr t'u kryer punėt tė cilat kėrkohen nga programi dhe obligimet qė dalė nga aktiviteti partiak.
 
Ai tha se duhet tė kontaktohet dhe tė zhvillohet njė kontakt mė i dendur me diasporėn. Njėkohėsisht ai u bėri thirrje institucionėve kombėtare, pėrkatėsisht Qeverisė qė tė ketė parasysh dhe tė parashikojė financimin e aktiviteteve tė partive politike mė njė pėrqindje tė caktuar nga buxheti i vet.

Muharrem Shabani tha se duhet tė kėrkohet nga insititucionet shtetėrore qė tė caktohen datat historike dhe pėrvjetorėt, nė mėnyrė qė ata tė shėnohen nė mėnyrė zyrtare. Ndėrkaq, Dr. Alush Gashi mbėshteti programin dhe diskutimin e propozuar nga Sabri Hamiti. Rregulloren e Kuvendit IV e paraqiti Naim Jerliu.
 
Pas debateve u aprovua perogrami i LDK-sė, Deklarata politike, Rregullorja e punės sė Kuvendit IV tė LDK-sė. Pastaj u paraqit lista prej 102 kandidatėve pėr Kėshillin e Pėrgjithshėm nga 285 delegatėt e deleguar nga degėt e LDK-sė nė Kosovė dhe nė Diasporė, prej tė cilėve do tė zgjedhen 75 anėtarėt e rinj tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm.
     
   
Deklarata e Kuvendit IV tė LDK-sė e miratuar mė 8 qershor 2002
 
I. LDK-ja vlerėson se tri vjet pas lufte, Kosova e lirė ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha fushat e jetės.

II. Lidhja Demokratike e Kosovės do tė punojė intensivisht nė njohjen formale sa mė tė shpejtė tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kjo do tė qetėsonte rajonin tonė, kėtė pjesė tė Evropės e tė botės, do tė hiqte frikėn e qytetarėve pėr tė ardhmen e tyre dhe do tė shpejtonte proceset demokratike e ekonomike tė Kosovės.

III. LDK-ja do t'i pėrkrahė institucionet e Kosovės Presidencėn, Kuvendin dhe Qeverinė.

IV. LDK-ja do tė angazhohet pėr njė zhvillim ekonomik tė Kosovės, pėr privatizimin, investimet dhe krijimin e vendeve tė punės pėr tė rinjtė. Kėtė do ta bėjė nė kuadėr tė institucioneve tė Kosovės dhe do tė japė iniciativa si parti nė bazė tė Programit tė saj operativ.

V. LDK-ja do tė punojė sė bashku me institucionet e Kosovės, KFOR-in dhe UNMIK-un nė forcimin e sigurisė dhe tė stabilitetit politik.

VI. LDK-ja do tė angazhohet pėr mbrojtjen dhe integrimin e grupeve etnike, minoriteteve, nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės.

VII. LDK-ja do tė punojė pėr njė qarkullim tė lirė nė gjithė territorin e Kosovės dhe nė integrimin e qytetit tė Mitrovicės.
  
VIII. LDK-ja do tė forcojė edhe mė shumė bashkėpunimin me UNMIK-un, KFOR-in, OSBE-nė dhe me shoqatat joqeveritare e qeveritare qė veprojnė nė Kosovė.

IX. LDK-ja do tė punojė nė integrimin mė tė shpejtė tė Kosovės nė BE, nė NATO dhe do tė forcojė lidhjet miqėsore me SHBA.

X. LDK-ja do tė punojė qė Kosova tė ndėrtojė marrėdhėnie tė mira me fqinjėt e saj.

XI. LDK-ja do tė punojė nė ruajtjen dhe ngritjen e imixhit pozitiv tė Kosovės nė planin ndėrkombėtar.

XII. Tė shėnohet 12 qershori si ditė nacionale e Kosovės.
    
        
Delegatėt e Kuvendit tė katėrt tė LDK-sė miratuan Programin dhe Deklaratėn politike
 
Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK) - Kuvendi i katėrt i LDK-sė po i vazhdoi punimet sipa srednit tė paraparė tė ditės. Deri mė tash delegatėt miratuan Porgramin e LDK-sė, aprovuan njė Deklaratė politike, dhe propozuan kandidatėt e mundshėm pėr Kėshillin e ri tė Pėrgjithshėm.
Pėr momentin delegatėt janė duke votuar me vota tė fshehta pėr kandidatėt e propozuar, kurse procesi i numėrimit tė votave paksa do tė vonojė.
Nė vazhdim do tė japim pjesė nga Programi i LDK-sė dhe Deklaratėn e plotė tė Kuvendit tė katėrt.
     
Thekse nga Programi i LDK-sė
 
LDK u bė promotore e demokracisė dhe kundėrshtare e madhe e totalitarizmit

Lidhja Demokratike e Kosovės, si lėvizje dhe parti demokratike moderne mbėshtetet nė traditėn e pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr pavarėsi dhe liri tė Kosovės.
 
Menjėherė pas formimit tė saj nė dhjetor tė vitit 1989, nga njė grup intelektualėsh nė krye me Dr. Ibrahim Rugovėn, mori nė gjiun e vet njerėz tė shtresave tė ndryshme qė mbėshtesin vlerat morale e qytetėruese tė shqiptarėve se liria dhe pavarėsia janė parakushte tė ekzistencės sė njė populli.
 
Ajo u bė integruese dhe harmonizuese e energjive tė kombit, qė shpien nė njė bashkim mendor e shpirtėror, pėr tė mbrojtur tė drejtat e popullit tė vet pa prekur tė drejtat e tė tjerėve.

Duke u bėrė artikuluese e vullnetit pėr pavarėsi tė Kosovės, LDK u bė promotore e demokracisė dhe kundėrshtare e madhe e totalitarizmit, duke bėrė njė pėrqėndrim politik e njė organizim tė gjithanshėm, ku konkurrenca e ideve ka vlerė e kuptim deri nė nivelin e marrėveshjes dhe atėherė merr formėn e veprimit tė pahamendje. Si forca mė e madhe bashkuese politike e shqiptarėve ajo u priu veprimeve politike shtetformuese tė Kosovės.

Lidhja Demokratike e Kosovės, drejt qėllimit madhor historik – pavarėsisė sė Kosovės, kėrkoi harmonizimin e energjive tė brendshme tė shqiptarėve dhe ndihmėn e miqve qė njohin tė drejtat e kombeve pėr vetėvendosje. Si artikuluese autentike e vullnetit politik tė popullit tė Kosovės, kjo lidhje kėtė vullnet e ngriti nė vullnet institucional: me organizimin e shpalljes sė Deklaratės Kushtetuese 1990, nxjerrjes sė Kushtetutės sė Kaēanikut 1990, organizimit tė Referendumit pėr Pavarėsinė e Kosovės 1991 dhe Zgjedhjet parlamentare e presidenciale tė Republikės sė Kosovės 1992 e 1998. Nė tė dy zgjedhjet Lidhja Demokratike e Kosovės e ka fituar shumicėn absolute nė Parlamentin e Republikės sė Kosovės dhe Dr. Ibrahim Rugova ėshtė zgjedhur Kryetar i Kosovės.

Duke u pėrcaktuar pėr tolerancė dhe dialog, LDK thuajse njė decenie bėri pėrpjekje qė ēėshtja e Kosovės tė zgjidhet me mjete politike e demokratike. Ajo organizoi njė rezistencė tė fuqishme tė gjithė popullit tė mbėshtetur nė marrėveshje e solidaritet duke ndėrtuar jetėn institucionale qė sot njihet nė botė si shtet paralel i pavarur".

Nė vitet 1998 e 1999, kur Beogradi vendosi tė shkatėrrojė me luftė shtetin e Kosovės duke bėrė masakra e shkatėrrime me pėrmasa tė gjenocidit mbi shqiptarėt, LDK – ja pėrkrahu, ndihmoi dhe mori pjesė nė rezistencėn e armatosur. Si rezultat i rezistencės sė organizuar tė Kosovės dhe i mbrojtjes sė njė populli, pasoi intervenimi ajror i NATO–s. Kėshtu mė 12 qershor tė vitit 1999, forcat e NATO–s dhe tė KFOR–it hynė nė Kosovė, qė sot konsiderohet nga populli si ditė e lirisė sė Kosovės.

Lidhja Demokratike e Kosovės gjatė veprimit tė saj gjithmonė ka vlerėsuar se pavarėsia e Kosovės, si ēėshtje ekzistenciale pėr Kosovėn dhe popullin e saj, ėshtė ēėshtje e madhe politike edhe pėr rajonin dhe nuk mund tė zgjidhet pa ndihmėn ndėrkombėtare, nė rend tė parė tė SHBA-ve dhe Bashkimit Evropian. Tash qė kjo ndihmė ėshtė bėrė vepėr, LDK–ja bashkėpunon ngushtė me KFOR–in, UNMIK–un dhe OSBE–nė pėr ta rindėrtuar Kosovėn nė fazėn kalimtare drejt qėllimit pėrfundimtar tė lirisė, tė pavarėsisė dhe tė demokracisė sė saj.
 
Lidhja Demokratike e Kosovės kėtė Program e ka vėnė nė zbatim nė zgjedhjet pėr pushtetin lokal tė organizuara nė vitin 2000 si dhe nė ato nacionale pėr pushtetin qendror, respektivisht, pėr institucionet e Kosovės tė organizuara mė 2001, nė tė cilat ka fituar shumicėn e vendeve.

Kuvendi i Katėrt zgjedhor i LDK – sė Programin pėr zgjedhjet nacionale 2001, qė ėshtė program operativ e shpall platformė tė tashme, afatmesme dhe afatgjate tė veprimit tė vet nė ndėrtimin e shoqėrisė dhe shtetit demokratik e prosperues tė Kosovės (...).
   
       
Diskutime nė Kuvend
 
S.Hamiti: Nuk ka Kosovė tė pavarur pa demokraci, as demokraci pa Kosovė tė pavarur

LDK-ja ka qenė dhe ka mbetur partia e parė dhe mė e madhe demokratike nė botėn shqiptare postkomuniste. Prandaj, deri mė sot e pėrgjithnjė ėshtė vendosur nė qendėr e nė krahun e djathtė tė politikės shqiptare.

LDK-nė e kanė formuar intelektualėt nė krye mė Ibrahim Rugovėn, prandaj nė themelin e saj janė vendosur pėrgjithmonė kultura, vlera, virtyti, besimi e toleranca si pėrbėrės tė kulturės autentike shqiptare dhe tė pėrgjithshme perėndimore.

Nė LDK, qė nė fillim, nė vijim e mė vonė, kanė hyrė shqiptarėt e moshave e tė shtresave tė ndryshme, duke ia dhėnė karakterin e njė organizmi tė gjerė. Prandaj, ajo ėshtė karakterizuar me bashkimin e solidaritetin duke u bėrė zėartikuluese e vullnetit politik tė qytetarėve.

LDK duke shprehur vullnetin politik tė qytetarėve qė nė fillim dhe nė vijim ka shpallur idenė dhe veprimin politik qė Pavarėsia e Kosovės, si zgjidhje optimale ėshtė domosdo e ekzistencės dhe parakusht pėr lirinė dhe demokracinė e saj. Prandaj veprimi i saj politik ka shkuar nėpėr shkallėt e rezistencės politike e tė rezistencės sė armatosur kundėr pushtimit.

LDK ėshtė kundėr diktaturės dhe anarkisė, duke ditur qė vullneti politik mund tė jetėsohet e funksionalizohet vetėm kur tė kthehet nė institucione demokratike. Prandaj ka kultivuar demokracinė e brendshme nėpėrmjet zgjedhjeve brenda saj, ashtu dhe duke zbatuar procesin e konkurrencės pėr tė zbatuar vlerat nė zgjedhjet e lira e demokratike pėr institucionet pushtetore.

LDK nė natyrėn e veprimit tė vet ka marrėveshjen e bashkėpunimin. Prandaj ka krijuar njė marrėdhėnie me partitė e tjera shqiptare nė Kosovė e jashtė saj pėr tė arrituar bashkimin pėr qėllime tė mėdha; poashtu ka krijuar lidhje e miqėsi me tė gjithė qė pėrkrahin lirinė e demokracinė e Kosovės.

LDK ka kaluar nėpėr sprova tė rėnda, mirėpo ka qėndruar sepse ka pasur vizion e qėndrueshmėri tė programit.

E sot ku ėshtė e ku shkon Lidhja Demokratike? A kanė ndryshuar rrethanat? Si duket programi e veprimi i saj nė kėto rrethana duke ndjekur vizionet e saj.

Sė pari Lidhja Demokratike do tė ketė shndėrrime tė brendshme duke kaluar nga fronti i rezistencės e i refuzimit tė hullitė e ndėrtimit. Pėr kėtė qėllim duhen anėtarė qė i mban besimi nė program, por edhe mė shumė anėtarė qė me dije e pėrkushtim programin do ta bėjnė vepėr.

Sė dyti, duke qenė dike pjesėmarrėse nė pushtet e diku ushtruese e pushtetit, Lidhja Demokratike e ka tė domosdoshme qė programi i saj tė bėhet konkret dhe tė matet e tė provohet me nevojat e interesat konkrete jetėsore tė qytetarėve. Suksesi i veprimit tė kėtillė do tė provohet shumė shpejt nė zgjedhjet e reja, qofshin nacionale apo lokale.

Sė treti, LDK, duke ditur qė Kosova qeveriset nė njė bashkėpunim ndėrmjet tė pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė dhe tė pėrgjegjėsve vendės, duhet tė punojė me tė gjitha energjitė pėr tė marrė kompetenca e pėrgjegjėsi pėr Kosovėn, edhe nė rastet kur ky proces ecėn me vėshtirėsi pėr shkak tė njė rezistence tė paarsyeshme tė burokratėve tė UNMIK-ut.

Sė katėrti, tė zgjedhurit e LDK-sė, qofshin ata kėshilltarė komunalė a deputetė tė Kuvendit, qofshin ata funksionarė ekzekutivė apo ministra kanė pėrgjėgjėsitė pėr zbatimin e programit tė Partisė nėpėrmjet tė tė cilit kanė marrė mandatet.
 
Janė naive e tė papranueshme artikulimet e aty-kėtushme, qė funksionarėt humbin ngjyrat e programit tė partisė sė vet pėr t'u bėrė tė gjithpranueshėm, gjoja se pėr tė qenė tė pavarur, tė paanshėm. Respektimi i ligjit e ndershmėria janė alfa e omega e funksionarit, por njeriu nė shėrbim kurrė nuk mund tė jetė i pavarur. Ai ėshtė nė shėrbim dhe ushtron kompetenca dhe pėrgjegjėsi duke zbatuar njė program e njė mandat.

Sė pesti, LDK ka njė qėllim themelor, pėr ta bėrė Kosovės tė pavarur e demokratike. Tash kėto janė tė lidhura edhe sė brendshmi edhe sė jashtmi. Nuk ka Kosovė tė pavarur pa demokraci. As demokraci nuk mund tė ketė pa Kosovėn e pavarur.
  
Sh.Ukaj: Tė ashtuquajtura media tė pavarura sulmuan brutalisht LDK-nė

Delegati Shefki Ukaj nė diskutimin e tij vuri theksin nė avancimin e informimit brendapėrbrenda LDK-sė, duke kėrkuar qė udhėheqja e re t'i kushtojė rėndėsi mė tė madhe kėtij segmenti nėse ajo pretendon edhe mė tutje tė mbetet forca kryesore politike nė Kosovė.
 
Ai nė vazhdim tha se pėr tė ėshtė e pakuptimtė pėrse Qendra pėr Informim e Kosovės (QIK), e cila ka qenė zėdhėnės i fuqishėm pėr ndėrkombėtarizimin e ēėshtjes sė Kosovės, pėrkatėsisht pavarėsisė sė saj, tė lihet anash dhe tė tregohet shumė pak kujdes pėr tė.
 
Z.Ukaj theksoi se nuk ishte e rastėsishme se me tė filluar bombardimet e NATO-s kundėr pozicioneve militare e paramilitare serbe, forcat serbe nė shenjė revanshi dogjėn selinė e QIK-ut, qė duke shpėrndarė tė vėrtetėn pėr Kosovėn ishte nė shenjestėr tė sulmeve tė para.
 
Ėshtė fakt i pakontestueshėm se Qendra pėr Informim e Kosovės me stafin e saj tė guximshėm dhe tė palodhshėm me lajmet nė gjuhėn shqipe, anglishte, frengjishte dhe gjermanishte, duke shpėrndarė me vite tė tėra tė vėrtetėn pėr Kosovėn nė tė gjitha anėt e botės, kishte krijuar emėr dhe besim tė madh nė opinionin ndėrkombėtar, tha Shefki Ukaj, duke shtuar se mjerisht, pas luftės nė vend qė QIK-u tė forcohej, u la pas dore.

Me kėtė rast ai kritikoi disa media tė pavarura tė cilat kanė sulmuar nė mėnyrė brutale LDK-nė dhe udhėheqėsin e saj, duke shpifur e gėnjyer kundėr saj dhe duke u pėrpjekur tė krijojnė njė imazh negativ pėr tė dhe pėr ta kompremituar si lėvizje demokratike.
   
       
Fjala e kryetarit tė LDK-sė nė Kuvendin e katėrt zgjedhor

Ibrahim Rugova: Themi me mburrje se LDK-ja ėshtė kapitulli qendror i progresit tė popullit tė Kosovės

Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK)
- Kryetari i LDK-sė Ibrahim Rugova paraqiti referarin pėr punėn dhe aktivitetin e LDK-sė pėr periduhėn mes dy kuvendeve. Nė vazhdim po transmetojnė nė tėrėsi fjalėn e kryetarit Rugova.

- Sot kemi njė moment solemn.
 
Ėshtė moment solemn, sepse mbajtja e Kuvendit tonė tė katėrt zgjedhor po bėhet nė Kosovėn e lirė, nė Kosovėn tonė tė dashur. Dhe mbajtja e kėtij Kuvendi koincidon pikėrisht me 12 qershorin, kur po mbushen tri vjet tė lirisė sė Kosovės, ditėn kur trupat e NATO-s hynė nė Kosovė. Kėtė ditė qė tri vjet populli i Kosovės e feston si ditė nacionale tė lirisė.

Sot, tri vjet nė liri, mund tė themi se Kosova ka pasur njė progres tė madh nė tė gjitha segmentet e jetės. Ky progres ėshtė bėrė sė bashku me UNMIK-un, KFOR-in dhe OSBE-nė si dhe me shumė organizata qeveritare e joqeveritare qė janė tė pranishme nė Kosovė. LDK-ja mund tė themi me mburrje ėshtė kapitulli qendror i kėtij progresi tė popullit tė Kosovės.

LDK-ja thuajse pėr dhjetė vjet veproi si parti-lėvizje nė organizimin dhe mbajtjen e jetės sė Kosovės.
 
Ajo, sė bashku me partitė e tjera politike i vuri themelet e shtetit tė Kosovės pėrmes veprave tė mėdha siē janė Deklarata e Pavarėsisė mė 1990, Kushtetuta e Republikės sė Kosovės mė 1990, pastaj organizimi i Referendumit pėr Pavarėsinė e Kosovės mė 1991, kur pėr herė tė parė nė historinė e Kosovės u shpreh dhe u vėrtetua vullneti politik i popullit nė formė plebishitare.
 
Po ashtu akt madhor ishte organizimi i zgjedhjeve nacionale presidenciale e parlamentare mė 1992 dhe mė 1998 qė mbanin nė veprim shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės.

Do pėrkujtuar me kėtė rast se LDK-ja bashkė me partitė e tjera u angazhua pėr koordinimin e veprimeve. Kėshtu mė 1991 u themelua Kėshilli Koordinues i partive politike shqiptare tė Kosovės, nė Maqedoni, nė Preshevė dhe Mal tė Zi.
 
Nga ky koordinim ka dalė dokumenti i rėndėsishėm pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare nė rajonin tonė, qė njihet si "dokument i tri opcioneve", qė edhe sot shėrben si bazė e veprimeve tona.

Nė pėrgjithėsi LDK-ja organizoi jetėn nė Kosovė nė tė gjitha fushat duke ndėrtuar shtetin e Kosovės. Nė vitin 1998, kur pushtuesi vendosi tė sulmojė Kosovėn duke bėrė masakra e shkatėrrime LDK-ja pėrkrahu dhe mori pjesė nė rezistencėn e armatosur nė mbrojtje tė Kosovės, qė me ndėrhyrjen e NATO-s dhe tė miqve tanė u kurorėzua me lirinė e Kosovės, pikėrisht para tri vjetėve.

Nė Kosovėn e lirė, LDK-ja u konsolidua mė shumė, sepse sot ka mundėsi tė veprojė si parti e lirė e qytetarėve tė lirė. Nė zgjedhjet lokale tė vitit 2001 LDK-ja doli fituese dhe po ashtu nė zgjedhjet nacionale tė vitit 2001 fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Kosovės.
 
Qytetarėt e Kosovės, edhe tash votuan pėr LDK-nė, sepse i besojnė filozofisė sė saj politike dhe veprimit praktik tė saj nė jetėn e pėrditshme tė Kosovės. Po ashtu u prit mirė nga qytetarėt e Kosovės kompromisi demokratik i LDK-sė me partitė e tjera pėr ndėrtimin e institucioneve tė Kosovės.
 
Gjithė kėtė e bėri pėr tė mirėn e Kosovės. Kjo ndikoi pozitivisht ne stabilitetin politik tė vendit. Dhe tė gjithė ne nxorėm njė mėsim se nė jetėn demokratike kompromiset janė produktive, e sidomos kur janė nė tė mirė tė Kosovės.

LDK-ja ka njė organizim tė gjerė e tė qėndrueshėm nė gjithė Kosovėn si dhe nė diasporė. Pra kjo parti vazhdon tė jetė parti qendrore nė jetėn politike tė Kosovės. Kėtė e treguan edhe zgjedhjet brenda LDK-sė, qė u mbajtėn gjatė marsit dhe prillit tė kėtij viti, ku morėn pjesė me mijėra aktivistė tė devotshėm tė saj.
 
Mund tė themi se me kėto zgjedhje LDK-ja u pėrtri mė shumė me njerėz tė rinj dhe vuri nė lėvizje potencialin e vet tė madh tė brendshėm. Pra reflektoi me energji pozitive.
 
Po ashtu me kėto zgjedhje LDK-ja do tė jetė mė funksionale qė t'u pėrgjigjet detyrave tė ardhshme. Gjithsesi LDK-ja po profilizohet gjithnjė e mė shumė si parti e tipit perėndimor. Ky ishte pėrcaktimi i vazhdueshėm i saj. Besojmė se ky Kuvend zgjedhor do tė forcojė e modernizojė mė shumė LDK-nė duke respektuar traditėn e saj trembėdhjetėvjeēare, duke ruajtur masivitetin e saj dhe duke u funksionalizuar.

Objektivat kryesorė tė LDK-sė nė tė ardhmen do tė jenė: profilizimi i LDK-sė, zhvillimi i strukturave tė LDK-sė qė tė jenė mė afėr qytetarėve-votuesve dhe kėrkesave tė tyre.

LDK-ja do tė punojė nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės, qė tė krijohen mė shumė vende tė punės pėr tė rinjtė. Pėrkrah procesin e privatizimit dhe forcimin e mirėqenies sė qytetarėve. Po ashtu do t’u japė pėrkrahje institucioneve tė Kosovės: Presidencės, Kuvendit dhe Qeverisė. Do tė ndikojė te kėto institucione si dhe te institucionet e pushtetit lokal qė tė realizohen objektivat e saj. Po ashtu LDK-ja do tė ndėrmarrė iniciativa tė ndryshme nė zhvillimin e pėrgjithshėm tė Kosovės.

LDK-ja do t'i kushtojė kujdes tė duhur mbrojtjes dhe integrimit tė grupeve etnike-minoriteteve nė shoqėrinė dhe shtetin e Kosovės. LDK-ja do tė punojė intensivisht nė njohjen sa mė tė shpejtė tė Pavarėsisė sė Kosovės, si element kyē pėr tė tashmen dhe tė ardhmen e qytetarėve tė saj.
 
Po ashtu LDK-ja do tė vazhdojė tė bashkėpunojė me KFOR-in, UNMIK-un dhe OSBE-nė pėr mė shumė siguri, zhvillim dhe stabilitet nė Kosovė pėr tė gjithė.

Sot kur po i zgjedhim organet e reja tė LDK-sė, i kujtojmė me krenari ata qė nuk janė sot me ne pėr t'u zgjedhur prapė e qė me vite e rritėn veprėn e LDK-sė dhe madhėshtinė e saj. Pra e kujtojmė me nderim Prof. Aganin me energji tė pashterrshme pėr LDK-nė dhe Kosovėn, Prof. Latif Berishėn, Enver Malokun, Xhemajl Mustafėn, Shaban Manajn e shumė e shumė aktivistė tė tjerė tė devotshėm.

Sot nė kėtė Kuvend dėshiroj t'i shpreh mirėnjohje Presidentit Bush - pra Bushit Plak pėr Kėrcėnimin e Kėrshėndellave me ē'rast vendosi "Vijėn e kuqe" nė mbrojtje tė Kosovės mė 1992. Kjo ishte njė ngjarje me rėndėsi nė fillim tė mbrojtjes sė Kosovės qė u realizua mė vonė nga SHBA dhe aleatėt evropianė.

Me kėtė rast nga ky Kuvend pėrshėndesim Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirac, Kancelarin Shrėder dhe Kryeministrin Berluskoni pėr pėrkrahjen qė po i japin Kosovės nė zhvillimin e saj nė liri.

Si gjithmonė nė mėnyrė tė veēantė pėrshėndesim Papa Gjon Pali II pėr kujdesin e tij tė vazhdueshėm pėr Kosovėn, pėr Dardaninė antike.

Paēim punė tė mbarė.

Zoti e bekoftė Kosovėn.
    
     
Kuvendin IV tė LDK-sė e pėrshėndetėn shumė mysafirė

B.Mustafaj: LDK-ja diti dhe arriti tė krijojė miq e aleatė pėr Kosovėn dhe qė e solli lirinė e pavarėsinė

Prishinė, 8 qershor (QIK) - Nė vazhdim punimet e Kuvendit IV tė LDK-sė i pėrshėndetėn mysafirė tė shumtė vendorė e ndėrkombėtarė. Fjalėn e mori i pari Majkėll Klein, pėrfaqėsues i Zyrės amerikane nė Prishtinė, i cili pasi pėrshendeti delegatėt, kryetarin Ibrahim Rugova dhe mysafirėt e tjerė, tha se LDK-ja e ka transformuar Kosovėn, duke e theksuar se LDK-ja i ka dhėnė Kosovės gati gjysmėn e deputetėve pėr Parlamentin tė Kosovės, ka dhėnė kryetarin e Parlamentit dhe Presidentin e Kosovės. Ai i uroi punė tė mbarė Kuvendin dhe suksese tė mėtejshme LDK-sė.

Ndėrkaq, nė emėr tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Kuvendin dhe kryetarin Ibrahim Rugova i pėrshendeti Besnik Mustafaj, sekretar pėr marrėdhėnie me jashtė i kėsaj partie.
 
Ai tha se PD-ja i ka dha kėtė nder qė ta pėrfaqėsojė dhe ta pėrshendesė Kuvendin IV tė LDK-sė, Presidentin Rugova dhe popullin e Kosovės. Z. Mustafaj tha se LDK-ja ishte e para parti antikomuniste qė ia hapi rrugėn partive politike nė Shqipėri dhe mė gjerė.
 
Zoti Mustafaj pastaj dha vlerėsime tė larta pėr LDK-nė, rrugėn e saj tė vėshtirė dhe tė mundimshme, por qė diti dhe arriti tė krijojė miq e aleatė pėr Kosovėn dhe qė e solli lirinė e pavarėsinė.

Pastaj, akademik Mark Krasniqi pėrshėndeti nė emėr tė Partisė Shqiptare Demokristiane, duke theksuar meritat e LDK-sė pėr lirinė e Kosovės dhe meritat e kryetarit Rugova, pėr siē tha ai, "lirinė qė gėzojmė sot nė Kosovė me ndihmėn e aleatėve tanė SHBA-tė, Evropėn Perėndimore dhe NATO-n, por edhe me partitė alete tė LDK-sė". Mehmet Bardhi foli nė emėr tė LDK- sė Malit tė Zi. Ai tha se shqiptarėt e kėtyre territoreve etnike falendrojnė Kosovėn pėr ndihmėn qė u dhanė, sidomos nė arsimimin e tyre.
 
Behlul Nasufi pėrshendeti nė emėr tė Partisė pėr Veprim Demokratik nė Preshevė, kurse Fuad Nimani nga Unioni Dekratik Shqiptar. Ndėrkaq, Gjergj Dedaj, kryetar i PLK-sė tha se Dr. Ibrahim Rugova ėshtė pėr Kosovėn, ai qė ėshtė pėr SHBA-tė Abraham Linkolni dhe Uinston Ēerēili pėr britanikėt.
 
Nė vazhdim Kuvendin e pėrshendeti Kaqusha Jashari kryetare e Partisė Socialdemokratike tė Kosovės, Gani Xhafolli nė emėr tė Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės dhe pėrfaqėsuesi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės.

Kuvendi i vazhdon punimet e pasditės me zgjedhjen e Kėshillit tė Pėrgjithshėm nga delegatėt e Kuvendit tė degėve tė LDK-sė nga Kosova dhe diaspora.
   
      
Dr. Ibrahim Rugova me aklamacion u rizgjodh kryetar i LDK-sė
 
Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK) – Kuvendi IV i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, qė po mbahet sot nė Prishtinė, rizgjodhi me aklamacion kryetar tė LDK-sė pėr mandatin dyvjeēar Dr. Ibrahim Rugovėn.

Fillimisht propozimin e bėri Nimon Alimusaj, anėtar i Komisionit kandidutes, qė u pėrcoll mė duartrokitje tė gjata e frenetike. Pastaj delegatėt e Kuvendit IV tė zgjedhur nga degėt e LDK-sė nė Kosovė dhe nė Diasporė, vendosėn qė kryetari tė zgjedhet me aklamacion. Kėshtu, pas vėnies nė vota delegatėt e Kuvendit me aklamacion rizgjodhėn Dr. Ibrahim Rugovėn, kryetar tė Lidhjes Demokratike.

Zgjedhja e Kryetarit u ndoq me duatrokitje tė gjata dhe tė gjithė delegatėt e mysafirėt u ngritėn nė kėmbė pėr ta pėrshėndetur Dr. Rugovėn.

Pastaj Ibrahim Rugova falėnderoi delegatėt pėr besimin e dhėnė edhe pėr njė mandat tė ri duke thėnė sė bashku me anėtarėt e LDK-sė dhe popullin e Kosovės do tė punojė pėr realizimin e pavarėsisė sė Kosovės.
  
   
Nė Prishtinė i filloi punimet Kuvendi i katėrt i LDK-sė
 
Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK) - Sot nė Prishtinė, nė mjediset e hotelit "Grand", diēka pas orės 10,00 i filloi punimet Kuvendi IV i Lidhjes Demokratike tė Kosovės.
 
Pasi kori Colegium Cantorum kėndoi Himnin Kombėtar, kryetari i LDK-sė Dr.Ibrahim Rugova i shpalli tė hapura punimet e Kuvendit, i cili fill pastaj i ftoi delegatėt dhe mysafirėt qė me njė minutė heshtje tė nderojnė tė gjithė tė rėnėt pėr lirinė pavarėsinė dhe demokracinė nė Kosovė.

Nė vazhdim u zgjodh Kryesia e punės sė Kuvendit, kurse delegatėt miratuan rregulloren e punės sė Kuvendit dhe tė organeve tė punės.

Referatin pėr punėn dhe aktivitetin e LDK-sė mes dy kuvendeve e paraqiti kryetari i saj Dr. Ibrahim Rugova.
   
    
Propozimi i Komisionit kandidues qė Ibrahim Rugova tė zgjedhet kryetar i LDK-sė
 
Prishtinė, 8 qershor 2002 (QIK) - Anėtari i Krysisė sė LDK-sė Nimon Alimusaj, lexoi propozimin e Komisionit kandidues pėr zgjedhjen e Dr. Ibrahim Rugovės sėrish kryetar tė LDK-sė nė tė cilin thuhet.

Nė kėtė kuvend LDK-ja, po pėrmbyllė zgjedhjet e katėrta partiake tė saj tė cilat i ka filluar disa ditė mė pare dhe i ka mbajtur me 1467 aktive, nė 498 nėndegė dhe nė 36 degė brenda dhe 16 nė diasporė. Sot ajo me kėtė kuvend kaq madhėshtor po zgjedh udhėheqjen mė tė lartė tė saj - Kėshillin e Pėrgjithshėm dhe Kryetarin e partisė.

E konsideroj veten tė privilegjuar dhe tė nderuar qė mė ėshtė dhėnė rasti nė emer tė komisionit kandidues dhe tė kryesisė tė jap propozimin e kandidatit pėr kryetar tė LDK-sė.

Themelimin i LDK-sė si parti-levizje nė dhjetor tė vitit 1989 e konsiderojmė si ngjarje historike sepse kjo parti, dėshmon puna e saj, bėri hapa historik dhe pati rezultate historike:

LDK-ja orientim themelor qė nga themelimi pati vetėvendosjen, pavaresinė dhe demokratizimin esencial tė Kosovės nė tė gjitha segmented e shoqėrisė, ishte mė tepėr se njė dekadė integruese dhe harmonizuese e tė gjitha energjive tė kombit pėr tė mbrojtur tė drejtat e popullit tė vet, tha z.Alimusaj.
 
LDK-ja pas 12 qershorit tė vitit 1999, bashkėpunoi ngushtė me KFOR-in, UNMIK-un, OSBE-nė dhe me faktorin e brendshėm pėr ta ndėrtuar Kosovėn dhe pėr ta ēuar atė drejt qėllimit pėrfundimtarė.

Nė vazhdim ai tha se padyshim se kėto rezultate dhe ky funksionim pėr lakmi i LDK-sė pėr 13 vjet rresht lidhet ngushtė me emrin e kryetarit tė saj qė nga themelimi e deri me sot, me emrin e dr.Ibrahim Rugovės.

"Nė bazė tė guximit dhe tė urtėsisė politike tė kėtij politikani, tė njė kalibri politik qė ka kalon kufijtė kombėtarė dhe tė paparė nė jetėn politike sė paku nė katėr-pesė dekadat e fundit tė shekullit tė kaluar, LDK-ja nuk u shpartallua nga brutaliteti mesjetar i Beogradit, dhe nuk u margjinalizua as nga konkurrenca aq e madhe politike e pasluftės. Ajo ishte, mbeti dhe do tė jetė edhe pėr njė kohė forca mė e madhe politike nė Kosovė".

"Dr.Ibrhaim Rugova, pėr mė tepėr se njė dekadė, ishte autoritet qėndror i Kosovės, i cili vazhdimisht e kishte nocionin e njė bashkimi tė disciplinuar tė shqiptarėve;

Kėshtu Ibrahim Rugova me veprimtarinė e tij politike e kombėtare dhe me udhėheqjen e lėvizjes demokratike tė shqiptarėve u bė udhėheqes historik i shqiptarėve tė Kosovės. Ky status politik e kombėtar i Ibrahim Rugovės ėshtė provuar me pėrkrahjen e pėrgjithshme tė qytetarėve qė i dhanė Atij me votėn e lirė nė tė gjitha zgjedhjet politike e pėrfaqėsuese nė Kosovė ( u zgjodh tri herė kryetar i Kosovės dhe tri herė kryetar i LDK-sė).

Dr. Ibrahim Rugova u bė kėshtu promovues i demokracisė nė botėn shqiptare dhe udhėheqės politik i shqiptarėve i cili u ēmua dhe ēmohet njėsoj brenda Kosovės dhe jashtė saj. Ai kėshtu i kaloi kufijtė tradicionalė tė jetės sonė politike. Ai kėshtu ishte dhe ėshtė dukuri novatore ne jetėn politike tė Kosovės".

"Si i tillė Ibrahim Rugova nė kėto zgjedhjet e katėrta tė LDK-sė me radhė tė cilat po i pėrmbyllim me kėtė kuvend ėshtė propozuar nga tė gjitha strukturat e saj deri nė kėtė kuvend, pėr funksionin e kryetarit tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės".

"Duke pasur parasysh tė gjitha kėto merita dhe vlera tė Ibrahim Rugovės dhe propozimin e tė gjitha strukturave tė LDK-sė, tė cilat identifikohen me politikėn e tij, kam nderin qė nė emėr tė Komisionit kandidues tė propozoj pėr kryetar tė LDK-sė edhe pėr mandatin e ardhshėm dyvjeēar Dr. Ibrahim Rugovėn", tha nė fund z.Alimusaj.
    
      
Sot paradite i fillon punimet Kuvendi IV i LDK-sė
 
Prishtinė, 7 qershor 2002 (QIK) – Sot, nė orėn 10.00, nė Prishtinė, i fillon punimet Kuvendi IV i Lidhjes Demokratike tė Kosovės. Referatin pėr punėn katėrvjeēare tė LDK-sė mes dy kuvendeve do ta paraqesė kryetari i saj, Dr.Ibrahim Rugova.

Nė Kuvendin e LDK-sė marrin pjesė 285 delegatė nga tė gjitha degėt e vendit dhe tė diasporės, ku do tė zgjedhet kryetari i partisė, Kėshilli i Pėrgjithshėm prej 75 anėtarėsh dhe organet e tjera partiake.
 
Gjithashtu delegatėt do tė miratojnė njė deklaratė politike tė Kuvendit tė katėrt, si dhe programin e statutin e partisė.
 
Kuvendi i zhvillon punimet nė mjediset e hotelit "Grand" nė Prishtinė.
 

Copyright©2000-2002 Trepca.net